Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VÝROBA A POUŽITÍ TELLURU. Co je to tellur? Tellur, chemická značka Te, lat. Tellurium. Je polokovový stříbřitě lesklý prvek ze skupiny chalkogenů používaný.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VÝROBA A POUŽITÍ TELLURU. Co je to tellur? Tellur, chemická značka Te, lat. Tellurium. Je polokovový stříbřitě lesklý prvek ze skupiny chalkogenů používaný."— Transkript prezentace:

1 VÝROBA A POUŽITÍ TELLURU

2 Co je to tellur? Tellur, chemická značka Te, lat. Tellurium. Je polokovový stříbřitě lesklý prvek ze skupiny chalkogenů používaný v polovodičové technice a metalurgii. Tellur je dosti vzácný prvek, byl objeven roku 1782 Franzem Josephem Mullerem. Chemicky patří spíše mezi kovy, ale jsou známy i kyseliny telluru a jejich soli, v nichž chemicky připomíná spíše síru nebo selen. A my se budeme zabývat jeho výrobou a také tím, jak se dá tellur používat. Tellur obr.1

3 Vlastnosti telluru Atomové číslo52 Relativní atomová hmotnost127,60(3) amu Elektronová konfigurace[Kr] 4d10 5s2 5p4 Elektronegativita (Pauling)2,1 Teplota tání449,51 °C (722,66 K) Teplota varu988 °C (1261 K) Hustota6,24 g.cm-3 Hustota při teplotě tání5,70 g.cm-3 Registrační číslo CAS13494-80-9 Tvrdost2,25 Měrný elektrický odpor při 20 °C2*105 µΩ·m

4 Výroba telluru Tellur obvykle doprovází síru a selen v jejich rudách. Má značnou afinitu ke zlatu a v mnoha zlatých ložiscích se vyskytuje jako příměs. Z minerálů jsou známy například tellurid zlata calaverit AuTe 2 nebo tellurid olova altait PbTe. Průmyslově se tellur získává nejčastěji z anodových kalů po elektrolytické výrobě mědi nebo ze zbytků po rafinaci zlata. Relativní zastoupení telluru v zemské kůře je velmi nízké. Odhaduje se, že jeho obsah kolísá v rozmezí 0,001–0,005 ppm (mg/kg). V mořské vodě je jeho koncentrace tak nízká, že současné analytické techniky nebyly schopny jeho množství spolehlivě změřit.

5 Výroba telluru Výroba telluru jako takového [1] Oxidací tellanu bromem vzniká tellur (též bromovodík H 2 Te + Br 2 --› 2HBr + Te Oxidací tellanu peroxidem vodíku vzniká tellur H 2 Te + H 2 O 2 --› Te + 2H 2 O Reakcí tellanu s koncentrovanou kyselinou sírovou vzniká tellur a oxid sířičitý H 2 Te + H 2 SO 4 --› Te + SO 2 + 2H 2 O Kyselina tellurovodíková je vzdušným kyslíkem oxidována na tellur 2H 2 Te + O 2 --› 2Te + 2H 2 O Tellan je chlorem oxidován na tellur H 2 Te + Cl 2 --› Te + 2HCl oxidací tellanu s kyselinou dusičnou vzniká tellur a oxid dusnatý 3H 2 Te + 2HNO 3 --› 3Te + 2NO + 4H 2 O Kyselina hexahydrogentellurová je redukována oxidem siřičitým na tellur H 6 TeO 6 + 3SO 2 --› Te + 3H 2 SO 4 Reakce různých sloučenin telluru [1] Reakcí tellanu se stříbrem vzniká tellurid stříbrný a vodík 2Ag + H 2 Te --› Ag 2 Te + H 2 Pražením telluridu stříbrného vzniká oxid telluričitý a stříbro Ag 2 Te + O 2 --› 2Ag + TeO 2

6 Použití telluru V metalurgii slouží tellur ve formě mikrolegur ke zlepšování mechanických a chemických vlastností slitin. Nízké koncentrace telluru zvyšují tvrdost a pevnost slitin olova i jejich odolnost vůči působení kyseliny sírové. Přídavky telluru do slitin mědi a nerezových ocelí způsobují jejich snazší mechanickou opracovatelnost. Telurid gallia nalézá využití v polovodičovém průmyslu. Pro výrobu některých termoelektrických zařízení se používá tellurid bismutu. Ve sklářském průmyslu je v některých speciálních případech tellurem barveno sklo. Jako velmi perspektivní se jeví použití sloučenin telluru při výrobě fotočlánků. Fotočlánky na bázi telluridu kadmia patří v současné době k nejvýkonnějším a probíhá intenzivní výzkum s cílem vyrobit prakticky využitelné solární panely. Na bázi teluridů jsou i záznamové vrstvy v přepisovatelných optických discích. Z hlediska působení na lidské zdraví patří sloučeniny telluru mezi toxické a především v průmyslových provozech, kde se vyskytují ve zvýšených koncentracích je třeba zachovávat přísné bezpečnostní předpisy. Za zvláště nebezpečné je pokládáno vdechování aerosolů a prachu s vysokou koncentrací telluru.

7 Tellur Obr.2Obr.3

8 Tellur obr.4

9 Otázky? Jakého skupenství je tellur, jakou má barvu ? Je tellur toxický? Kde se průmyslově a nejčastěji získává tellur?

10 Zdroje: [1] - http://www.jergym.hiedu.cz/~canovm/anorgrov/rovnice/te.html 8.V.2010, 17:30 Obr á zky: Obr 1.- http://chemie.clanweb.cz/chalkogeny/prvky/telur.html – tellur – 8.V.2010, 18:45 Obr. 2 - http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Tellurium_crystal.jpg - kovový tellur – 8.V.2010, 18:50 Obr.3 - http://www.chalko-chemie.webz.cz/index4.htm - 8.V.2010, 19:15 Obr.4 - http://www.chalko-chemie.webz.cz/index4.htm - 8.V.2010, 19:15


Stáhnout ppt "VÝROBA A POUŽITÍ TELLURU. Co je to tellur? Tellur, chemická značka Te, lat. Tellurium. Je polokovový stříbřitě lesklý prvek ze skupiny chalkogenů používaný."

Podobné prezentace


Reklamy Google