Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Totalitní ideologie 20.století Nástroj k ovládnutí mas - 2.část – fašismus a nacismus.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Totalitní ideologie 20.století Nástroj k ovládnutí mas - 2.část – fašismus a nacismus."— Transkript prezentace:

1

2 Totalitní ideologie 20.století Nástroj k ovládnutí mas - 2.část – fašismus a nacismus

3 Fašismus V užším slova smyslu politická ideologie vzniklá v Itálii po 1.světové válce – vzniklé okolnosti v Itálii fašismu přímo nahrávají (neohodnocení role Itálie v 1.světové válce ostatními evropskými státy). U jeho zrodu osobnosti B.Mussolini, F.T.Marinetti, G.d´Anunzio. Základní postuláty fašismu – kolektivismus, podřízenost vůdci, korporativismus (korporace = silná národohospodářská uskupení pod kontrolou státu), kult síly a mládí, modernismu, boření tradic. Jako politická ideologie se však vymezuje spíše jako pravicová. Na fašismus v Německu 20.a 30.let navazuje nacionalismus = národní socialismus (viz.dále).

4 Nacismus Ideologie vznikající během 20.let 20.století v Německu a naplno dovršená během 30. a 40.let. Spojuje fašistické pojetí státu –vůdcovský princip – a rasové ideologie, zejména v otázce nadřazenosti germánského etnika nad všemi ostatními. Ideologie stojící na ultrapravicové straně politických ideologií. Vymezuje se jako rasová – ideál germánského nadčlověka (Überrasse), čisté árijské rasy, zároveň je silně antisemitská a antislovanská. Silný německý patriotismus. V ekonomické oblasti oslava dělníka – tvůrce, silný kolektivismus nadřazující zájmy společnosti nad zájmy jednotlivce, centrální plánování (zejména 2.pol.30.l.v Německu). V duchovní oblasti vazba na darwinismus – specifické interpretace, okultní a esoterické vědy, zájem o východní filosofie, staré germánské mýty a legendy. Důraz na mililtarismus.

5 Nacismus - pokračování Historické pozadí – 20.léta v Německu – neutěšená situace po 1.světové válce. Založení NSDAP – Nazionalsozialistische Deutsche Arbeitpartei – leden 1919. 20.léta – aktivity Adolfa Hitlera – 1923 Mnichovský pivní puč – neúspěšný Hitlerův pokus o uchvácení moci – Hitler následně zatčen a vězněn. Během pobytu ve vězení vzniká jeho kniha „Mein Kampf“ (Můj boj) – klíčová publikace pro nacisty a celou jejich ideologii. 1929 – 1933 – svět – včetně Německa – zasažen hospodářskou krizi – šance pro Hitlera a NSDAP – první výrazný úspěch ve volbách 1930. 1933 – Hitler se stává říšským kancléřem a prakticky neomezeným vládcem – vůdcem – Führerem. Hitler a NSDAP vyhlašují nesmiřitelný boj proti levičákům – komunistům a proti židům. 1935 – vydány antisemitské Norimberské zákony, legalizace procesů tzv.holokaustu (více v jiné prezentaci).

6 Nacismus - pokračování 2.pol.30.let, rok 1938 – nárůst aktivity Němců mimo Německo – hlavně v československém pohraničí, agitace Sudeten deutsche Partei za připojení většinově německy mluvících území k Říši. Důsledkem uzavření Mnichovské dohody 30.9.1938 a odtržení českosl.pohraničí. 19./10.11.1938 – Křišťálová noc – antisemitský pogrom v Německu, Rakousku i odtržených Sudetech. 5.3.1939 – okupace Československa (2.republiky) a vytvoření Protektorátu Čechy a Morava. 1.9.1939 – anexe Polska a rozpoutání 2.světové války. V průběhu války pokus o likvidaci židovského obyvatelstva – koncentrační tábory, 6 mil.mrtvých židů = 2/3 evropských židů. Po válce násilné narovnání vztahu vůči Němcům ze strany Polska a Československa – odsun německého obyvatelstva na základě ujednání Postupimské konference a Benešových dekretů.

7 Neonacismus Novodobá (současná) ideologie vycházející z nacismu, má internacionální podobu, popírá holokaust a svérázným způsobem interpretuje historická fakta, hlavně z období hitlerovského Německa. Příslušníci neonacistických hnutí proklamují ochranu evropsko- amerického prostoru před přistěhovalci a nepůvodními obyvateli (viz.Romové v ČR). Dále je zde víra ve všeobecné židovské spiknutí s cílem uchvátit vládu nad světem. Silné rasistické a antisemitské kořeny. Vyhraněná demagogická rétorika. Skinheads – všeobecně nelze ztotožňovat s neonacisty, jiná kulturní a společenská východiska.

8 Obrazová část

9 Benito Mussolini

10 Adolf Hitler

11 Reinhard Heydrich

12 Hákový kříž - svastika

13 Říšská orlice

14 Neonacista

15 Použité obrázky KÖRNERBRÖTCHEN. wikipedia [online]. [cit. 30.9.2013]. Dostupný na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_102- 08300,_Benito_Mussolini_bei_einer_Ansprache.jpg?uselang=cshttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_102- 08300,_Benito_Mussolini_bei_einer_Ansprache.jpg?uselang=cs DOMINIKMATUS. wikipedia [online]. [cit. 30.9.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hitler,_recoloured.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hitler,_recoloured.jpg NOTWIST. wikipedia [online]. [cit. 30.9.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bundesarchiv_Bild_146-1969-054- 16,_Reinhard_Heydrich.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bundesarchiv_Bild_146-1969-054- 16,_Reinhard_Heydrich.jpg NILFANION. wikipedia [online]. [cit. 30.9.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Nazi_Swastika.svg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Nazi_Swastika.svg MAGGOTMASTER. wikipedia [online]. [cit. 30.9.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Reichsadler_der_Deutsches_Reich_(1933%E 2%80%931945).svg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Reichsadler_der_Deutsches_Reich_(1933%E 2%80%931945).svg THIVIERR. wikipedia [online]. [cit. 30.9.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:AryanGuardinKensington.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:AryanGuardinKensington.jpg

16 Použité zdroje Vlastní práce autora.


Stáhnout ppt "Totalitní ideologie 20.století Nástroj k ovládnutí mas - 2.část – fašismus a nacismus."

Podobné prezentace


Reklamy Google