Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pročtěte se pátou třídou!

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pročtěte se pátou třídou!"— Transkript prezentace:

1 Pročtěte se pátou třídou!
Návrh projektu na podporu čtenářství Michaela Bitarovcová

2 Cílová skupina: 5. ročník ZŠ Délka projektu: 5 měsíců Předpokládaný pořadatel projektu: Knihovna města Hradec Králové (dětské oddělení)

3 Představení projektu Žáci 5. ročníku ZŠ budou mít za úkol přečíst během stanovené doby 10 knih v rámci výuky předmětu Český jazyk a literatura Na prvním semináři se žáci rozdělí do 4 skupin, v nichž budou po celou dobu pracovat. Rozmístění žáků necháme zcela na nich (je důležité vybrat si skupinu, se kterou se jim bude dobře pracovat). Na každou skupinu připadá na 14 dní jedna kniha.

4 Skupiny si určí svůj název týmu
Skupiny si určí svůj název týmu. Výměna účastníku ve skupině nebude po zapsání jména možná. Projekt začíná 1. říjnový týden a bude pokračovat každý sudý týden až do poloviny března (poslední týden, kdy se koná seminář je )

5 Počet seminářů: 11 (včetně úvodního)
Délka semináře: 2 hodiny Počet přečtených knih: 10 Místo konání semináře: dětské oddělení Knihovny města Hradec Králové (oddělení bude i v době pořádání seminářů přístupné pro veřejnost).

6 Učitelé se domluví s knihovnou, který den v týdnu a kterou hodinu bude jejich třída docházet na semináře konající se v budově Knihovny města Hradec Králové v dětském oddělení. Na semináři žáci prokazují, že četli knihu, kterou měli na daný termín přečíst.

7 Jak to prokážou? A. Skupina představí dalším skupinám děj knihy (aby se zabránilo tomu, že si žáci přečtou děj na internetu, knihovník jim bude pokládat otázky, týkající se knihy a ověří si, zdali opravdu každý ze skupiny knihu přečetl).  za tuto disciplínu získá skupina 5 bodů

8 B. Skupina předá knihovníkovi obraz (týkající se knihy), který nakreslila (velikost se nechává zcela na žácích).  za tuto disciplínu získá skupina 3 body

9 Nad tímhle visí otazník…!
C. Skupina zmíní ještě dvě další autorovy knihy. ( za 1 knihu = 1 bod) -2 body

10 Na každém semináři může skupina získat 10 bodů.
Tyto body bude knihovnice zaznamenávat do excelové tabulky (ta bude sdílena s třídní učitelkou dané třídy). Žáci si knihy obstarají samostatně (čímž se rozvíjí jejich orientace v knihovně).

11 Práce na projektu je součástí školní výuky literatury, tudíž k této aktivitě může učitel přihlížet ve známkování. Nejlepší obrazy budou vystaveny v knihovně. Skupina, která na konci získá nejvíce bodů, získává diplom „nejlepšího čtenáře“.

12 Žáci si knihy čtou ve svém volném čase.
Skupinová práce a příprava na seminář probíhá ve volném čase žáků. Škola může (nemusí!) žákům vymezit jednu hodinu (třídnická hodina), kdy budou pracovat na projektu. Je důležité žákům připomenout, že skupinová práce je velmi důležitá, proto je vhodné volit s kým budou ve skupině.

13 Následující tabulky ukazují plán toho, co mají skupiny přečíst včetně termínů seminářů.
Tento harmonogram se rozdá do skupiny (více výtisků) na prvním semináři. Pokud se seminář nebude z nějakého důvodu konat, žákům četba plánované knihy odpadá a dále se řídí podle harmonogramu. (Příklad: má-li první skupina na 2. seminář dílo Stínadla se bouří, znamená to, že na tento týden - bude mít přečtenou tuto knihu a připravené body a, b, c).

14 SKUPINA A: Číslo semináře Týden Plán 1 6. – 10. 10. 20..
Rozdělení do skupin, seznámení s programem semináře 2 20. – Stínadla se bouří (Jaroslav Foglar) 3 3. – Tajuplný ostrov (Jules Verne) 4 17. – Klapzubova jedenáctka (Eduard Bass) 5 1. – Hanýžka a Martínek (Jindřich Šimon Baar) 6 15. – Mauglí (Rudyard Kipling) 7 SEMINÁŘ ODPADÁ Z DŮVODU VÁNOČNÍCH PRÁZDNIN 8 12. – Vlčák Kazan (James Oliver Curwood) 9 26. – Lovci mamutů (Eduard Štorch) 10 9. – Staré pověsti české (Alois Jirásek) 11 23. – Petr Pan (James Mathew Barrie) 12 9. – Jakákoliv pohádka bratrů Grimmů (dle vlastního výběru skupiny)- skupina sehraje pohádku formou divadla

15 SKUPINA B Číslo semináře Týden Plán 1 6. – 10. 10. 20..
Rozdělení do skupin, seznámení s programem semináře 2 20. – Hoši od Bobří řeky (Jaroslav Foglar) 3 3. – Dobrodružství Toma Sawyera (Mark Twain) 4 17. – O dobré a zlé moci (Karel Šiktanc) 5 1. – Obr Dohl (Roald Dahl) 6 15. – Uzly a pomeranče (Iva Procházková) 7 SEMINÁŘ ODPADÁ Z DŮVODU VÁNOČNÍCH PRÁZDNIN 8 12. – Devatero pohádek (Karel Čapek) 9 26. – Pekelná třída (Vojtěch Steklač) 10 9. – Staré řecké báje a pověsti (Eduard Petiška) 11 23. – Příběhy statečných (Otakar Batlička) 12 9. – Jakákoliv pohádka bratrů Grimmů (dle vlastního výběru skupiny)- skupina sehraje pohádku formou divadla

16 SKUPINA C Číslo semináře Týden Plán 1 6. – 10. 10. 20..
Rozdělení do skupin, seznámení s programem semináře 2 20. – Záhada hlavolamu (Jaroslav Foglar) 3 3. – Dobrodružství Huckleberryho Finna (Mark Twain) 4 17. – Bylo nás pět (Karel Poláček) 5 1. – Slon a mravenec (Daisy Mrázková) 6 15. – Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry) 7 SEMINÁŘ ODPADÁ Z DŮVODU VÁNOČNÍCH PRÁZDNIN 8 12. – Seznam přání (Eoin Colfer) 9 26. – Metráček (Stanislav Rudolf) 10 9. – Robinsonka (Marie Majerová) 11 23. – Středa nám chutná (Iva Procházková) 12 9. – Jakákoliv pohádka bratrů Grimmů (dle vlastního výběru skupiny)- skupina sehraje pohádku formou divadla

17 SKUPINA D Číslo semináře Týden Plán 1 6. – 10. 10. 20..
Rozdělení do skupin, seznámení s programem semináře 2 20. – Bílý Tesák (Jack London) 3 3. – Dva roky prázdniny (Jules Verne) 4 17. – Robinson Crusoe (Daniel Defoe) 5 1. – Sísa Kyselá (Martina Drijverová) 6 15. – Tibet- tajemství červené krabičky (Daisy Mrázková) 7 SEMINÁŘ ODPADÁ Z DŮVODU VÁNOČNÍCH PRÁZDNIN 8 12. – Z deníku Adriana Molea (Sue Townsendová) 9 26. – Z časů dávných i nedávných (Jindřich Spáčil) 10 9. – Kluci, holky a Stodůlky (Eva Bernardinová) 11 23. – Říkali mi Leni (Zdeňka Bezděková) 12 9. – Jakákoliv pohádka bratrů Grimmů (dle vlastního výběru skupiny)- skupina sehraje pohádku formou divadla

18 Finance Diplomy - vyrobí knihovnice pro dětské oddělení.
Na začátku každé dítě zaplatí 20 KČ – úhrada minimálních nákladů ( barva + papír z tiskárny- diplomy).


Stáhnout ppt "Pročtěte se pátou třídou!"

Podobné prezentace


Reklamy Google