Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Návrh projektu na podporu čtenářství Michaela Bitarovcová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Návrh projektu na podporu čtenářství Michaela Bitarovcová."— Transkript prezentace:

1 Návrh projektu na podporu čtenářství Michaela Bitarovcová

2 Cílová skupina: 5. ročník ZŠ Délka projektu:5 měsíců Předpokládaný pořadatel projektu: Knihovna města Hradec Králové (dětské oddělení)

3  Žáci 5. ročníku ZŠ budou mít za úkol přečíst během stanovené doby 10 knih v rámci výuky předmětu Český jazyk a literatura  Na prvním semináři se žáci rozdělí do 4 skupin, v nichž budou po celou dobu pracovat. Rozmístění žáků necháme zcela na nich (je důležité vybrat si skupinu, se kterou se jim bude dobře pracovat).  Na každou skupinu připadá na 14 dní jedna kniha.

4  Skupiny si určí svůj název týmu. Výměna účastníku ve skupině nebude po zapsání jména možná.  Projekt začíná 1. říjnový týden a bude pokračovat každý sudý týden až do poloviny března (poslední týden, kdy se koná seminář je )

5  Počet seminářů: 11 (včetně úvodního)  Délka semináře: 2 hodiny  Počet přečtených knih: 10  Místo konání semináře: dětské oddělení Knihovny města Hradec Králové (oddělení bude i v době pořádání seminářů přístupné pro veřejnost).

6  Učitelé se domluví s knihovnou, který den v týdnu a kterou hodinu bude jejich třída docházet na semináře konající se v budově Knihovny města Hradec Králové v dětském oddělení.  Na semináři žáci prokazují, že četli knihu, kterou měli na daný termín přečíst.

7 A. Skupina představí dalším skupinám děj knihy (aby se zabránilo tomu, že si žáci přečtou děj na internetu, knihovník jim bude pokládat otázky, týkající se knihy a ověří si, zdali opravdu každý ze skupiny knihu přečetl).  za tuto disciplínu získá skupina 5 bodů

8 B. Skupina předá knihovníkovi obraz (týkající se knihy), který nakreslila (velikost se nechává zcela na žácích).  za tuto disciplínu získá skupina 3 body

9 C. Skupina zmíní ještě dvě další autorovy knihy. ( za 1 knihu = 1 bod) -  2 body

10  Na každém semináři může skupina získat 10 bodů.  Tyto body bude knihovnice zaznamenávat do excelové tabulky (ta bude sdílena s třídní učitelkou dané třídy).  Žáci si knihy obstarají samostatně (čímž se rozvíjí jejich orientace v knihovně).

11  Práce na projektu je součástí školní výuky literatury, tudíž k této aktivitě může učitel přihlížet ve známkování.  Nejlepší obrazy budou vystaveny v knihovně.  Skupina, která na konci získá nejvíce bodů, získává diplom „nejlepšího čtenáře“.

12  Žáci si knihy čtou ve svém volném čase.  Skupinová práce a příprava na seminář probíhá ve volném čase žáků.  Škola může (nemusí!) žákům vymezit jednu hodinu (třídnická hodina), kdy budou pracovat na projektu.  Je důležité žákům připomenout, že skupinová práce je velmi důležitá, proto je vhodné volit s kým budou ve skupině.

13  Následující tabulky ukazují plán toho, co mají skupiny přečíst včetně termínů seminářů.  Tento harmonogram se rozdá do skupiny (více výtisků) na prvním semináři.  Pokud se seminář nebude z nějakého důvodu konat, žákům četba plánované knihy odpadá a dále se řídí podle harmonogramu. (Příklad: má-li první skupina na 2. seminář dílo Stínadla se bouří, znamená to, že na tento týden - bude mít přečtenou tuto knihu a připravené body a, b, c).

14 Číslo semináře TýdenPlán 1 6. – Rozdělení do skupin, seznámení s programem semináře – Stínadla se bouří (Jaroslav Foglar) 3 3. – Tajuplný ostrov (Jules Verne) – Klapzubova jedenáctka (Eduard Bass) 5 1. – Hanýžka a Martínek (Jindřich Šimon Baar) – Mauglí (Rudyard Kipling) – SEMINÁŘ ODPADÁ Z DŮVODU VÁNOČNÍCH PRÁZDNIN – Vlčák Kazan (James Oliver Curwood) – Lovci mamutů (Eduard Štorch) – Staré pověsti české (Alois Jirásek) – Petr Pan (James Mathew Barrie) – Jakákoliv pohádka bratrů Grimmů (dle vlastního výběru skupiny)- skupina sehraje pohádku formou divadla

15 Číslo semináře TýdenPlán 1 6. – Rozdělení do skupin, seznámení s programem semináře – Hoši od Bobří řeky (Jaroslav Foglar) 3 3. – Dobrodružství Toma Sawyera (Mark Twain) – O dobré a zlé moci (Karel Šiktanc) 5 1. – Obr Dohl (Roald Dahl) – Uzly a pomeranče (Iva Procházková) – SEMINÁŘ ODPADÁ Z DŮVODU VÁNOČNÍCH PRÁZDNIN – Devatero pohádek (Karel Čapek) – Pekelná třída (Vojtěch Steklač) – Staré řecké báje a pověsti (Eduard Petiška) – Příběhy statečných (Otakar Batlička) – Jakákoliv pohádka bratrů Grimmů (dle vlastního výběru skupiny)- skupina sehraje pohádku formou divadla

16 Číslo semináře TýdenPlán 1 6. – Rozdělení do skupin, seznámení s programem semináře – Záhada hlavolamu (Jaroslav Foglar) 3 3. – Dobrodružství Huckleberryho Finna (Mark Twain) – Bylo nás pět (Karel Poláček) 5 1. – Slon a mravenec (Daisy Mrázková) – Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry) – SEMINÁŘ ODPADÁ Z DŮVODU VÁNOČNÍCH PRÁZDNIN – Seznam přání (Eoin Colfer) – Metráček (Stanislav Rudolf) – Robinsonka (Marie Majerová) – Středa nám chutná (Iva Procházková) – Jakákoliv pohádka bratrů Grimmů (dle vlastního výběru skupiny)- skupina sehraje pohádku formou divadla

17 Číslo semináře TýdenPlán 1 6. – Rozdělení do skupin, seznámení s programem semináře – Bílý Tesák (Jack London) 3 3. – Dva roky prázdniny (Jules Verne) – Robinson Crusoe (Daniel Defoe) 5 1. – Sísa Kyselá (Martina Drijverová) – Tibet- tajemství červené krabičky (Daisy Mrázková) – SEMINÁŘ ODPADÁ Z DŮVODU VÁNOČNÍCH PRÁZDNIN – Z deníku Adriana Molea (Sue Townsendová) – Z časů dávných i nedávných (Jindřich Spáčil) – Kluci, holky a Stodůlky (Eva Bernardinová) – Říkali mi Leni (Zdeňka Bezděková) – Jakákoliv pohádka bratrů Grimmů (dle vlastního výběru skupiny)- skupina sehraje pohádku formou divadla

18  Diplomy - vyrobí knihovnice pro dětské oddělení.  Na začátku každé dítě zaplatí 20 KČ – úhrada minimálních nákladů ( barva + papír z tiskárny- diplomy).


Stáhnout ppt "Návrh projektu na podporu čtenářství Michaela Bitarovcová."

Podobné prezentace


Reklamy Google