Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Slohové útvary © Petr Březina, 2013. 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Úvod Prezentace si klade za cíl seznámit Vás s různými slohovými útvary. Prezentace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Slohové útvary © Petr Březina, 2013. 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Úvod Prezentace si klade za cíl seznámit Vás s různými slohovými útvary. Prezentace."— Transkript prezentace:

1 Slohové útvary © Petr Březina, 2013

2 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Úvod Prezentace si klade za cíl seznámit Vás s různými slohovými útvary. Prezentace si klade za cíl seznámit Vás s různými slohovými útvary. Neexistuje pouze vyprávění. Setkáte se např. se zprávou, oznámením, inzerátem atd. Neexistuje pouze vyprávění. Setkáte se např. se zprávou, oznámením, inzerátem atd.

3 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Obsah Základní charakteristika Základní charakteristika Útvary slohového postupu informačního Útvary slohového postupu informačního Útvary slohového postupu vyprávěcího Útvary slohového postupu vyprávěcího Útvary slohového postupu popisného Útvary slohového postupu popisného Útvary slohového postupu úvahového Útvary slohového postupu úvahového Smíšené útvary Smíšené útvary Závěr Závěr 1.2. uk.1. uk. 1.uk.

4 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Základní charakteristika Slohový útvar = konkrétní, vyhraněný typ jazykového projevu Slohový útvar = konkrétní, vyhraněný typ jazykového projevu Každý takový útvar je uspořádán podle určitých pravidel a má své charakteristické rysy. Každý takový útvar je uspořádán podle určitých pravidel a má své charakteristické rysy.

5 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Základní charakteristika Rozlišují se podle: Rozlišují se podle: –postupů, na kterých jsou založeny –funkčního stylu, ve kterém jsou zpracovány –formy zpracování, a sice je-li písemná či ústní –počtu mluvčích, vede-li se dialog nebo monolog

6 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Útvary slohového postupu informačního Funkční styly: Funkční styly: –Prostěsdělovací  Oznámení, zpráva, dopis, telegram, běžný hovor –Prakticky odborný nebo administrativní public.  úřední oznámení, obchodní dopis, formulář, dotazník zprávy, inzerát, reklama

7 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Útvary slohového postupu informačního Ukázka – zpráva (Mýtus o nezničitelné měně padá, cena zlata klesá) Ukázka – zpráva (Mýtus o nezničitelné měně padá, cena zlata klesá) –Osm let přinášelo zlato bohaté zisky, nyní se ale zdá, že s tím je konec. Za letošní rok totiž jeho cena klesla téměř o třetinu. Byly tak vymazány zisky z posledních více než dvou let. Podle německého deníku Die Welt to znamená konec mýtu o nezničitelné kovové měně a také Waterloo pro ty, kteří spoří v drahém kovu.

8 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Útvary slohového postupu vyprávěcího Funkční styly: Funkční styly: –Prostěsdělovací  vyprávění příhody, vzpomínky (ústní i písemné - memoáry) –Publicistický  novinová reportáž, črta, rozhlasová a televizní reportáž… –Umělecký  v próze vyprávění se zápletkou (kupříkladu v novele, povídce či románu); klade se důraz na originalitu a působivost

9 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Útvary slohového postupu vyprávěcího Ukázka – vyprávění (To se nemělo stát…) Ukázka – vyprávění (To se nemělo stát…) –Jako každý rok jsme s rodinou vyrazili na dovolenou k moři do Chorvatska. Naše plány na týden byly následující: pondělí – válení se na pláži, úterý – opalování se, středa – plavání v moři a následný odpočinek na dece a myslím, že zbytek týdne si už lehce domyslíte. Všechny přípravy proběhly hladce, cesta taktéž. Při příjezdu k hotelu byli všichni oslněni jeho krásou a okolím. Naše první kroky po ubytování se vedly ihned na pláž mezi obrovskou masu turistů. Rozbalili jsme lehátka a šli "chytat bronz". Po chvíli mi otec něco začal povídat, ale vůbec jsme ho nevnímala. Někam odešel s mamkou, takže jsme zůstaly s mou mladší blonďatou sestrou Amálkou samy.

10 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Útvary slohového postupu popisného Funkční styly: Funkční styly: –Prostěsdělovací nebo administrativní  seznam, dotazník či životopis –Publicistický  popis v reklamních prospektech, cestopis –Umělecký  popis postav, prostředí či jiných objektů jako součásti vyprávění

11 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Útvary slohového postupu popisného Ukázka – cestopis (Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi) Ukázka – cestopis (Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi) –Byl páteční podvečer, čas po zahoukání sirény, reagující podle judaistické tradice na první vyšlou hvězdu, a všichni ortodoxní Židé, jichž je v židovském státu necelých dvacet procent, od té chvíle uctívali až do sobotní noci židovský svátek svátků - šabat. Šabat šalom... Speciálními rouškami potáhli telefonní přístroje, faxy i hotelové recepce, schovali popelníky, aby vystrnadili závislé kuřáky co nejdál od hotelů do šerého ústraní, kde bylo kouření cigaret stejně i tak velkým hříchem. Vždycky po návratu do židovského státu jsem procházkou po Pahorku jara, hebrejsky Tel Avivu, po jeho parcích i zádumčivé Jaffě, absolvoval zkoušku stálosti své izraelské melancholie. Brzy jsem poznal, jak jsem při této konfrontaci rok od roku sentimentálnější.

12 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Útvary slohového postupu úvahového Funkční styly: Funkční styly: –Prakticky odborný  diskuse, úvaha –Vědecký  úvaha v odborných publikacích, učebnicích, kritická stať, recenze, odborná diskuse –Publicistický  úvodník, komentář, úvaha, rozhlasová a televizní beseda –Umělecký  úvaha (postoje a city autora) v próze i poezii

13 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Útvary slohového postupu úvahového Ukázka – úvaha (Jaký by měl být učitel?) Ukázka – úvaha (Jaký by měl být učitel?) –V pohledu osoby učitele musí být, pro úspěšnou aplikaci těchto postupů, splněno několik podmínek. Za prvé je zde důležitá především přirozená autorita. Ta má mnohem více váhy než autorita vynucená, tedy dána samotným postavením učitele. Neformální autorita učitele je tedy základní podmínkou zdárného fungování systému dohody. V případě, že tato autorita chybí mohou nastat dva opačné případy. Buď kantor rezignuje i na svou autoritu z pozice učitele a proces vzdělávání je tedy plně ponechán na rozhodnutí žáka, buď se učit bude, protože to chce, nebo se učit nebude, protože to nepotřebuje. Zdánlivě je první případ lepší, pravda to však není. Případ druhý totiž přináší mnohem více problémů těm, kteří již převzali své vzdělávání plně do svých rukou. Vynucená autorita si sice poslušnost vynutí procesními hrozbami, studenti ji se skřípějícími zuby tolerují, kantor však ztrácí i zbytky autority, které mu zůstaly - studenti si ho přestanou vážit i jako člověka, protože není schopen ani kompromisů, které by mu v dané situaci když ne autoritu zvedly, tak alespoň znamenaly ze strany žáků - tímto by si získal zpětně i respekt. Tak tedy - autoritativní učitel má význam na základní škole, pokud se tak stane na škole střední a kantor není svolný určitému dialogu, ztratí přinejmenším kredit jako učitel.

14 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Smíšené útvary Esej Esej –v tomto útvaru se mísí prostředky odborné a umělecké Fejeton Fejeton –umělecká reportáž; v těchto útvarech se mísí prostředky publicistické a umělecké

15 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Smíšené útvary Ukázka – fejeton (Jak se zakládají zahrádky – K. Čapek) Ukázka – fejeton (Jak se zakládají zahrádky – K. Čapek) –Zahrádky je možno zakládati několikerým způsobem; nejlepší je ten, že se na to vezme zahradník. Zahradník vám tam nasází všelijaké hůlky, proutí a košťátka, o kterých tvrdí, že jsou to javory, hlohy, bezy. vysokokmeny, polokmeny a jiné přírodní druhy; potom se ryje v hlíně, zobrací ji na ruby a zase ji uplácá, udělá ze škvárů cestičky, nastrká tu a tam do země jakési zvadlé lupení, o němž prohlašuje, že to jsou pereny, naseje na příští trávník semínko, jež nazývá anglickým jílkem a psinečkem, psárkou, poháňkou a bojínkem, a potom odejde, nechávaje za sebou zahrádku hnědou a holou, jako byla dne prvého o stvoření světa; jen vám klade na srdce, abyste tu všechnu hlínu země denně pečlivě kropili, a až vzejde tráva, abyste si nechali přivézt na cestičky písek. Nu dobře.

16 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Závěr Použité ukázky: Použité ukázky: –http://www.novinky.cz/ekonomika/321851-mytus-o-neznicitelne- mene-pada-cena-zlata-klesa.html –http://www.seminarky.cz/To-se-nemelo-stat-25956 –http://olser.blog.idnes.cz/c/110819/Ukazka-z-cestopisu-Tisic-a- jedna-pravda-ve-Svate-zemi.html Vytvořil Petr Březina pro web petrbrezina.osoba.cz v roce 2014 Vytvořil Petr Březina pro web petrbrezina.osoba.cz v roce 2014


Stáhnout ppt "Slohové útvary © Petr Březina, 2013. 14. 12. 2013www.petrbrezina.osoba.cz Úvod Prezentace si klade za cíl seznámit Vás s různými slohovými útvary. Prezentace."

Podobné prezentace


Reklamy Google