Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BB GsM PO 2011. Etapy Pakt o neútočení Sovětsko-finská válka = zimní válka Příčiny a začátek 2. světové války Podivná válka = Sitzkrieg Německá vítězství.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BB GsM PO 2011. Etapy Pakt o neútočení Sovětsko-finská válka = zimní válka Příčiny a začátek 2. světové války Podivná válka = Sitzkrieg Německá vítězství."— Transkript prezentace:

1 BB GsM PO 2011

2 Etapy Pakt o neútočení Sovětsko-finská válka = zimní válka Příčiny a začátek 2. světové války Podivná válka = Sitzkrieg Německá vítězství v pvních letech války Útok Německa na západní Evropu Letecká bitva o Velkou Británii Okupovaná Evropa do roku 1941

3 / / /

4  snaha Německa izolovat Polsko  tajná dohoda o rozdělení sfér vlivu v Polsku, Pobaltí, Finsku a Rumunsku  podepsali ministři zahraničí Německa a SSSR- Ribbentrop, Molotov. Jak dlouho vydržela tato„svatba“?

5  Finsko odmítlo smlouvu se SSSR  útok SSSR na Finsko – válka listopad březen 1940→ SSSR vyloučený ze Společnosti národů,  postupovalo 35 sovětských divizí proti 15 finským,  důsledky války- obsazení Viborgu  smlouva: Finsko odstoupilo Sovětskému svazu Karelskou šíji, Viborg, pronajalo mu na 30 roků polostrov Hanko- sovětská námořní základna. 

6 1. září přepad německé vysílačky v Gliwicích „Poláky“  začátek 2. světové války přepadnutím Polska Německem d/od-invaze-wehrmachtu-do-polska-uplynulo- 70-let_ html vdDY

7

8 SSSR obsadil v duchu tajného dodatku východní část Polska, vzal do zajetí asi polských občanů. Část byla propuštěná, část odeslaná do pracovních táborů. O víc než lidech rozhodlo politbyro KSSS v březnu Přikázalo NKVD zlikvidovat je. Šlo především o armádní důstojníky, pohraničníky, policisty, úředníky, kteří sloužili v oblastech, které SSSR obsadil. Pomník obětem Katyňského masakru /16/masaker.html

9 Čech v uniformě wehrmachtu objevil masové hroby v Katyni

10  17. září 1939 SSSR obsadil východní část Polska,  další území bylo rozdělené na 2 části- západní část- k Velkoněmecké říši, střední část- Generální gouvernement= německá kolonie= 4. dělení Polska.

11  3. září VB a Francie vypověděli válku Německu, podobně i jejich dominia- Kanada, Indie, Austrálie, Nový Zéland, do bojů však nezasahovaly  “podivná válka“, „válka vsedě“, Sitzkrieg.  Německo - taktika bleskové války- Blitzkriegu – spočívala v neočekávaném útoku koordinovaných leteckých a pozemních sil a jejich rychlému postupu.

12  Německo obsadilo v dubnu 1940 Dánsko a Norsko,  10. květen 1940 – začátek tažení Německa proti Francii, Belgii, Holandsku,Lucembursku,  Němci obešli francouzskou obrannou linii- Maginotovu linii, přešli přes Ardeny, obklíčili anglo-francouzská vojska.

13  Přeplavení vojsk z Francie do VB (více jak Angličanů a Francouzů - tzv. dunkerqueský zázrak,  22. červen kapitulace Francie- v Compiengnském lese- rozdělení Francie na 2 části- severní část+ Paříž- okupovaná Německem, jižní část- profašistická kolaborantská vláda se sídlem ve Vichy- maršál Pétain,  odbojové hnutí na čele s Charlesem de Gaullem, odešel do exilu- do Londýna.

14  červenec Hitler navrhl Velké Británii uzavřít mír, plán na vylodění ve VB =Seelöwe  od května na čele vlády Winston Churchill, který se rozhodl pokračovat ve válce do vítězného konce, "Nemohu Vám nabídnout nic než krev, dřinu, slzy a pot."  letecký útok Německa na Velkou Britániihlavní fáze- srpen- říjen 1940 RAF (i s českými piloty) proti luftwaffe - neúspěch Hitlera.

15 „Nemohu vám nabídnot nic než krev, dřinu, slzy a pot. Čekají nás nejtěžší zkoušky. Máme před sebou mnoho, mnoho dlouhých měsíců bojů a utrpení. Ptáte se, jaká je naše politika?: Vést vájnu na moři, na souši a ve vzduchu s celou silou a ze všech sil, které nám Bůh může dát, proti obludné tyranii, která nebyla nikdy překonaná v pochmurném, žalostném seznamu lidských provinění. To je naše politika. Pýtáte se, jaký je náš cíľ?...: Vítězství - vítězství stůj co stůj, vítězství přes všechnu hrůzu, vítězství, jakkoliv dlouhá a trnitá bude cesta, nebo bez vítězství není života.“

16

17  Pakt třech velmocí- září Německo, Itálie, Japonsko- spolupráce ve válce+rozdělení sfér vlivu  listopad přistoupily Maďarsko, Slovensko, Rumunsko,  Bulharsko.

18

19  Kodajová D., M.Tonková: Dejepis svetové dejiny pre 3. ročník gymnázií,SPN 2006  Kuklíkovi Jan a Jan, Dějiny 20. století, Práce s.r.o. 1995, Praha  Pečenka M., Luňák P. a kol.: Encyklopedie moderní historie, Libri, Praha 1995  Dejiny sveta a Európy na mapách, DMD, učební pom ůcky        cl58290.html cl58290.html   


Stáhnout ppt "BB GsM PO 2011. Etapy Pakt o neútočení Sovětsko-finská válka = zimní válka Příčiny a začátek 2. světové války Podivná válka = Sitzkrieg Německá vítězství."

Podobné prezentace


Reklamy Google