Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Zpět Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Petr Luzar, IT 1/4 2008/2009 KonecVstoupit.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Zpět Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Petr Luzar, IT 1/4 2008/2009 KonecVstoupit."— Transkript prezentace:

1

2 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Zpět

3 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Petr Luzar, IT 1/4 2008/2009 KonecVstoupit

4 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Petr Luzar, IT 1/4 2008/2009

5 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Historie

6 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Historie datuje se přes 200 let zpět… 1790 – francouzský inženýr Claude Chappe vynalezl optický telegraf 1840 – Daniel Collodon a Jacque Babinet dokázali pokusy, že světlo může být vedeno podél tryskající vody 1854 – John Tydall popularizoval vedení světla prostřednictvím demonstrace proudu vytékající vody ze sudu 1880 – Alexandr Graham Bell si nechal patentovat telefoní systém využívající optiky (ten neobstál v konkurence s metalickým řešením) cca – Zjištěno, že ohnuté skleněné tyčky vedou světlo ->aplikace v lékařství (dentální iluminátory) 1920 – John Logie Baird (UK) s Clarence Hansellem (US) patentovali možnost přenosu obrazu prostřednictvím svazku optických vlnovodů 1930 – Heinrich Lamm poprvé demonstroval přenos obrazu nepřístupných částí lidského těla pomocí svazku optických vláken 1954 – Abraham van Hell (NL) a Harold Hopkins (UK) nezávisle na sobě publikovali možnosti přenosu obrazu prostřednictvým svazku opt. vláken, přenosy na krátkou vzdálenost 1955 – Lawrence Curtis (US) vyvinul vlákna se skleněným pláštěm pro endoskopii

7 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Historie Alec Reeves definuje přesun k větším frekvencím jako další logický krok Theodore Maiman demonstroval první LASER (Light Ampllification by Stimulated Emission of Radiation) vlákna se skleněným pláštěm měla útlum 1dB/m ale pro použití v telekomunikacích je útlum příliš vysoký Elias Snitzer demonstroval možnost výroby jednovidového vlákna příčina útlumu zjištěna v nečistotách (absorbce), již je možné vyrobit vlákno s útlumem nižším než 20dB/km při λ=633nm Bells laboratoře oznámily objev polovodičového laseru s kontinuálním vyzařováním

8 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Výhody

9 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Výhody Vynikající přenosová charakteristika –1999 – 3,2Tbit/s –2001 – 11Tbit/s Nízké útlumy –0,2 – 0,35dB/km –Bez zesilovacích prvků je přenos až 100 km Vysoká EMS Bezpečnost přenosu dat –Optické rozvody lze jen s těží odposlochávat Nízká hmotnost a rozměry –optické vlákno má průměr 0,25mm, optické kabely mají tedy menší rozměry –do optického kabelu cca 5mm průměru lze vměstnat až 144 vláken) Dobré mechanické vlastnosti –vysoká pevnost vláken v tahu –vlákna lze i snadno ohýbat a zkrucovat aniž by toto mělo výraznější vliv na přenosové parametry (do jisté meze) Nízké pořizovací náklady –Vysoká cena mědi u metalických rozvodů

10 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Teorie přenosu

11 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Teorie přenosu frekvenční pásmo Vlnová délka Frekvence [Hz] km 30km 300m 3m 3cm 0.3mm 3  m 30nm 0.3nm Analogová telefonie AM Rádio TV, FM Rádio Mobilní telefonie Mikrovlnná trouba Rentgenový snímek NF Rozsah VF Rozsah Mikrovlnný rozsah Světelné záření Rentgenové záření

12 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Teorie přenosu frekvenční pásmo Vlnová délka [nm] Frekvence [Hz] x x x x10 15 Přenos dat přes optická vlákna Viditelné světlo UV Záření Infračervené záření 850 nm- multimode vlákna 1310 nm- singlemode i multimode vlákna 1550 nm- singlemode vlákna

13 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Teorie přenosu Šíření světla v optickém vlákně je založeno na odražení světelných vln o stěny vlákna Index lomu – bezrozměrná jednotka, která udává číslo, o kolik rychleji se šíří světlo ve vakuu než v daném prostředí MédiumIndex lomu n Vakuum1,00 Vzduch1,0003 Voda1,33 Plášť světlovodu1,46 Jádro1,48

14 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Teorie přenosu přenosová cesta Vysílač (Tx) - převádí elektrický signál na světelný, pomocí změny kódování a vysílá jej do vlákna. Obsahuje světelný zdroj: laserovou diodu nebo LED Přijímač (Rx) – světelný signál zachycený na fotodetektor převádí zpět na elektrický signál

15 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Optický kabel

16 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Optický kabel Optický kabel složený z 60 vláken Zvětšit obrázek

17 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Optický kabel Ochranný obal Plastová výztuha Dělící vrstvaVýplňový materiál Optické vlákno Svazek vláken

18 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Optický kabel Složení optického vlákna –Jádro Ze skla nebo plastu (jednodušší výroba ale kratší vzdálenosti) Průměr od dvou do několika set mikronu –Plášť světlovodu Ze skla nebo plastu Jedná se o ochranou vrstvu s nižším indexem lomu světla než má jádro Rozměry od 100  m do 1mm –Obal Vnější ochranné neprůhledné barevné plastové pouzdro

19 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Optický kabel step index multimode graded index multimode step index singlemode obal plášť světlovodu jádro

20 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Optický kabel Vysvětlení pojmů –Step index - vlákno se skokovou změnou indexu lomu –Graded index - vlákno s postupnou změnou indexu lomu. Jádro je složeno z mnoha vrstev s různým indexem lomu –Multimode - vícevidové vlákno (šíření paprsku více cestami v jednom jádru) –Singlemode - jednovidové vlákno

21 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Výroba

22 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Výroba Pokračovat >

23 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Použité zdroje poděkování společnostem za použité materiály Atlantis datacom s.r.o. Atlantis datacom s.r.o. – školící materiál na CD HELEMIK s.r.o. HELEMIK s.r.o. – odborné materiály – video o výrobě pctuning.cz

24 Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Děkuji za pozornost Petr Luzar v Kroměříži dne


Stáhnout ppt "Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Zpět Optické sítě - Petr Luzar, IT1/4 Petr Luzar, IT 1/4 2008/2009 KonecVstoupit."

Podobné prezentace


Reklamy Google