Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1 B) Optimum a volný čas. 2 Rozpočtové omezení součet hodin práce a hodin volného času = 24 L + H = 24 násobek počtu odpracovaných hodin a mzdové sazby.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1 B) Optimum a volný čas. 2 Rozpočtové omezení součet hodin práce a hodin volného času = 24 L + H = 24 násobek počtu odpracovaných hodin a mzdové sazby."— Transkript prezentace:

1 1 B) Optimum a volný čas

2 2 Rozpočtové omezení součet hodin práce a hodin volného času = 24 L + H = 24 násobek počtu odpracovaných hodin a mzdové sazby = příjmu L. w = I Rozpočtové omezení je I = w (24 – H)

3 3 Rozpočtová přímka - BL představuje všechny maximálně dostupné kombinace příjmu a volného času při určité výši mzdové sazby: -maximální H = 24 hod., potom I = 0 -maximální I = w. 24, takže čím vyšší je mzdová sazba, tím větší sklon má rozpočtová přímka

4 4 Rozpočtové omezení při změně mzdové sazby w roste - křivka BL se pootáčí na ose y směrem od počátku; w klesá – křivka BL se pootáčí na ose y směrem k počátku.

5 5 Optimální rozhodnutí o množství volného času je určeno dosažením maximálního užitku při dané mzdové sazbě určuje počet hodin volného času, při kterém se mezní míra substituce shoduje s reálnou mzdovou sazbou MRS = w

6 6 Optimální rozhodnutí - grafické řešení určuje bod dotyku rozpočtové přímky a indiferenční křivky (BL je tečnou nejvyšší dosažitelné IC) - při standardních preferencích existuje jediná kombinace I a H, která umožňuje maximalizovat užitek sklon BL (w) = sklon IC v daném bodě (MRS)

7 7 Grafické řešení optima

8 8 Optimum workoholika – v závislosti na jeho preferencích Graf

9 9 Optimum workoholika – při vázané spotřebě Graf


Stáhnout ppt "1 B) Optimum a volný čas. 2 Rozpočtové omezení součet hodin práce a hodin volného času = 24 L + H = 24 násobek počtu odpracovaných hodin a mzdové sazby."

Podobné prezentace


Reklamy Google