Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Doping a kontrola K. Barták Ústav tělovýchovného lékařství LF a FN, Hradec Králové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Doping a kontrola K. Barták Ústav tělovýchovného lékařství LF a FN, Hradec Králové."— Transkript prezentace:

1 Doping a kontrola K. Barták Ústav tělovýchovného lékařství LF a FN, Hradec Králové

2 Základní etický – zdravotní a právní problém dopingu. Má dospělý sportovec právo používat doping, i když je dopování neetické (zvýhodňuje jen někoho), je zdravotně nebezpečné (dospělý si ale může své zdraví ničit třeba kouřením, alkoholem atd.) a hlavně antidopingová kontrola má svá laboratorní a právní úskalí? Bezbřezí „liberálové“ (i z řad lékařů) říkají, že ano, já tvrdím, že ne! Nebezpečí je příliš veliké a nevyváží „pozitiva“.

3 Podrobné informace o dopingu Antidopingový výbor:http://www.antidoping.czAntidopingový výbor:http://www.antidoping.czhttp://www.antidoping.cz Tam naleznete:Tam naleznete: Strukturu organizaceStrukturu organizace Seznam zakázaných lékůSeznam zakázaných léků Osvětové materiályOsvětové materiály Dokumenty (Evropská antidopingová úmluva, Česká charta proti dopingu, Směrnice pro kontrolu a postih ve sportuDokumenty (Evropská antidopingová úmluva, Česká charta proti dopingu, Směrnice pro kontrolu a postih ve sportu StatistikuStatistiku Zprávy, aktualityZprávy, aktuality

4 Za doping je ve sportu považováno, a proto zakázáno I. Zakázané skupiny: stimulantia, narkotika, anabolika, diuretika, peptidové hormony a jejich mimetika a analoga.I. Zakázané skupiny: stimulantia, narkotika, anabolika, diuretika, peptidové hormony a jejich mimetika a analoga. II. Dopingové metody: krevní doping, umělé přenašeče kyslíku nebo plasmaexpandéry, farmakologické, chemická a fyzikální manipulace moči.II. Dopingové metody: krevní doping, umělé přenašeče kyslíku nebo plasmaexpandéry, farmakologické, chemická a fyzikální manipulace moči. III. Skupiny zakázané za určitých okolností:III. Skupiny zakázané za určitých okolností: alkohol, kanabinoidy, lokální anestetika, glukokortikosteroidy, beta-blokátory. alkohol, kanabinoidy, lokální anestetika, glukokortikosteroidy, beta-blokátory.

5 Nejčastěji jsou zneužívány Stimulancia: ephedrin, amphetamin, (pro oddálení pocitu únavy). Všechny druhy sportu.Stimulancia: ephedrin, amphetamin, (pro oddálení pocitu únavy). Všechny druhy sportu. Anabolika: nandrolon, testosteron, (pro růst svalové hmoty a rychlejší regeneraci – větší anabolizmus). Silové a rychlostní sporty.Anabolika: nandrolon, testosteron, (pro růst svalové hmoty a rychlejší regeneraci – větší anabolizmus). Silové a rychlostní sporty. Erytropoetin (EPO): pro zvýšení počtu ERY, a tedy přenosu kyslíku krví. Vytrvalostní sportyErytropoetin (EPO): pro zvýšení počtu ERY, a tedy přenosu kyslíku krví. Vytrvalostní sporty

6 Nebezpečí požívání stimulancií Vymizení pocitu přirozené únavy, při sportu v extrémních podmínkách může dojít ke „schvácení“ a smrti (vrcholný výkon při extrémní zimě, horku, nebo při dehydrataci)Vymizení pocitu přirozené únavy, při sportu v extrémních podmínkách může dojít ke „schvácení“ a smrti (vrcholný výkon při extrémní zimě, horku, nebo při dehydrataci) Při chronickém užívání dochází k nevratným změnám hlavně v ledvinách a v játrech.Při chronickém užívání dochází k nevratným změnám hlavně v ledvinách a v játrech.

7 Spotřeba kyslíku maximální zatížení 92

8 93 Spotřeba kyslíku vytrvalostní zatížení

9 Tepová frekvence maximální zatížení 94

10 95 Tepová frekvence vytrvalostní zatížení

11 Celkově vykonaná práce při vytrvalostním zatížení Kpm x 10 3 97

12 Kyslíkový dluh vytrvalostní zatížení maximální zatížení ml O 2 98

13 Nebezpečí užívání anabolik Androgenní účinky: děti, ženy, mužiAndrogenní účinky: děti, ženy, muži Proteoanabolické účinky, ruptury hypertrofovaných svalůProteoanabolické účinky, ruptury hypertrofovaných svalů Psychofarmakologické působení, extravagancePsychofarmakologické působení, extravagance Hepatotoxicita (cholestatický ikterus)Hepatotoxicita (cholestatický ikterus) AterogenitaAterogenita Porucha metabolizmu glycidůPorucha metabolizmu glycidů Karcinogenita (hepatomy, seminomy)Karcinogenita (hepatomy, seminomy) Poškození spermiogenézePoškození spermiogenéze Ruptury šlachRuptury šlach

14 ERYTROPOETIN – účinky, nebezpečí zneužívání a možná detekce podání EPO u sportovců.

15 Vytrvalostní výkon sportovce závisí hlavně na: Schopnosti jeho mitochondrií vytvořit co nejvíce zdrojů energie (ATP) za aerobních podmínek metabolizmu. Laboratorním ukazatelem této schopnosti je hodnota maximální spotřeby kyslíku za minutu.Schopnosti jeho mitochondrií vytvořit co nejvíce zdrojů energie (ATP) za aerobních podmínek metabolizmu. Laboratorním ukazatelem této schopnosti je hodnota maximální spotřeby kyslíku za minutu. Spotřeba kyslíku je závislá mimo jiné také na transportní kapacitě krve pro kyslík.Spotřeba kyslíku je závislá mimo jiné také na transportní kapacitě krve pro kyslík. 1 g hemoglobinu (Hb) přenáší z plic do tkání (při 100 % saturaci) až 1,34 ml kyslíku.1 g hemoglobinu (Hb) přenáší z plic do tkání (při 100 % saturaci) až 1,34 ml kyslíku. Více Hb = větší transportní kapacita krve pro kyslík.Více Hb = větší transportní kapacita krve pro kyslík.

16 Povolené metody pro zvyšování hladiny Hb u sportovců Dlouhodobý pobyt a trénink v nadmořských výškách 2-3,5 km a návrat bezprostředně před soutěžním vrcholem.Dlouhodobý pobyt a trénink v nadmořských výškách 2-3,5 km a návrat bezprostředně před soutěžním vrcholem. Intermitentním pobytem (spánkem, nebo tréninkem) po dobu 8 –18 h denně v hypoxických (hypobarických) podmínkách.Intermitentním pobytem (spánkem, nebo tréninkem) po dobu 8 –18 h denně v hypoxických (hypobarických) podmínkách.

17 Zakázané metody zvyšování hladiny Hb u sportovců Autotransfúze – podání konzervy vlastní krve, která byla odebrána asi 3 neděle předem (tzv. krevní doping).Autotransfúze – podání konzervy vlastní krve, která byla odebrána asi 3 neděle předem (tzv. krevní doping). Podání umělých přenašečů kyslíku.Podání umělých přenašečů kyslíku. Podání EPO – dnes asi nejčastější a nejnebezpečnější způsob.Podání EPO – dnes asi nejčastější a nejnebezpečnější způsob.

18 Erytropoetin - terminologie Epoetinum – latinsky,Epoetinum – latinsky, Epoetin – anglicky, německy,Epoetin – anglicky, německy, Epoetine – francouzsky,Epoetine – francouzsky, EPO – mezinárodně vžitý název hlavně ve sportu, budu dále pro krátkost užívat.EPO – mezinárodně vžitý název hlavně ve sportu, budu dále pro krátkost užívat. Rekombinantní humánní EPO: vyrobený vpravením genu pro lidský EPO do savčích buněk.Rekombinantní humánní EPO: vyrobený vpravením genu pro lidský EPO do savčích buněk.

19 EPO – základní charakteristika Je glykoprotein, složený ze 165 aminokyselin a 4 oligosacharidových řetězců, jejichž obměnou vznikne alfa, beta a gama EPO, účinky jsou prakticky shodné.Je glykoprotein, složený ze 165 aminokyselin a 4 oligosacharidových řetězců, jejichž obměnou vznikne alfa, beta a gama EPO, účinky jsou prakticky shodné. Hladina v krvi: 5-30 IU/ml, poločas jen asi 5 h.Hladina v krvi: 5-30 IU/ml, poločas jen asi 5 h. Tvorba: 85% v endotelových buňkách kapilár ledvinné kůry a 15% obdobně v játrech.Tvorba: 85% v endotelových buňkách kapilár ledvinné kůry a 15% obdobně v játrech. Podnětem k vyloučení je: hypoxie ledvin a jater.Podnětem k vyloučení je: hypoxie ledvin a jater. Účinek: asi za 2-3 dny - zvýšení počtu ERY.Účinek: asi za 2-3 dny - zvýšení počtu ERY. Závislost mezi hladinou EPO a počtem ERY je aritmeticko-logaritmická.Závislost mezi hladinou EPO a počtem ERY je aritmeticko-logaritmická.

20 EPO - historie 1953 – užití v léčbě anemií, hlavně u pacientů dialyzovaných a po cytostatické léčbě,1953 – užití v léčbě anemií, hlavně u pacientů dialyzovaných a po cytostatické léčbě, 1983 – vyroben lidský rekombinantní EPO (r-HuEPO),1983 – vyroben lidský rekombinantní EPO (r-HuEPO), 1988 je r-HuEPO komerčně běžně dostupný,1988 je r-HuEPO komerčně běžně dostupný, 1989 jej lékařská komise Mezinárodního olympijského výboru zařadila mezi látky zakázané – pod písmeno E -, což jsou „peptidové hormony, jejich mimetika a analoga“.1989 jej lékařská komise Mezinárodního olympijského výboru zařadila mezi látky zakázané – pod písmeno E -, což jsou „peptidové hormony, jejich mimetika a analoga“.

21 Nebezpečí podání EPO sportovcům Už za podmínek tělesného klidu dojde po podání EPO ke zvýšení počtu ERY (Htc, Hb),Už za podmínek tělesného klidu dojde po podání EPO ke zvýšení počtu ERY (Htc, Hb), zvětší se viskozita krve,zvětší se viskozita krve, pozorujeme větší tendenci k trombózám.pozorujeme větší tendenci k trombózám. Stav se prohlubuje při maximálním sportovním výkonu v důsledku dalšího zahuštění krve pocením a přesunem části intravazální tekutiny hlavně pracujících svalů.Stav se prohlubuje při maximálním sportovním výkonu v důsledku dalšího zahuštění krve pocením a přesunem části intravazální tekutiny hlavně pracujících svalů.

22 Nebezpečí, vyplývající z větší viskozity krve Při vzrůstu Htc o 10 % vzroste dynamická viskozita krve o 33 % !!!Při vzrůstu Htc o 10 % vzroste dynamická viskozita krve o 33 % !!! Stoupne-li dynamická viskozita krve o 33 %, potom pro zachování konstantního průtoku krve cévami s průměrem nad 0,5 mm, musí lineárně (také o 33 %) stoupnout ejekční tlak v arteriích.Stoupne-li dynamická viskozita krve o 33 %, potom pro zachování konstantního průtoku krve cévami s průměrem nad 0,5 mm, musí lineárně (také o 33 %) stoupnout ejekční tlak v arteriích. V tomto případě se zvýší mechanická srdeční práce asi o 30 %.V tomto případě se zvýší mechanická srdeční práce asi o 30 %. Poznámka: Při diferenciální diagnóze hypertenze musíme myslet také na Robertsonův syndrom (tumor juxtaglomerulární tkáně ledvin s nadprodukcí EPO).Poznámka: Při diferenciální diagnóze hypertenze musíme myslet také na Robertsonův syndrom (tumor juxtaglomerulární tkáně ledvin s nadprodukcí EPO).

23 Nebezpečí, vyplývající z větší viskozity krve - pokračování Dalším důsledkem zvýšení viskozity je také zvýšená tendence ERY k agregaci. V okamžiku, kdy průměr agregovaných krvinek je stejný, nebo větší než průměr kapiláry, dochází k vážným poruchám mikrocirkulace, což je zvlášť nebezpečné u životně důležitých orgánů – hlavně srdce. Předpokládá se, že tento fakt mohl být v nedávné minulosti příčinou nevysvětlených náhlých úmrtí mladých, jinak zcela zdravých orientačních běžců.Dalším důsledkem zvýšení viskozity je také zvýšená tendence ERY k agregaci. V okamžiku, kdy průměr agregovaných krvinek je stejný, nebo větší než průměr kapiláry, dochází k vážným poruchám mikrocirkulace, což je zvlášť nebezpečné u životně důležitých orgánů – hlavně srdce. Předpokládá se, že tento fakt mohl být v nedávné minulosti příčinou nevysvětlených náhlých úmrtí mladých, jinak zcela zdravých orientačních běžců. Dalším vážným nebezpečím je obecná tendence ke tvorbě trombóz.Dalším vážným nebezpečím je obecná tendence ke tvorbě trombóz.

24 Dopingová kontrola EPO Uvedená zdravotní rizika vedla k zákazu podávání EPO sportovcům.Uvedená zdravotní rizika vedla k zákazu podávání EPO sportovcům. Kontrola podání EPO jako dopingu se ubírá dvěma směry:Kontrola podání EPO jako dopingu se ubírá dvěma směry: nepřímé určení „následků“ podání v krvi,nepřímé určení „následků“ podání v krvi, přímá detekce r-HuEPO v moči.přímá detekce r-HuEPO v moči.

25 Nepřímé určení „následků“ podání EPO v krvi Sledování neinvazivních márkrů „alterované erytropoézy“: Htc, Hb, reticulocyty, hladina ferritinu a receptory transferrinu.Htc, Hb, reticulocyty, hladina ferritinu a receptory transferrinu.

26 Praxe nepřímého určení „následků“ podání EPO v krvi UCI (cyklisté): stanovuje Htc (limit do 50 %)UCI (cyklisté): stanovuje Htc (limit do 50 %) Když má sportovec hodnoty vyšší, je mu sport zakázán „ze zdravotních důvodů“, ale nemůže být potrestán pro doping. Když je výsledek kontrolního vyšetření nejdříve za 14 dnů v laboratoři v Lausanne v normě, může opět bez omezení sportovat. Když má sportovec hodnoty vyšší, je mu sport zakázán „ze zdravotních důvodů“, ale nemůže být potrestán pro doping. Když je výsledek kontrolního vyšetření nejdříve za 14 dnů v laboratoři v Lausanne v normě, může opět bez omezení sportovat. FIS (lyžaři běžci): stanovuje Hb:FIS (lyžaři běžci): stanovuje Hb: limit muži do 185 g/l, limit muži do 185 g/l, ženy do 165 g/l. ženy do 165 g/l. Zákaz sportu je podobný, jako u cyklistů. Zákaz sportu je podobný, jako u cyklistů.

27 Praxe „zakrývání“nepřímého určení podání EPO v krvi Nepřímé určení podání EPO vychází z projevů zahuštění krve. Pokusy o „zakrývání“ podání se proto snaží krev „rozředit“. Možnosti:Nepřímé určení podání EPO vychází z projevů zahuštění krve. Pokusy o „zakrývání“ podání se proto snaží krev „rozředit“. Možnosti: A) hodně pít – jen omezený význam, B) i.v. podání – plasmaexpandérů - roztoků s vyšším osmotickým nebo onkotickým tlakem. s vyšším osmotickým nebo onkotickým tlakem. Jde jednoznačně o „dopingovou metodu“, zakázanou pod bodem II. odst. 3 (farmakologické, chemické a fyzikální manipulace). Tak byli potrestáni někteří lyžaři běžci na posledním MS.Jde jednoznačně o „dopingovou metodu“, zakázanou pod bodem II. odst. 3 (farmakologické, chemické a fyzikální manipulace). Tak byli potrestáni někteří lyžaři běžci na posledním MS.

28 Přímá detekce r-HuEPO v moči Základem průkazu EPO v dopingové kontrole je diferenciace mezi přírodním a rekombinantním EPO na základě různé glykosylace peptidového řetězce, resp. různého náboje na těchto glykosylech.Základem průkazu EPO v dopingové kontrole je diferenciace mezi přírodním a rekombinantním EPO na základě různé glykosylace peptidového řetězce, resp. různého náboje na těchto glykosylech. Problém: krátký poločas EPO (hodiny).Problém: krátký poločas EPO (hodiny).

29 Francouzská přímá metoda určující r-HuEPO z moči Metoda je založena na isoelektrické foku - saci, double blotting a chemiluminiscenční detekci.Metoda je založena na isoelektrické foku - saci, double blotting a chemiluminiscenční detekci. Jde o velmi pracnou a drahou metodu.Jde o velmi pracnou a drahou metodu. V současnosti se pracuje na její validaci, na přípravě referenčních hodnot a hledá se nějaká vhodná screeningová metoda.V současnosti se pracuje na její validaci, na přípravě referenčních hodnot a hledá se nějaká vhodná screeningová metoda.

30 Přímá i nepřímé metodiky byly testovány na OH v Sydney Bylo provedeno 307 testů v atletice, veslování, cyklistice, plavání, kanoistice, tritlonu a moderním pětiboji.Bylo provedeno 307 testů v atletice, veslování, cyklistice, plavání, kanoistice, tritlonu a moderním pětiboji. Krevní vzorky (nepřímé testy) zpracovávala australská laboratoř a močové vzorky (přímé určení r-HuEPO) zpracovávala Národní dopingová laboratoř v Paříži.Krevní vzorky (nepřímé testy) zpracovávala australská laboratoř a močové vzorky (přímé určení r-HuEPO) zpracovávala Národní dopingová laboratoř v Paříži. Výsledky zatím nebyly publikovány.Výsledky zatím nebyly publikovány.

31 Současný právní stav využití přímého určení r-HuEPO v dopingové kontrole. Výsledky nebyly publikovány, a proto zatím nemohou být využity v dopingové kontrole k průkazu exogenního podání r-HuEPO a při pozitivním nálezu nemohou vést k potrestání sportovce.Výsledky nebyly publikovány, a proto zatím nemohou být využity v dopingové kontrole k průkazu exogenního podání r-HuEPO a při pozitivním nálezu nemohou vést k potrestání sportovce.


Stáhnout ppt "Doping a kontrola K. Barták Ústav tělovýchovného lékařství LF a FN, Hradec Králové."

Podobné prezentace


Reklamy Google