Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Měření svalové síly K. Barták Ústav tělovýchovného lékařství LF a FN, Hradec Králové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Měření svalové síly K. Barták Ústav tělovýchovného lékařství LF a FN, Hradec Králové."— Transkript prezentace:

1 Měření svalové síly K. Barták Ústav tělovýchovného lékařství LF a FN, Hradec Králové

2 Základní pohybové vlastnosti Vytrvalost (spiroergometrie)Vytrvalost (spiroergometrie) Rychlost (laktát, O 2 dluh)Rychlost (laktát, O 2 dluh) Síla (dynamometrie)Síla (dynamometrie) Obratnost (jen motorické testy)Obratnost (jen motorické testy)

3 Svalová síla Hraje významnou roli u většiny sportůHraje významnou roli u většiny sportů Závisí na velikosti příčného průřezu svaluZávisí na velikosti příčného průřezu svalu Tréninkem vzniká pouze hypertrofie svaluTréninkem vzniká pouze hypertrofie svalu Hyperplazie snad jen u předškolních dětí (pokusné poznatky ze zvířat). Význam spontánní pohybové aktivity malých dětí.Hyperplazie snad jen u předškolních dětí (pokusné poznatky ze zvířat). Význam spontánní pohybové aktivity malých dětí.

4 Dynamometry Mechanické (eliptické, ruční, zádové) jsou sice jednoduché, ale nevýhodou je stárnutí materiálu (ztrácí pružnou roztažnost).Mechanické (eliptické, ruční, zádové) jsou sice jednoduché, ale nevýhodou je stárnutí materiálu (ztrácí pružnou roztažnost). Elektrické na podkladě změny délky tenzometru, který je přilepen na deformovaný materiál. Dojde ke změně odporu proudu v obvodě stejnosměrného proudu, která je registrována.Elektrické na podkladě změny délky tenzometru, který je přilepen na deformovaný materiál. Dojde ke změně odporu proudu v obvodě stejnosměrného proudu, která je registrována. Všechny se musí často cejchovat!Všechny se musí často cejchovat!

5 Tornwalova stolice se 7 tenzometry – čidly. Pro validní měření jsou důležité správné polohy při měření a časté cejchování. 9

6 Schéma poloh měření svalové síly základních svalových skupin. 8

7 Výsledek měření svalové síly 14 svalových skupin po dobu 3 měsíců. Chyba měření (i nad 10%) je způsobena jednak biologickým kolísáním, ale hlavně nestandardní polohou měření. 7

8 Motorické testy na měření svalové síly v terénu Mají pro sportovní praxi větší význam, než dynamometrie.Mají pro sportovní praxi větší význam, než dynamometrie. Jsou: při obdobné přesnosti měření jednodušší, a tedy opakovatelnější. Navíc motorický test (třeba počet shybů na hrazdě na čas) si může sportovec opakovat kdykoli, a tak sílu měřené svalové skupiny rozvíjet – trénovat.Jsou: při obdobné přesnosti měření jednodušší, a tedy opakovatelnější. Navíc motorický test (třeba počet shybů na hrazdě na čas) si může sportovec opakovat kdykoli, a tak sílu měřené svalové skupiny rozvíjet – trénovat.


Stáhnout ppt "Měření svalové síly K. Barták Ústav tělovýchovného lékařství LF a FN, Hradec Králové."

Podobné prezentace


Reklamy Google