Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PNS II Filip Barinka. Hlavové nervy- typy vláken Somatomotorické Visceromotorické- u hlavových nervů vždy parasympatikus! Viscerosensitivní +specielní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PNS II Filip Barinka. Hlavové nervy- typy vláken Somatomotorické Visceromotorické- u hlavových nervů vždy parasympatikus! Viscerosensitivní +specielní."— Transkript prezentace:

1 PNS II Filip Barinka

2 Hlavové nervy- typy vláken Somatomotorické Visceromotorické- u hlavových nervů vždy parasympatikus! Viscerosensitivní +specielní viscerosensitivita- chuť Somatosensitivní Specielní sensitivita- smysly

3 Hlavové nervy- jádra Jádra hlavových nervů v mozkovém kmeni se dělí do stejných typů jako vlákna.

4 N. olfactorius Specielní sensitivita- čich

5 N. opticus Specielní sensitivita- zrak N. opticus není pravým periferním nervem, ale výchlipkou mozku, což má význam u jeho postižení patologickými procesy.

6 N. oculomotorius Somatomotorika Visceromotorika

7 N. trochlearis Somatomotorika

8 N. trigeminus Somatosensitivita Somatomotorika na periferii vede i chuťová a parasympatická vlákna, ty se ale od něj odpájejí a do/z mozku vstupují/vystupují s jinými hlavovými nervy.

9

10 N. abducens Somatomotorika

11 N. facialis Somatomotorika Visceromotorika Viscerosensitivita- chuť Somatosensitivita

12

13

14

15

16

17

18 N. vestibulochochlearis Specielní sensitivita- sluch a rovnovážní smysl

19 N. glossopharygeus Somatomotorika Visceromotorika Viscerosensitivita i specielní viscerosensitivita- chuť Somatosensitivita

20 N. vagus Somatomotorika Visceromotorika Viscerosensitivita i specielní viscerosensitivita- chuť Somatosensitivita

21

22 - přivádí parasympatickou inervaci pro trávící trakt (až po flexura coli sinistra), a vede viscerosenzitivitu –zejména informace o vnitřním prostředí v GIT. Sympatikus přichází jinou cestou. Spolu s ním, ale opačnym směrem je vedena i viscerosenzitivita, zejména informace o bolestivých podnětech Enterický nervový systém pozůstává z velkého množství různých neuronů a buněk ve stěně GIT. Je do značné míry schopný samostatné funkce i po přerušení spo- jení s CNS.

23 N. accesorius Somatomotorika

24 N. hypoglossus Somatomotorika


Stáhnout ppt "PNS II Filip Barinka. Hlavové nervy- typy vláken Somatomotorické Visceromotorické- u hlavových nervů vždy parasympatikus! Viscerosensitivní +specielní."

Podobné prezentace


Reklamy Google