Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Plachtění aneb pohyb ve vzduchu bez motoru. Historie kluzáků Již v Řeckých bájích a pověstech je zmínka o Daidalovi a jeho synu Íkarovi, kteří si vyrobili.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Plachtění aneb pohyb ve vzduchu bez motoru. Historie kluzáků Již v Řeckých bájích a pověstech je zmínka o Daidalovi a jeho synu Íkarovi, kteří si vyrobili."— Transkript prezentace:

1 Plachtění aneb pohyb ve vzduchu bez motoru

2 Historie kluzáků Již v Řeckých bájích a pověstech je zmínka o Daidalovi a jeho synu Íkarovi, kteří si vyrobili křídla z peří a vosku. Létání byl odpradávna nedosažitelný sen člověka. Přemýšleli, jaký je rozdíl mezi ptáky a lidmi, a pokoušeli se je napodobit.

3 Nebo si můžeme připomenout Leonarda da Vinci, který se pokoušel sestavit létací stroj a zůstal po něm rukopis o ptačím letu.

4 Až na konci 18. století se začaly objevovat nové pokusy vzlétnout. Teorií se zabýval především George Cayely, který sestavil i několik modelů schopných letu. Roku 1891 se podařilo Ottu Lilienthalovi dostat do vzduchu s vlastním závěsným kluzákem (větroněm).

5 Kluzáky nemají motor. Ve vzduchu se pohybují díky svému aerodynamickému tvaru, stoupavým proudům, vztlakové síle apod.

6 Vzlétat můžou třemi způsoby: 1. Aerovlek -Využití motorového letadla, které větroně vyvleče pomocí dlouhého lana do dané výšky.

7 2. Navijákový vzlet Větroň startuje tahem lana, které je navíjeno na buben navijáku stojícího na opačném konci letiště. Lano je na větroni zavěšeno těsně před těžištěm. Je to rychlý a levný způsob startu, dosažená výška je silně závislá na délce lana, hmotnosti větroně a síle protivětru a může se pohybovat v rozmezí 200-500m.

8 3. Vzlet pomocí gumového lana Používal se především v začátcích plachtění při startech na svahu. Gumové lano rozvětvené do tvaru „Y“ bylo taženo dvěma skupinami po 4-5 lidech. Kluzák byl ukotven na místě, družstvo napnulo lano, rozeběhlo se ze svahu a po jeho dostatečném napnutí byl kluzák uvolněn a katapultován vpřed. Příležitostně se tohoto způsobu používá i dnes.

9 Nabírání výšky: - udržet ve vzduchu se dá několika způsoby 1. Proudění podél návětrných svahů Na tento druh stoupání potřebujeme dost silný vítr a prudký svah. Vzduch je nucen před překážkou stoupat vzhůru a tím vynese kluzáka nahoru.

10 2. Termické proudění V dnešní době nejpoužívanější a také nejoblíbenější druh stoupání. Když svítí slunce na zem, zem se prohřívá, ale nerovnoměrně. V některých místech, např. pole, se vzduch ohřeje více než nad řekou. Teplý vzduch vytváří bubliny, které se posléze od povrchu utrhnou a stoupají. Taková bublina zkondenzuje a vznikne z ní mrak zvaný cumulus. Tyto mraky jsou jakýmsi ukazatelem stoupavých proudů, a proto jsou letci všeho druhu milovány. V Česku stoupavé proudy dosahují rychlosti 4-5m/s. Tyto jevy se nevyskytují jen, když jsou vysoké teploty, stačí jen velký rozdíl teplot. (tzn.Bývají i v zimě, ale na zimu se kluzáky zazimovávají – sníh jim nedělá dobře.)

11

12 3. Závětrné vlnové proudění Když proudí dostatečně silný vítr, vzduch v závětří hřebene se rozvlní. Tak vzniknou vlny opakující se nadále za hřebenem. Jedno takové stoupání může převýšit i několikanásobkem daný vrchol. Ve vlnách bylo dosaženo několik rekordů. (přelet And či nejvyšší výška – 15 tisíc metrů nad mořem )

13 Tyto jevy využívají nejen kluzáky. Mezi oblíbený „plachtící“ sport patří paragliding.

14 Také zvířata plachtí ptáci

15 Vakoveverka létavá

16 Konkurencí vakoveverek je wingsuit flying.

17 A člověk svého snu dosáhl. Kateřina Vítková, 2.B Zdroje: http://vrydl.sweb.cz/jak_na_to.html http://cs.wikipedia.org/wiki/Placht%C4%9Bn%C3%AD#Zp.C5.AFsob y_vzletu http://cs.wikipedia.org/wiki/Kluz%C3%A1k http://cs.wikipedia.org/wiki/Historie_letectv%C3%AD


Stáhnout ppt "Plachtění aneb pohyb ve vzduchu bez motoru. Historie kluzáků Již v Řeckých bájích a pověstech je zmínka o Daidalovi a jeho synu Íkarovi, kteří si vyrobili."

Podobné prezentace


Reklamy Google