Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

RÉBUSY jsou hlavolamy k jejich úspěšnému řešení musí mít člověk řadu informací uložených v paměti ale také musí mít schopnost přemýšlet a kombinovat.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "RÉBUSY jsou hlavolamy k jejich úspěšnému řešení musí mít člověk řadu informací uložených v paměti ale také musí mít schopnost přemýšlet a kombinovat."— Transkript prezentace:

1

2 RÉBUSY jsou hlavolamy

3 k jejich úspěšnému řešení musí mít člověk řadu informací uložených v paměti ale také musí mít schopnost přemýšlet a kombinovat

4 Jestli vám jako řešení vyšlo slovo FUGA, pak jste luštili správně. 1 křestní jméno skladatele Mozarta 2 smyčcový nástroj hrající v nejvyšší poloze 3 jiné označení houslového klíče 4 ruský hudební skladatel - autor Mozartiany zkusme vyluštit tuto doplňovačku probíhá vyplňování této doplňovačky Č A J K O V S K I J W O L F G A N G H O U S L E G A F U G

5 FUGA je skutečným hudebním rébusem je to hudební forma, která byla nejvíce využívána v období baroka jejím velkým mistrem byl německý hudební skladatel Johann Sebastian BACH

6 Pojďme si nyní vysvětlit, v čem toto uspořádání hudby spočívá.

7 fuga je skladba utkaná z několika hlasů, které se vzájemně proplétají každý hlas postupně přehraje hlavní téma - vždy v jiné výškové poloze - a potom si vykračuje vlastní cestou i v dalším průběhu skladby se každý z hlasů snaží alespoň na chvíli zmocnit hlavního tématu a poponést ho o kousek dál

8 2. hlas 1. hlas 3. hlas 4. hlas

9 A nyní, když jsme teoreticky vyzbrojeni, pojďme si jednu z Bachových fug poslechnout.

10 Johann Sebastian Bach Malá fuga g moll ( grafický záznam ) délka ukázky 3:38 min. Kliknutím na obrázek uslyšíte pouze audio-záznam. V originále bude promítnuta video-ukázka.

11 Johann Sebastian Bach se narodil v německém Eisenachu. Ve své době byl uznáván především jako skvělý hráč na tento hudební nástroj. O jaký nástroj se jedná?

12 Poslední třetinu svého života prožil Bach v Lipsku, kde působil jako varhaník, ředitel kůru a učitel v chrámu svatého Tomáše. Proto mu přezdívali „ tomášský kantor “. Teprve následující staletí objevila a začala oceňovat Bachovu skladatelskou genialitu.

13 konec prezentace RÉBUSY


Stáhnout ppt "RÉBUSY jsou hlavolamy k jejich úspěšnému řešení musí mít člověk řadu informací uložených v paměti ale také musí mít schopnost přemýšlet a kombinovat."

Podobné prezentace


Reklamy Google