Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OSTRAVA-ČERNÁ HVĚZDA MOJE MĚSTO

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OSTRAVA-ČERNÁ HVĚZDA MOJE MĚSTO"— Transkript prezentace:

1 OSTRAVA-ČERNÁ HVĚZDA MOJE MĚSTO
název města podle řeky Ostravice, která se původně jmenovala Ostrá

2 VLAJKA A ZNAK V modrém štítě na zeleném trávníku stříbrný kůň v poskoku se zlatým sedlem a červenou pokrývkou, provázený vlevo nahoře zlatou růží se zelenými kališními lístky a červeným semeníkem. Kůň bývá vykládán jako figura z erbu prvního fojta v Moravské Ostravě, zlatá růže zřejmě pochází z rodového erbu olomouckého biskupa Stanislava Thurze.

3 LOGO MĚSTA Tři vykřičníky za názvem Ostrava vyjadřují energii, sebevědomí a jakési furiantství a humor, které jsou typické pro Ostraváky.Využití modré barvy vychází z heraldické tradice města. Vykřičníky bude možné v budoucnu používat i samostatně jako symbol a zároveň před ně dosazovat různá jiná slova. Každý si může za tento abstraktní logotyp dosadit své vlastní pocity, nálady a zkušenosti.

4 Prokešovo náměstí 8, 729 30 Ostrava
SÍDLO MAGISTRÁTU MĚSTA OSTRAVY Prokešovo náměstí 8, 729 30  Ostrava

5 PRIMÁTOR Primátor města Ostravy zastupuje město navenek, má právo užívat primátorských insignií a závěsného odznaku se státním znakem České republiky. Stojí v čele statutárního města Ostravy. Svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva a schůze rady. Ze své činnosti v oblasti samostatné působnosti je odpovědný Zastupitelstvu města Ostravy.

6 V současnosti tvoří Ostravu dle jejího statutu 23 městských obvodů.
ZNAK MĚSTSKÉHO OBVODU OSTRAVA-JIH V současnosti tvoří Ostravu dle jejího statutu 23 městských obvodů. RADNICE MĚSTSKÉHO OBVODU OSTRAVA-JIH

7 Městské informační centrum Ostrava (MIC), o.p.s.
Cestovní ruch se stále více stává součástí ekonomického rozvoje města a informační centrum tomu hodně napomáhá. Lidé zde získávají poznatky nejen o akcích, ale také o turistických možnostech a atraktivitách. Příklady služeb: · informace o možnostech ubytování, stravování · turistické informace: - společenské, kulturní a sportovní akce · vyhledávání spojů: spoje autobusové a vlakové dopravy, spoje městské hromadné dopravy · průvodcovská činnost: zprostředkujeme služby cestovního ruchu · umístění firem, organizací, služeb... · lokalizace a pojmenování ulic · reklamní služby rezervace a předprodej: - vstupenky na kulturní, sportovní a společenské akce v Ostravě a okolí - vstupenky na akce v Praze a jiných místech ČR

8 OSTRAVSKÁ NEJ… NEJVYŠŠÍ RADNIČNÍ VYHLÍDKOVÁ VĚŽ NEJSTARŠÍ POUŽITÍ UHLÍ
NEJVĚTŠÍ HORNICKÉ MUZEUM NEJVĚTŠÍ PRŮMYSLOVÝ PAMÁTKOVÝ AREÁL NEJVĚTŠÍ OCELÁŘSKÝ PODNIK NEJVĚTŠÍ POČET ZÁBAVNÍCH KLUBŮ V JEDNÉ LOKALITĚ NEJVĚTŠÍ ZASTŘEŠENÁ HRACÍ PLOCHA NEJVĚTŠÍ PŘÍRODNÍ KOUPALIŠTĚ NEJKOMPLEXNĚJŠÍ CENTRUM TÍSŇOVÉHO VOLÁNÍ NEJORIGINÁLNĚJŠÍ POKOJOVÝ ORLOJ

9 NEJVYŠŠÍ RADNIČNÍ VYHLÍDKOVÁ VĚŽ
OSTRAVSKÁ RADNICE JE NEJVĚTŠÍ RADNIČNÍ BUDOVOU V ČESKÉ REPUBLICE A MÁ NEJVYŠŠÍ RADNIČNÍ VYHLÍDKOVOU VĚŽ-CELKEM 85,6m NAD ÚROVNÍ PROKEŠOVA NÁMĚSTÍ. Z VYHLÍDKOVÉ TERASY VE VÝŠCE 72m JE ZA HEZKÉHO POČASÍ NEUVĚŘITELNÝ ROZHLED AŽ K HORÁM BESKYD A JESENÍKŮ, NA OPAVSKO, DO POLSKA… NÁVŠTĚVNÍCI PŘI POHLEDU Z VĚŽE ŽASNOU, JAK JE OSTRAVA PROTKÁNA PARKY A ZELENÍ. PŘES INDUSTRIÁLNÍ HISTORII A STÁLE VELKÝ PODÍL PRŮMYSLU VE MĚSTĚ PŘIPADÁ NA JEDNOHO OSTRAVANA 30m2 ZELENĚ. PĚKNÁ ZAHRÁDKA.

10 NEJSTARŠÍ POUŽITÍ UHLÍ NEJVĚTŠÍ HORNICKÉ MUZEUM
Největší hornické muzeum v ČR se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek, který leží nad soutokem řek Odry a Ostravice. Landek byl v roce 1992 vyhlášen národní přírodní památkou. Je to světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Právě propojení hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě jedinečnost a přitažlivost. Landek je také světoznámý unikátním nálezem Landecké venuše – 46 mm vysokým torzem ženy vyřezaným z krevele. Svým štíhlým tvarem se odlišuje od běžných paleolitických venuší.

11 NEJVĚTŠÍ PRŮMYSLOVÝ PAMÁTKOVÝ AREÁL
TÉMĚŘ 300 ha ZABÍRÁ V OSTRAVĚ NEJVĚTŠÍ BÝVALÝ PRŮMYSLOVÝ AREÁL NAZÝVANÝ OBLAST DOLNÍCH VÍTKOVIC. Z PROVOZU DÁVNO VYŘAZENÉ VYSOKÉ PECE, KOKSÁRENSKÉ BATERIE A DŮL BYLY PROHLÁŠENY KULTURNÍ PAMÁTKOU V OCHRANNÉM PÁSMU. OJEDINĚLOU INDUSTRIÁLNÍ PAMÁTKOU JE TU NEJVĚTŠÍ PÍSTOVÉ DMYCHADLO NA ZÁSOBOVÁNÍ VYSOKÝCH PECÍ STLAČENÝM VZDUCHEM.

12 Výrobní činnost společnosti je zaměřena především na výrobu
a zpracování surového železa a oceli a hutní druhovýrobu. 1942 – začala se psát historie současně největší hutní společnosti České republiky. Tehdy Vítkovické železárny, v důsledku omezeného rozvoje vzhledem k umístění ve městě, započaly výstavbu svého jižního závodu v Kunčicích. Lakshmi Mittal, indický magnát, převzal Arcelor. Koncem června toho roku oznámila rada Arceloru sloučení s Mittal Steel a vznikl tak světový gigant, v důsledku čehož se změnil i název ostravské společnosti na dnešní Arcelor Mittal Ostrava.

13 NEJVĚTŠÍ POČET ZÁBAVNÍCH KLUBŮ V JEDNÉ LOKALITĚ
JEDNA Z NEJZNÁMĚJŠÍCH ULIC PŘÍMO V CENTRU MĚSTA. V POČÁTCÍCH OSÍDLENÍ MĚSTA ZDE BYLY STODOLY, POZDĚJI TU VYSTAVĚLI HONOSNÉ MĚŠŤANSKÉ DOMY, KTERÉ OD 80. LET 20. STOLETÍ CHÁTRALY. V 90. LETECH SE ULICE UJALI MLADÍ, NÁPADITÍ A NADŠENÍ. DNES SE POČET ZÁBAVNÍCH KLUBŮ POHYBUJE KOLEM 70 A OSTRAVA MÁ O NOČNÍ ŽIVOT POSTARÁNO. PROBÍHAJÍ ZDE NEJRŮZNĚJŠÍ VYSTOUPENÍ, KONCERTY, BESEDY, SETKÁNÍ S UMĚLCI I RECESNÍ AKCE. STODOLNÍ ULICE PROSTĚ NIKDY NESPÍ.

14 NEJVĚTŠÍ ZASTŘEŠENÁ HRACÍ PLOCHA
OSTRAVSKÁ SPORTOVNÍ HALA ČEZ ARÉNA JE S POČTEM TÉMĚŘ MÍST K SEZENÍ DRUHOU NEJVĚTŠÍ SPORTOVNÍ HALOU V ČR, ALE MÁ NEJVĚTŠÍ PLOCHU SPORTOVIŠTĚ - 84x 50 m, NA NÍŽ SE POŘÁDAJÍ NEJEN SPORTOVNÍ ŠAMPIONÁTY EVROPSKÉ A SVĚTOVÉ ÚROVNĚ, ALE TAKÉ MEGASHOW, KONCERTY, KLÁNÍ VE VOLEJBALU, TENISU, GYMNASTICE,VZPÍRÁNÍ A PŘEDEVŠÍM HOKEJI.

15 NEJVĚTŠÍ PŘÍRODNÍ KOUPALIŠTĚ
PŘEDSTAVUJE CELKOVOU VODNÍ PLOCHU m2 S OBŘÍMI SKLUZAVKAMI A TOBOGÁNEM, K TOMU PATŘÍ m2 ZELENÝCH PLOCH OBSAHUJÍCÍCH HŘIŠTĚ NA MINIGOLF, TENIS, STREETBALL, VOLEJBAL, PŮJČOVNU SPORTOVNÍHO NÁŘADÍ A MNOHO OBČERSTVENÍ. KOUPALIŠTĚ MÁ DÉLKU 380 m, ŠÍŘKU 220m. PATŘÍ MEZI NEJVĚTŠÍ VE STŘEDNÍ EVROPĚ. KDO CHCE PLAVAT LA MANCHE, NECHŤ TRÉNUJE V OSTRAVĚ.

16 NEJKOMPLEXNĚJŠÍ CENTRUM TÍSŇOVÉHO VOLÁNÍ
CTV je zkratka pro společné dispečerské pracoviště hasičů, zdravotní záchranné služby, Policie ČR a městské policie, které nese název Centrum tísňového volání Integrovaného záchranného systému Ostrava. CTV přijímá tísňové zprávy, koordinuje záchranné akce z jednoho místa. Základem je příjem zpráv z telefonních čísel tísňového volání 150, 155, 156, 158 a 112. Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje Územní středisko záchranné služby Moravskoslezského kraje  Městská policie Ostrava Policie České republiky

17 NEJORIGINÁLNĚJŠÍ POKOJOVÝ ORLOJ
Maškův orloj – nejoriginálnější pokojový orloj Technik Vítkovických železáren Jan Mašek si sestrojil v letech orloj. Dnes je chloubou Ostravského muzea. Orloj je 225 cm vysoký, sestává z 2500 součástek a je poháněn osmikilovým závažím, které se samočinně natahuje elektrickým proudem. Přesný chod stroje udržuje vteřinové kompenzační kyvadlo. Orloj má 51 funkcí a 4 části – vlastní hodinový ciferník, kalendářní, astronomickou a planetární část.

18 HISTORIE DĚLNICKÁ KOLONIE
Seskupení dělnických obydlí. Dělnické kolonie stavěli od poloviny 19. století majitelé průmyslových podniků k bydlení pracovních sil. Dělnické kolonie vytvářejí samostatné domky, přízemní a patrové blokové stavby s typizovanými obytnými jednotkami (vznikaly hlavně v blízkosti dolů a průmyslových závodů.

19 A pro srandu zeparu ukazek ostravskeho jazyka:
Trocha tej ostravščiny Ostravák se snaží mluvit spisovně, ale někdy zkracuje, protože má málo času. Hlavni zasadou je, že ostravština nema dluhe samohlasky a už vubec ni suhlasky. Všechna slova se vyslovuji razně a kratce, bo na vic neni čas. A pro srandu zeparu ukazek ostravskeho jazyka:   Bulaty, jak chleba kulaty. (Úplně blbý) Lezt do peněz. (Být drahé) Braly mě mory. (Šly na mě mrákoty) Vajco se robi chytřejši, jak kura. (Úsloví) Čumiš jak ščur do ryny. (Hledíš jako nevěřící Tomáš)

20 ODVÁŽNÁ PŘEDSTAVA O VZHLEDU MĚSTA V BUDOUCNOSTI
NOVÁ KAROLÍNA TAK UVIDÍME!!!


Stáhnout ppt "OSTRAVA-ČERNÁ HVĚZDA MOJE MĚSTO"

Podobné prezentace


Reklamy Google