Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukové materiály pro asistenty pedagoga

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukové materiály pro asistenty pedagoga"— Transkript prezentace:

1 Výukové materiály pro asistenty pedagoga
PaedDr. Alexandra Khodlová

2 Zadáním úkolu bylo vytvořit cokoli, co by usnadnilo práci asistentům a zpříjemnilo učení dětem.
Vzhledem k veliké nabídce kvalitních pracovních listů i učebnic jsem tentokrát zvolila formu jednoduchých didaktických her, kde je přísun informací zintenzivněn aktivní manipulací. Zatímco ke cvičením se děti nerady vrací, opakování hry – i když evidentně vzdělávací - obvykle vítají.

3 Hraní nebo učení? Oboje 
Vytištěno dvakrát – a je z toho soutěž Čtení s překvapením

4 Hry jsou podle obsahu rozděleny do těchto složek:
český jazyk a čtení (CJ), matematika (MA), prvouka, přírodověda a rozvoj slovní zásoby (PR) V každé složce jsou hry očíslovány podle zvyšující se obtížnosti. Vždy jsem zařadila několik aktivit pro dosavadní nečtenáře. Hry jsou podle formy rozděleny do těchto kategorií : domino (D), puzzle (P), karty (K) a sponkové (S). Formáty a pravidla zůstávají stále stejná, tudíž odpadá zdlouhavé vysvětlování, většinou je zde jednodušší a složitější verze jedné hry, takže po nacvičení je možné jen navýšit náročnost. Každá aktivita trvá maximálně několik minut, měla by přispět ke zpestření výuky nebo být podnětem k nějaké další akci. Každá kopie hry je pro jednoho až čtyři žáky, vždy pod dohledem nebo za aktivní účasti dospělého.

5 Značení PR01-P-užitková zvířata CJ10-D-rýmy

6 Omlouvám se za čas, který strávíte přípravou materiálů, doufám však, že při zpracovávání budete mít před očima Vaše konkrétní klienty a při té příležitosti Vás napadnou další varianty využití. Výhodou by měla být možnost si kdykoli vytisknout jakékoli množství materiálů, nezničitelnost, jednoduchá skladovatelnost, bezproblémové přenášení a variabilita. Snad by i neintegrované děti měly chuť si se svými spolužáky pohrát... Doporučuji některé listy tisknout na barevné papíry, podlepovat ozdobným balicím papírem, před laminováním některé obrázky vybarvit, což např. u puzzlí výrazně snižuje obtížnost. Když si žák – třeba i velmi neuměle – vybarví hru sám – bude se k ní jistě rád vracet. Kartičky skladuju v sáčkách se zipem, do kterých vkládám papírek s poznámkami (další možné aktivity, ale i úspěchy či časy, kterých děti dosáhly při skládání)

7 Příprava Barevné zvýraznění Tisk na barevný papír

8 Náměty ke zpracování, základní pravidla a možnosti  dalšího využití s fotodokumentací najdete na dalších stránkách a pak konkrétně i u některých listů. Budete-li mít jakékoli dotazy, připomínky či vylepšení, neváhejte mě kontaktovat em na adrese: Materiály byly testovány na dětských odděleních Thomayerovy nemocnice v Praze. Využila jsem obrázky z 

9 DOMINO (D) Příprava: Vytisknout (texty na barevný papír), zalaminovat a vystříhat. Pozor, stříhejte mezi druhým a třetím sloupcem po slabé čáře . Aktivita: Hrajte jako domino, povzbuzujte děti k vytvoření co nejdelšího hada. Děti uvítají, bude-li se s nimi dospělý střídat.

10 D- pexeso Chcete- li hrát jako pexeso a jedná –li se o uspořádanou dvojici (např. povolání, písničky, přísloví...), podlepte vždy sloupec jednou (např. červenou) a sloupec jinou (např. žlutou) barvou. Děti tedy otočí vždy nejdřív červenou a pak žlutou kartičku, čímž vznikne smysluplná věta nebo sdělení.

11 D- další aktivity … Hra je poměrně náročná na prostor, ideálně se hraje na zemi, kdy si děti mohou přesednout, aby nečetly vzhůru nohama. Z kartiček se dají tvořit i tzv. schody.

12 Většinu cvičení lze použít i jako jednorázové pracovní listy.
D – pracovní listy Většinu cvičení lze použít i jako jednorázové pracovní listy. Část vytištěného listu je možné nalepit do sešitu – děti řešení vlepují nebo dopisují.

13 D- vyvození nové látky Kartičky se dají vzájemně kombinovat, na což je upozorněno u konkrétních listů. (například malá a velká písmena, matematické operace v jednotkách a desítkách…)

14 PUZZLE (P) Příprava: Vytisknout, podle potřeby na kopírce zvětšit či zmenšit, možno vybarvit obrázky nebo barevně zvýraznit text, zalaminovat a vystřihnout. Aktivita: skládat, odhadovat řešení, vymýšlet další možné varianty ...

15 P- texty

16 KARTY (K) Příprava: Vytisknout, některé možno vybarvit a pak zalaminovat. Ani to však není nezbytné. Pak rozstříhat na čtyři stejně velké kartičky. Aktivita: Jedná se o krátké zábavné hry rozvíjející postřeh. Karty jsou si podobné, ale žádné dvě nejsou zcela stejné. Cílem hry je najít podle diktátu jednu kartu, kterou má vyučující (nebo diktující dítě) na mysli. Předem je třeba si ověřit (nebo zopakovat), zda děti umí obrázky pojmenovat

17 K – jak hrát? např: Na kartě, na kterou si právě myslím, je jablko, hruška, víno a dvě maliny. Na kartě, na kterou si právě myslím, není krokodýl ani pštros. Dítě se může ptát: Je na tvojí kartě rajče? Kolik je na tvojí kartě motýlů? Jakmile dítě ví, musí kartu vzít nebo na ni plácnout. Mohou hrát 1-4 děti.

18 SPONKOVÉ (S) Příprava: Obrázky je možné, nikoli však nutné, vybarvit. V Každém řádku je vždy jedno správné řešení. To se propíchne špendlíkem a na druhé straně barevně označí . (Pozor, aby kolečko neprosvítalo.) Pak se list zalaminuje a rozstříhá na proužky. Na každý proužek dávám kancelářskou sponku. Aktivita: Žák si proužek prohlédne a posune sponku na správné řešení . Svoji odpověď si může otočením proužku sám zkontrolovat. Sponka je na kolečku – odpověď byla správná.

19 S-další varianty Místo sponky kolíček Řešení je možné jen ukazovat

20 Přeji Vám mnoho pěkných chvil strávených při hrách.


Stáhnout ppt "Výukové materiály pro asistenty pedagoga"

Podobné prezentace


Reklamy Google