Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Úvod do průmyslového inženýrství úvodní přednáška ing. Jana Veselková září 2005 Studia metod a měření práce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Úvod do průmyslového inženýrství úvodní přednáška ing. Jana Veselková září 2005 Studia metod a měření práce."— Transkript prezentace:

1 Úvod do průmyslového inženýrství úvodní přednáška ing. Jana Veselková září 2005 Studia metod a měření práce

2 SMMP - úvodní přednáška září 20052 Co je průmyslové inženýrství? Absence/eliminace klasických nástrojů PI jako důvod stagnace západních ekonomik. V ČR průmyslové inženýrství neexistovalo prakticky 50 let. Jeho absenci vidíme všude – průmyslová výroba, zdravotnictví, banky, úřady.

3 SMMP - úvodní přednáška září 20053 Co je průmyslové inženýrství? Průmyslové inženýrství – PI (Industrial Engineering - IE) vzniklo v USA. Od dob prvních průkopníků uplynulo více než 100 let. Akceptováno všemi vyspělými zeměmi. Základní principy uplatnění a využití PI jsou všude stejné. Přesto sledujeme tři „základní školy PI“ (americkou, německou a japonskou).

4 SMMP - úvodní přednáška září 20054 Co je průmyslové inženýrství? V ČR se termín „průmyslového inženýrství“ začíná používat víceméně až po roce 1989. Základní aktivity PI se předtím prováděly v rámci normování a racionalizace práce.

5 SMMP - úvodní přednáška září 20055 Co je průmyslové inženýrství? Současné průmyslové inženýrství není pouze o průmyslu proto bývá tento obor označován novými názvy: Management Engineering (Inženýrství managementu či řízení) Procesní inženýrství

6 SMMP - úvodní přednáška září 20056 Co je průmyslové inženýrství? Inženýrství PI spočívá v použití analýzy a syntézy v detailní analýze úkolů a jejich následné syntéze ve formě nového uspořádání dílčích operací nebo nové organizace práce.

7 SMMP - úvodní přednáška září 20057 Co je průmyslové inženýrství? PI je interdisciplinární obor, který se zabývá projektováním, zaváděním a zlepšováním integrovaných systémů lidí, strojů, materiálů a energií s cílem dosáhnout co nejvyšší produktivity. PI využívá speciální znalosti z matematiky, statistiky, fyziky, sociálních věd i managementu.

8 SMMP - úvodní přednáška září 20058 Co je průmyslové inženýrství? Projektování – Zavádění – Zlepšování Metody a techniky používané v rámci PI lze rozdělit na čtyři skupiny: Plánování, navrhování a řízení Uplatňování lidského rozměru Technologické aspekty Kvantitativní a kreativní metody

9 SMMP - úvodní přednáška září 20059 Co je průmyslové inženýrství? PI je hledáním toho jak důmyslněji provádět práci. PI se zabývá odstraňováním plýtvání, nepravidelností, iracionality a přetěžování z pracovišť. PI se neustále vyvíjí.

10 SMMP - úvodní přednáška září 200510 Kdo je průmyslový inženýr? Kdo je strojař, chemik, ekonom, stavař, elektrotechnik, zemědělec? Průmyslový inženýr – tužka, papír, podložka pro psaní, stopky, foťák, kamera. Průmyslový inženýr upozorňuje ostatní inženýrské profese, že existuje „obchodní realita“.

11 SMMP - úvodní přednáška září 200511 Kdo je průmyslový inženýr? Průmyslový inženýr je: Normovač, Projektant práce, Hledač lepších cest, Průmyslový inženýr se umí dívat na věci z nadhledu a brát v potaz celkové řešení. Maximalista, Tlumočník, Moderátor.

12 SMMP - úvodní přednáška září 200512 Kdo je průmyslový inženýr? Průmyslový inženýr přijímá za svůj cíl: Vysoký zisk, produktivitu, jakost, Neustálé zlepšování procesů, Odstraňování plýtvání. využívá humanitní a sociální vědy, výpočetní techniku, základní inženýrské a technické vědy i teorii managementu.

13 SMMP - úvodní přednáška září 200513 Síň slávy průmyslového inženýrství Frederick Winslow Taylor Frank a Lilian Gilbrethovi Harold B. Maynard Shigeo Shingo Kjell B. Zandin

14 SMMP - úvodní přednáška září 200514 Klasické průmyslové inženýrství Klasické průmyslové inženýrství je orientováno převážně na exaktní metody. Má dvě základní disciplíny: Studium práce Studium metod Měření práce Operační výzkum

15 SMMP - úvodní přednáška září 200515 Klasické průmyslové inženýrství Operační výzkum – operační analýza Síťové grafy Metody řešení sekvenčních úloh Metody matematické statistiky Metody hromadné obsluhy Metody teorie zásob Metody teorie obnovy a údržby

16 SMMP - úvodní přednáška září 200516 Klasické průmyslové inženýrství Rozvojem exaktních metod se klasické PI vzdálilo praktickým potřebám podniků. Vytvořilo základ pro techniky a metody, ale nerespektovalo sociologické a organizační aspekty. Průmyslové inženýrství jako „technický controlling“.

17 SMMP - úvodní přednáška září 200517 Moderní průmyslové inženýrství Moderní PI reflektuje potřeby socio-technických systémů i dravé obchodní prostředí. Vysoká produktivita jako jediná možná obrana v konkurenčním prostředí. Výrazná orientace na nefyzické investice (rozvoj pracovníků a organizace).

18 SMMP - úvodní přednáška září 200518 Moderní průmyslové inženýrství Místo jasně definovaných technik nastupují komplexnější programy. Aktivním protagonistou těchto programů je člověk - pracovník. Moderní programy PI jsou založeny na principu socio-technického přístupu k utváření práce a podpoře trvalého rozvoje produktivity.

19 SMMP - úvodní přednáška září 200519 Moderní průmyslové inženýrství Týmová práce Simultánní inženýrství TPM Participace zaměstnanců Měření produktivity Dynamické zlepšování procesů Design práce, Ergonomie Výrobní buňky Nulové vady Rychlá změna

20 SMMP - úvodní přednáška září 200520 Moderní průmyslové inženýrství Člověk je nejdůležitějším „faktorem“ pro zvyšování produktivity. Průměrná organizace disponuje ohromným prostorem a potenciálem pro zvyšování produktivity, ale neuvědomuje si to. Aktivizace programů PI, aktivizace pracovníků.


Stáhnout ppt "Úvod do průmyslového inženýrství úvodní přednáška ing. Jana Veselková září 2005 Studia metod a měření práce."

Podobné prezentace


Reklamy Google