Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NÁRODNÍ PARK ÚDOLÍ SMRTI

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NÁRODNÍ PARK ÚDOLÍ SMRTI"— Transkript prezentace:

1 NÁRODNÍ PARK ÚDOLÍ SMRTI
DEATH VALLEY NÁRODNÍ PARK ÚDOLÍ SMRTI CALIFORNIA/NEVADA USA

2

3 Death Valley - národní park
se nachází v Kalifornii a Nevadě. Zaujímá rozlohu km ², včetně kamenné pouště na nejnižším místě na západní polokouli. Charakteristickým rysem údolí je velmi vysoká teplota vzduchu dosahuje 50 ° C (občas i několik stupňů více.) Death Valley je plná popraskané slané krusty. V celém údolí je několik velmi zajímavých skalních útvarů, roklí a kopců. Vody vyskytující se v Death Valley jsou velmi slané a nevhodné k pití. Tropické klima je velmi suché. Je to nejteplejší místo, které je téměř kompletně prosté stínu a vody. Průměrné srážky jsou menší než 50 mm a relativní vlhkost nižší než 1%.

4

5

6

7

8 Racetrack Playa Suché solné jezero leží ve výšce 1130 m nad mořem na území Národního parku Death Valley. Je 4,5 km dlouhé a asi 2 km široké, podél osy východ-západ. Slavné „putující skály”. Jejich přemístění nemá žádného očitého svědka.

9

10 Během období dešťů teče voda z okolních svahů, které vytvoří na krátkou dobu mělké jezero nebo tenkou vrstvou bahna. Roční srážky jsou mm, v zimě může mít vrstva ledu tloušťku mm. Vyschne a zmenší se praskliny golfového hřiště. To je překvapivě ploché. Rozdíl mezi severním a jižním cípem je cca 4 cm. Tento jev v nebyl nikdy natočen. Podobné jevy, ikdyž méně impozantní, lze nalézt u nedalekých jezer. Stopy, můžou jich být desítky nebo stovky metrů široké a 8-30 cm hluboké. Avšak ne méně než 25 mm. Změny jsou patrné pouze jednou za dva, tři nebo čtyři roky. Kameny se někdy otočí a změní tak tvar cesty.

11

12

13

14 Zabriskie Point je rozhledna na zajímavé erozní útvary (Badlands).

15

16

17

18

19

20 Skotský hrad

21 Skotský hrad a Ranč Death Valley
Je dvoupatrová vila v severní části Death Valley, nedaleko hranic s Nevadou. Název budovy pochází od WalteraE.Scotta, navzdory skutečnosti, že mu nikdy nepatřil. Walter E. Scott, slavný dobrodruh, přesvědčil podnikatele Alberta Johnsona aby investovali v Death Valley do naleziště zlata, kterého měl být Scott majitelem, ale nebyla to pravda. Johnson koupil v Grapevine Canynon více než akrů poůdy a asi v roce1922 začal budovat zámek, který stál celkem 1,5 – 2 milióny dolarů. Vila měla být Johnsonovým bydlištěm na zimu, protože mu vyhovovalo místní klima. Nahoře Walter E. Scott níže Albert Johnson a znak hradu, považeovaný za symbol jejich přátelství.

22 Velká krize vážně zpomalila realizaci projektu
Velká krize vážně zpomalila realizaci projektu. Také se ukázalo, že budova je postaveny mimo Johnsonova pozemku. V roce 1933 pojišťovací firma A. Johnsona zbankrotovala. Manželům zůstalo malé jmění. Protože neměli dědice, rozhodli se převést majetek po jejich smrti na nadaci pro výstavbu kostela. V roce Služba Národního parku koupila nemovitost od nadace za dolarů. Walter Scott zemřel v roce 1954 a byl pohřben na kopci v blízkosti vily. Nemovitost je turistickou atrakcí – hrad Scotty navštíví každoročně asi turistů. Hostům jsou k dispozici varhanní koncerty, návštěvy tunelu, který je dlouhý 402 metrů a kde je malá elektrárna. A tisíce dlažeb k bazénu, který nikdy nebyl postaven. Kromě toho si hrad udržel většinu z původního nábytku a drobných předmětů, včetně oděvů Alberta Johnsona

23

24 Pece pro pálení Byly vybudované v roce 1867 a bylypoužity pro výrobu dřevěného uhlí, v procesu pomalého spalování při malém přístupu kyslíku. Takto připravené dřevěné uhlí bylo převezeno do nedalehého dolu, kde bylo používáno k tavení rud.

25

26

27

28

29 Paleta umělců je skupina skal , která se nachází v srdci Death Valley, vyznačující se neobvyklými barvami. Ty jsou výsledkem probíhajících oxidačních reakcí v horninách z různých chemických sloučenin. Barva červená, fialová a žlutá jsou vytvořeny oxidací železa a zelené barvy vznikají rozkladem slídy

30 Paleta umělců

31 Paleta umělců

32

33 Badwater (Špatná voda) je vyschlé jezero, které leží 85,5 metrů pod hladinou moře. Je to nejnižší místo vyskytující se na severoamerickém kontinentu. Dno tohoto vyschlého jezera je pokryté prvidelnými šestiúhelníkovými pláty, se stranami o délce 2 metry. Płáty vznikly v čase, kdy údolí začalo vysychat a vzniklaly solné krystaly. Badwater vzniklo po vyschnutí před 3000 lety a existuje stále na témže místě. Na Badwsateru je meteorologická stanice, která zaznamenala nejvyšší teplotu ve Spojených státech + 56,7 °C. Na nedaleké skále je umístněná deska, která ukazuje hladinu moře.

34

35

36

37

38

39

40 Ďáblovo golfové hřiště je obrovská část dna údolí,
pokrytá koulemi ze směsi hlíny a soli. Boule jsou velmi tvrdé a mají ostré hrany.

41 Ďáblovo golfové hřiště

42 Čertoto golfové hřiště

43 Krystaly soli na Ďáblově golfovém hřišti

44 Ubehebe Crater (Velká díra ve skále) je velký sopečný kráter s hloubkou 237 metrů.Věk kráteru je určen na 6-7 tisíc let.

45 Velký kaňon

46 Kojot ve Velkém kaňonu

47

48

49

50

51

52

53

54

55 KONEC Můžete dokončit poslech hudby nebo stiskněte ‘Esc’ a ukončete


Stáhnout ppt "NÁRODNÍ PARK ÚDOLÍ SMRTI"

Podobné prezentace


Reklamy Google