Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Martinou Perutkovou Karel IV.

2 Karel IV – 1378 n.l.

3 Karlovo mládí: - r se pojmenován jako Václav narodil v Praze matce Elišce Přemyslovně - roku 1323 ho otec posílá do Francie na výchovu k francouzskému dvoru. Zde přijal od svého strýce a francouzského krále jméno Karel a jako sedmiletý byl oženěn s Blankou z Valois. - ve Francii získává rozsáhlé vzdělání od svého učitele a budoucího papeže a mocného spojence Klementa VI. - otec mu svěřuje správu nad statky v Lucembursku a v severní Itálii - r se rozhodl vrátit do rodné země – do Čech

4 Blank_map_of_Europe_(polar_stereographic_projection)_cropped.svg.png Karlovo mládí: Praha, Křivoklát, Loket Paříž Lucembursko Parma 1. Do sedmi let věku ukrýván v Čechách 2. Výchova ve Francii 3. Správa Lucemburska a severoitalských měst 4. Návrat do rodných Čech

5 Křivoklát a Loket – který je který ? 3fa3c5 Loket Křivoklát

6 Manželky Karla IV. a_.jpg 3. Anna Svídnická /img/osobnosti/84.jpg 1. Blanka v Valois pedia/commons/d/d0/Anna_von _der_Pfalz.jpga 2. Anna Falcká 4. Eliška Pomořanská ikipedia/commons/2/21/Eliška _Pomořanská.jpg

7 Vláda v Čechách: - otec jmenoval Karla markrabětem moravským a svěřil mu Čechy, sám pobýval v cizině - Karel začal po dohodě se šlechtou vybírat daně, aby získal zpět královské hrady a statky, začal s obnovou celé země - po smrti otce v bitvě u Kresčaku byl r byl korunován českým králem - Karel našel zničenou, králem Janem rozprodanou a loupežnými rytíři sužovanou zemi - rok poté zakládá Univerzitu Karlovu a také Nové Město pražské - další stavby: Karlův most, hrad Karlštejn, katedrála Svatého Víta

8 Stavby založené Karlem IV. Nové město pražské ( růžová plocha )

9 Stavby založené Karlem IV. Karlova univerzita Karlův most 2010/karluv_most_obr2_velky.jpg

10 Stavby založené Karlem IV. Katerála sv. Víta Karlštejn

11 Svatováclavská koruna Karel IV. nechal zhotovit svatováclavskou korunu – základ českých korunovačních klenotů

12 Země koruny české za Karla IV.

13 Císařem Říše římské: - o titul císaře Říše římské soupeřil Karel IV. se svým hlavním rivalem Ludvíkem Bavorem. - Ludvík Bavor však roku 1347 náhle umírá. Novým vzdorokrálem Karla IV. se však záhy stal anglický král Eduard III. - i když Eduard III. v následné bitvě u Kresčasku poráží francouzská vojska, kterým Karel s otcem Janem pomáhali a Jan v bitvě umírá, zatímco Karel je nucen ustoupit, tak Eduard krátce poté boj o říšský trůn vzdává. - Karel IV. je nakonec roku 1355 korunován císařem Říše římské národa německého.

14 Roku 1378 Karel IV. umírá ( jednou z příčin pravděpodobně nemoc zvaná dna – nemoc kloubů, kterou způsobovala nadměrná konzumace alkoholu a masitého jídla, nemoc nazývána „nemocí králů“ ). _Smrt_Karla_IV._v_roce_1378.jpg Ve svém pohřebním proslovu ho kazatel mistr Vojtěch Raňkův z Ježova jako první označil za „ otce vlasti “.

15 D ě kuji Vám za pozornost A doufám, že jste si alespoň něco zapamatovali.


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."

Podobné prezentace


Reklamy Google