Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

V každé zdravé přírodní zahradě mají volně žijící živočichové své místo. Platí přitom, že čím více druhů se v zahradě zabydlí, tím lépe. Podívejme se na.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "V každé zdravé přírodní zahradě mají volně žijící živočichové své místo. Platí přitom, že čím více druhů se v zahradě zabydlí, tím lépe. Podívejme se na."— Transkript prezentace:

1 V každé zdravé přírodní zahradě mají volně žijící živočichové své místo. Platí přitom, že čím více druhů se v zahradě zabydlí, tím lépe. Podívejme se na některé z nich a způsoby, jak je na naši zahradu přilákat.

2 JEŽCI ježek východní- mládě

3  Ve dne je ukrytý v houští, v noci vyráží na lov.  Spořádá velké množství hmyzu, bezobratlých živočichů – hlavně plžů, někdy i drobných obratlovců. Největším nepřítelem ježka je člověk a jeho činnost.  Vypalování trávy, používání chemických prostředků, moderní zahrady bez možnosti úkrytu, bazény, do kterých může spadnout apod.  Divoká zákoutí s vysokou trávou, hromady větví, kompost, to jsou ježčí oblíbené skrýše. Na podzim jej můžeme přikrmovat granulemi a konzervami pro psy nebo mu dokonce zbudovat umělý příbytek na zimu.

4 NETOPÝŘI  Nemají sice díky strašidelným pohádkám a pověrám dobrou pověst, ale jsou v tom úplně nevinně.  Jsou dalšími živočichy, kteří si zaslouží postavit budku či úkryt.  Jsou podobně jako ježci přeborníky v konzumaci létajícího i lezoucího hmyzu, především housenek obalečů, kteří nám ničí ovoce.  Člověk je opět používáním chemických prostředků proti hmyzu jejich hlavním nebezpečím. Stejně jako pro ježka i pro netopýra znamená otrávený hmyz pomalou krutou smrt.

5  Staré stromy s dutinami, kde netopýři hnízdí se kácejí, dutiny a štěrbiny v lidských obydlích a střechy se opravují. Vzhledem k tomu, že obývají každoročně stejné příbytky, je pro ně velmi těžké se zorientovat a najít jiný úkryt.  Netopýři mají poměrně malé rozmnožovací schopnosti, proto každou větší ztrátu nahrazují velmi těžko a pomalu.

6 Netopýr černý

7 Netopýr hvízdavý

8 Ptáci Patří mezi nejoblíbenější obyvatele našich zahrad  Spotřebují obrovské množství hmyzu a chrání tak naši úrodu před zničením.  Chceme – li je do zahrady přilákat, poskytněme jim životní podmínky.  Vhodnou kombinací našich původních druhů rostlin jim zajistíme přirozenou potravu po celý rok. Nejen plody a semeny, ale i množstvím hmyzu, které se v křoví ukrývá.

9 Skřivan polní

10 Červenka obecná

11  Velmi důležitá je pro ptactvo voda, nejen v horkých dnech, ale po celý rok.  V mrazivých dnech může být dokonce důležitější než potrava.  Zahradní jezírko, mělká nádoba s čistou vodou umístěná na vhodném místě je ideální, pozor na kolmé břehy nebo stěny, jinak je z napajedla smrtící past.  Samostatnou kapitolou jsou ptačí budky, ptačí krmítka a ochrana a péče o ptactvo v době hnízdění.  TIP: Doporučuje se kočce alespoň v době hnízdění opatřit obojek s rolničkou

12 Pěnkava obecná

13 Drozd zpěvný

14 Žluna zelená

15 Konipas luční

16 OBOJŽIVELNÍCI  V ČR žije jen 21 druhů obojživelníků a všichni jsou chránění.  Sebemenší vodní plocha v zahradě je velmi prospěšná nejen pro ně.  Žáby, čolci i mloci potřebují vodu ke svému rozmnožování – mělkou část, v hluboké části mohou bezpečně přezimovat.  Jejich potravou jsou drobní slimáci, mouchy, komáři a další hmyz.

17 Čolek velký

18 Ropucha zelená

19 Skokan hnědý

20  Nezapomínejme, že ryby v jezírku likvidují vajíčka a pulce.  Chceme – li pomáhat obojživelníkům, neměli bychom ryby do jezírka vysazovat.

21 PLAZI  Jsou u nás ohroženi především ztrátou vhodných podmínek a podobně jako obojživelníci hynou při používání chemických látek.  Ještěrky a slepýši konzumují měkkýše i hmyz, hadi nás zbavují obtížných hrabošů a hryzců a dalších hlodavců.  Na naší zahradě jsme pro ještěrky připravili „ ještěrkovník“. Jsou to poskládané kameny na prosluněném místě, ve skulinách mají svůj vhodný úkryt.  Vlhkomilné užovky potřebují kromě vody i husté keře, kde v létě odpočívají i loví.

22 Slepýš křehký

23 Užovka stromová

24  Náš největší had – užovka stromová žije pouze v Poohří a je to jen díky ochraně místních obyvatel a chatařů.

25 Ještěrka obecná

26 Samostatnou kapitolou živočichů, kteří pomáhají v zahradě je užitečný hmyz, ale o tom až příště. slunéčko

27 Děkuji za pozornost.  Zdroje:  http://www.priroda.cz http://www.priroda.cz  http://www.zvirevnouzi.cz http://www.zvirevnouzi.cz  http://www.naturfoto.cz http://www.naturfoto.cz  Helena Vlašínová: Zdravá zahrada. ERA group spol. s r. o. Brno 2006  Václav Křivan, Petr Stýblo: Živá zahrada. Chaloupky o.p.s. ve spolupráci se ZO ČSOP Kněžice 2012

28


Stáhnout ppt "V každé zdravé přírodní zahradě mají volně žijící živočichové své místo. Platí přitom, že čím více druhů se v zahradě zabydlí, tím lépe. Podívejme se na."

Podobné prezentace


Reklamy Google