Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pratur –divoký skot se vrací díky projektu TaurOs Taurus Foundation/TAUROS EUROPE.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pratur –divoký skot se vrací díky projektu TaurOs Taurus Foundation/TAUROS EUROPE."— Transkript prezentace:

1 Pratur –divoký skot se vrací díky projektu TaurOs Taurus Foundation/TAUROS EUROPE

2 Rozšíření Červená oblast označuje historické rozšíření druhu Bos Primigenius Primigenius; tedy pratura

3 Morfologie Pratur  patřil mezi velká zvířata  zároveň byl poměrně štíhlý  měl dlouhé nohy  velkou, protáhlou hlavu  a mohutné rohy  obě pohlaví se odlišovala barvou Samec pratura  a také velikostí měřil mezi 160 až 185 cm v kohoutku. Tedy o 20 až 50 cm více než řada moderních plemen skotu.

4 Ukázky morfologie Pohlavní dimorfismus Mohutná stavba Tvar rohů

5 Divoký skot Pro divoké chovy je třeba, aby zvířata:  Byla zcela soběstačná;  Přes léto se snadno vykrmila a byla otužilá pro zimní období;  Spásala širokou škálu vegetace;  Byla schopna se přizpůsobit proměnlivým klimatickým podmínkám;  Snadno přiváděla na svět mláďata;  Jednoduše: byla vhodná pro tento účel; Řada současných plemen skotu je příliš specializovaná pro soběstačnou přírodní pastvu. Proto Taurus Foundation (Tauros Europe) zahájila program zpětného šlechtění pratura.

6 Projekt TaurOs Cíl:  Vyšlechtění a rozšíření zcela soběstačného plemene skotu, jako nejlepší alternativy za vyhynulého pratura;  Projekt je založený na vědeckých faktech: stejná ekologická role, stejný vzhled a co nejbližší genetická výbava;  Použitelnost ve veřejně přístupných přírodních oblastech;  Pratur jako reference.

7 Proč?  Domácí plemena skotu mají mnoho nevýhod;  Volně se pasoucí skot je klíčový živočišný druh pro evropskou přírodu a obnovu původních ekosystémů;  Vědecky řečeno: jsou zde výzvy a příležitosti, které povedou k lepšímu poznání (nejen) divokého skotu a jeho úlohy pro přírodní ekosystémy.

8 Jde to uskutečnit? V současnosti máme více znalostí o praturovi, než na počátku 20. století:  Historické záznamy (antické Řecko, Řím, středověké Polsko, zdroje z Německa);  Archeozoologické výzkumy z celé Evropy (kostry, rohy, lebky, čelisti);  Izotopové studie (potravní zvyklosti, ekologie);  Neolitické umění (jeskynní malby, skalní rytiny);  Historické umění (kresby, sochy atd.);  Moderní genetika: mitochondriální DNA pratura je k dispozici, na výzkumu jaderné DNA se pracuje; Takže ano, je to možné.

9 Reference

10 Projekt krok za krokem 1)Vymezení charakteristiky pratura (vědeckou komisí); 2)Výběr plemen evropského skotu, u kterých se zachovala některá z potřebných charakteristik (ze zhruba 30 plemen); 3)Shromáždění prehistorických kostí a dalších nálezů souvisejících s praturem z různých míst Evropy. Získání a analýza původní DNA pro porovnání genetiky; 4)Program šlechtění, vytvoření šlechtitelských plánů pro různé části Evropy; 5)Monitoring a hodnocení jednotlivých kroků, zpětná vazba pro proces šlechtění

11 Kde se právě nacházíme?  2008: Start projektu, zformování vědecké komise;  2009: Výběr nejvhodnějších plemen evropského skotu;  2010: Vypuštění první generace zpětně šlechtěného divokého skotu v přírodním prostředí (Nizozemí);  2011/2012: Získávání DNA a její analýza, rozšiřování genetického výzkumu;

12 Některá plemena skotu Maremmana ‘primitiva’ (Itálie) Pajuna (jižní Španělsko) Limia (severozápadní Španělsko) Maronesa (severní Portugalsko)Podolica (Itálie) Sayaguesa (střední Španělsko)

13 Další plemena Maremmana & Limia

14 Další plemena Maronesa

15 Výsledky křížení Pajuna x Maremmana & Limia x Maremmana

16 Výsledky křížení Maremmana x Pajuna

17 Jako kdysi: stáda skotu a koní

18 Jaký by měl být výsledek Fotomontáže © Daniel Foidl Umělecká rekonstrukce © Thomas Hammond

19 Obrázek budoucnosti?


Stáhnout ppt "Pratur –divoký skot se vrací díky projektu TaurOs Taurus Foundation/TAUROS EUROPE."

Podobné prezentace


Reklamy Google