Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přehled břidlicových ložisek a technologie těžby Przegląd łożyska łupkowy i technologii górniczych Ing. Petr Strohalm Ph.D Telefon: 722 969 109

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přehled břidlicových ložisek a technologie těžby Przegląd łożyska łupkowy i technologii górniczych Ing. Petr Strohalm Ph.D Telefon: 722 969 109"— Transkript prezentace:

1 Přehled břidlicových ložisek a technologie těžby Przegląd łożyska łupkowy i technologii górniczych Ing. Petr Strohalm Ph.D Telefon: 722 969 109 strohalm@strohalm.cz

2 Břidlice mineralogické složení, struktura a textura

3

4 Mikrofoto vzorku Lhotka–šablona – zkřížené nikoly (délka měřítka na snímku 500 µm)

5

6 Přehled významných břidlicových ložisek v Evropě

7 Ložisko / Oblast Země [ č. v mapě] PoužitíLitologická charakteristikaFormaceStratigrafická pozice Martelange (Prov. Luxemburg) Belgie [ 1 ] břidlicová krytinajílové břidlicesp. devon Angers (Dept. Anjou) Francie [ 2 ] břidlicová krytinajílové břidlicesérie Angersstř. ordovik Mael Carhaix (Bretange) Francie [ 3 ] břidlicová krytinajílové břidlicekulmsp. karbon Mayen (Rhineland) SRN [ 4 ] břidlicová krytinajílové břidliceformace Mayensp. devon Unterloquitz (Thuringia) SRN [ 5 ] břidlicová krytina dekorační kámen jílové břidlicekulmsp. karobn oblast Ligurie Italie [ 6 ] dekorační kámenvápnité břidlicesouvrství Val Lavagnastř. křída Friafjord (Finnmark) Norsko [ 7 ] břidlicová krytina dekorační kámen fylitické břidlicesouvrství Friafjordeocambrium Porto / Valongo Portugalsko [ 8 ] břidlicová krytina dekorační kámen jílové břidliceordovik Valdeorras (Galicia) Španělsko [ 9 ] břidlicová krytinajílové břidliceordovik (León) Španělsko [ 10 ] břidlicová krytinajílové břidliceordovik El Caurel (Galicia) Španělsko [ 9 ] břidlicová krytinajílové břidliceordovik Monte Rande (Galicia) Španělsko [ 9 ] břidlicová krytinajílové břidliceordovik Alto Bierzo (León) Španělsko [ 10 ] břidlicová krytinajílové břidliceordovik Los Oscos (Asturia) Španělsko [ 11 ] břidlicová krytinajílové břidliceordovik Bernardos (Segovia) Španělsko [ 12 ] břidlicová krytina dekorační kámen fylity svrch. proterozoikum až sp. kambrium A Terra Cha (Galicia) Španělsko [ 9 ] břidlicová krytina dekorační kámen fylitysouvrství Candanasp. kambrium Penrhyn (North Wales) Británie [ 13 ] břidlicová krytinajílové břidliceformace Llanberiskambrium Burlington (Lake District) Británie [ 14 ] břidlicová krytina dekorační kámen jílové břidlicesp. silur železnobrodská oblast (Čechy) ČR [ 15 ] břidlicová krytinafylitické břidlice radčická skup. krkonoško-jizerského kryst. ordovik oblast moravskoslezského kulmu (Morava) ČR [ 16 ] břidlicová krytinajílové břidlicekulmsp. karbon

8

9 Poznámky k dobývacím metodám štěpných břidlic hlubinným způsobem v oblasti moravskoslezského kulmu. Volba dobývací metody závisí na následujících základních faktorech: Volba dobývací metody závisí na následujících základních faktorech: vymezení bloků zásob užitkové suroviny dle podmínek využitelnosti, vymezení bloků zásob užitkové suroviny dle podmínek využitelnosti, tvaru ložiskových těles, tvaru ložiskových těles, fyzikálně mechanickým vlastnostem vlastního ložiska, fyzikálně mechanickým vlastnostem vlastního ložiska, fyzikálně mechanickým vlastnostem nadloží a podloží ložiska fyzikálně mechanickým vlastnostem nadloží a podloží ložiska mocnosti ložiska, mocnosti ložiska, hloubka uložení hloubka uložení úklonu ložiska, úklonu ložiska, směrné délce ložiska, směrné délce ložiska, tektonické stavbě a porušení ložiskových těles tektonické stavbě a porušení ložiskových těles zvodnění ložiska zvodnění ložiska výskyt stařin výskyt stařin Parametry jednotlivých dobývacích metod, tj. rozměry důlních děl, celíků, ochranných pilířů apod. se stanovují výpočty vycházející z konkrétních parametrů ložiska při zohlednění výše uvedených faktorů. Parametry jednotlivých dobývacích metod, tj. rozměry důlních děl, celíků, ochranných pilířů apod. se stanovují výpočty vycházející z konkrétních parametrů ložiska při zohlednění výše uvedených faktorů.

10

11 Základní dobývací metody vhodné pro těžbu štěpných břidlic hlubinným způsobem v oblasti moravskoslezského kulmu 1. Metoda „Rýnská“ Jedná se o metodu bočního komorování. Na ložisku Lhotka u Vítkova tato dobývací metoda schválena pro maximální rozměry komor 10 x 25 m s třemi dovrchními zabírkami do výšky 18 + 2 m při zachování celíku mezi komorami, případně mezi důlními díly min.5 m. Jedná se o metodu bočního komorování. Na ložisku Lhotka u Vítkova tato dobývací metoda schválena pro maximální rozměry komor 10 x 25 m s třemi dovrchními zabírkami do výšky 18 + 2 m při zachování celíku mezi komorami, případně mezi důlními díly min.5 m. 2. Metoda tzv. velkých komor 2. Metoda tzv. velkých komor Tato metoda je použitelná v příznivých geologických a báňských podmínkách a umožňuje vyšší těžební výkony včetně nasazení výkonnějších technologií. Metoda velkých komor je pro ložisko Lhotka u Vítkova schválena pro maximální rozměry komor 25 x 50 m s dovrchní zabírkou 6 + 2 m při zachování celíku mezi komorami, případně jinými důlními díly minimálně 8 m. Tato metoda je použitelná v příznivých geologických a báňských podmínkách a umožňuje vyšší těžební výkony včetně nasazení výkonnějších technologií. Metoda velkých komor je pro ložisko Lhotka u Vítkova schválena pro maximální rozměry komor 25 x 50 m s dovrchní zabírkou 6 + 2 m při zachování celíku mezi komorami, případně jinými důlními díly minimálně 8 m. 3. Metoda sestupného lávkování (podpatrové dobývání) 3. Metoda sestupného lávkování (podpatrové dobývání) Metoda sestupného lávkování má hloubkově omezené využití, a to pouze za příznivých hydrogeologických poměrů. Její využití je účelné v podmínkách, kdy se nepředpokládá otevření dalšího nižšího těžebního patra jiným hlavním důlním dílem. Pro těžbu v dobývacím prostoru Lhotka u Vítkova je schválena pro lávkování komor do hloubky 30 m pod úroveň těžebního patra, a to v mocnosti jedné lávky max. 6 m a při zachování celíku mezi komorami, případně mezi důlními díly, min. 8 m. Při uplatnění této metody v předmětném dobývacím prostoru musí být pod stařinami ponechán celík o mocnosti min. 10 m mocný. Metoda sestupného lávkování má hloubkově omezené využití, a to pouze za příznivých hydrogeologických poměrů. Její využití je účelné v podmínkách, kdy se nepředpokládá otevření dalšího nižšího těžebního patra jiným hlavním důlním dílem. Pro těžbu v dobývacím prostoru Lhotka u Vítkova je schválena pro lávkování komor do hloubky 30 m pod úroveň těžebního patra, a to v mocnosti jedné lávky max. 6 m a při zachování celíku mezi komorami, případně mezi důlními díly, min. 8 m. Při uplatnění této metody v předmětném dobývacím prostoru musí být pod stařinami ponechán celík o mocnosti min. 10 m mocný.

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29 STARÁ DŮLNÍ DÍLA

30 Co je to STARÉ DŮLNÍ DÍLO (SDD) STARÉ DŮLNÍ DÍLO (SDD) - je zvláštní a samostatná kategorie důlních děl z minulosti, a to i relativně nedávné - tzv. stará důlní díla (SDD). Tato stará důlní díla jsou podle § 35 zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství, ve znění pozdějších předpisů (horní zákon) charakterizována jako důlní díla v podzemí, případně lomy po těžbě některých, tzv. vyhrazených nerostů, která jsou opuštěna a jejichž provozovatel ani jeho právní nástupce neexistuje nebo není znám.

31 Děkuji Vám za pozornost Zdař Bůh


Stáhnout ppt "Přehled břidlicových ložisek a technologie těžby Przegląd łożyska łupkowy i technologii górniczych Ing. Petr Strohalm Ph.D Telefon: 722 969 109"

Podobné prezentace


Reklamy Google