Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Praha SLUNEČNÍ HODINY.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Praha SLUNEČNÍ HODINY."— Transkript prezentace:

1 Praha SLUNEČNÍ HODINY

2 Klementinum Révové nádvoří
je nejkrásnější klementinské náměstí. Uprostřed nádvoří se nachází ranně barokní kašna a zdi jsou kolem dokola porostlé popínavou révou, podle které bylo náměstí pojmenováno. V minulosti se také nazývalo Rajský dvůr. Na stěnách, které nádvoří lemují, najdeme  množství slunečních hodin. Nádvoří sloužilo převážně ke studiu a odpočinku, který zde studenti často vyhledávali.

3 Klementinum

4 V Klementinu najdeme 14 slunečních hodin : 6 hodin na révovém nádvoří
4 na hospodářském dvoře 2 na studentském nádvoří  1 venkovní na astronomické věži. Nejzajímavější sluneční hodiny jsou ukryté ve věži Klementina : jsou to polední štěrbinové hodiny, nejpřesnější v České republice. V jižní stěně věže je malý otvor, kterým je obraz slunce promítán na podlahu a zeď Kvadrantové síně. V rovině poledníku je napnutý ocelový drát. V okamžiku místního pravého poledne je sluneční kotouček rozdělen drátem na dvě poloviny. Přesnost takového způsobu měření času je zlomek sekundy. V dřívějších časech přesně v tento okamžik dával pomocník na věži signál praporkem – pokyn na na baštu na Letnou a na tento signál reagovali dělostřelci výstřelem z prostoru dnešní Kramářovy vily, aby se střílelo pražské poledne.

5

6

7

8

9

10 Břevnovský klášter - panorama

11 Současná budova Břevnovského kláštera, neboli Benediktinského arciopatství
sv. Vojtěcha a sv. Markéty, byla postavená v letech  na místě předchozího husity poničeného a dlouhou dobu pouze živořícího kláštera, založeného druhým pražským biskupem Vojtěchem a knížetem Boleslavem II. v roce 993, přestavěného Břetislavem I. kolem roku 1040 a znovu goticky v roce 1300 za opata Bavora z Nečtin.  Dnešní barokní klášterní komplex byl postavený po třicetileté válce za opata Tomáše Sartoria a poté i opata Otmara Zinka, který stavbou a výzdobou kláštera pověřil Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, Petra Brandla a další význačné umělce té doby. Klášter se tak stal umělecky cenným komplexem budov se zahradami, sady a rybníkem. detaily hodin

12 SLOUPOVÉ SLUNEČNÍ HODINY
detail Kinského zahrada hřbitov Malvazinky

13 Klášter Augustiniánů Na Karlově, dnes je zde Muzeum Policie ČR

14 Klášter Premonstrátů na Strahově - sada slunečních hodin
Strahovský klášter - nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. V klášteře, který byl po roce 1990 obnoven, sídlí také Památník národního písemnictví a součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

15 Klášter Premonstrátů na Strahově - některé detaily slunečních hodin

16 na Malostranském náměstí
Šternberský palác na Malostranském náměstí vznikl přestavbou někdejších dvou domů podle návrhu Giovanni Batisty Alliprandiho v barokním slohu. Přestavbu nechal uskutečnit Adolf Vratislav ze Šternberka. Malostranské nám.

17 detail hodin Martinický palác -Hradčanské náměstí

18 Místodržitelský letohrádek
Stromovka Královská obora Místodržitelský letohrádek

19 Sluneční hodiny pocházejí z roku 1751, renovované byly v roce 1933.
Sluneční hodiny v nemocnici Na Františku jsou tak dobře skryté, že o nich nevědí ani někteří zaměstnanci. Pokud je chcete najít, musíte se nejdříve dostat na bývalý dvůr kláštera Milosrdných bratří, ležící v zadní části nemocnice. Dvůr je hezky upravený, podloubí je zasklené a krásné malované sluneční hodiny jsou na zdi pod věžičkou s normálními hodinami. Sluneční hodiny pocházejí z roku 1751, renovované byly v roce 1933. Za povšimnutí stojí způsob, jakým je napsaná římská IIII.

20 Kordova secesní vila „Helenka“ (Praha 5) byla postavená stavitelem
Aloisem Kordou v roce 1903 podle jeho vlastního návrhu. Secesní výzdoba je dílem malíře Františka Koblihy. Na nároží je věž s motivem segmentového okna a vyřezávaného balkonu, štíty domu jsou bohatě zdobeny štuky a freskami. Zajímavé jsou sluneční hodiny v podobě slunce na čelní fasádě. Vila je součástí českého kulturního dědictví .

21 Budova Santini Residence Dům Valkounský č. 14
Nerudova 14, Malá Strana Budova Santini Residence Dům Valkounský č. 14 byl nazván podle majitele rytíře Bohuchvala Valkouna z Adlaru z počátku 17. století. V 16. století byl dům přestaven podle raně barokního návrhu Kryštofa Dienzenhofera. Roku 1601 dům koupil Kašpar, bratr Kaplíře ze Sulevic, popraveného na Staroměstském náměstí. Vrcholně barokní úpravu získal dům v letech 1705 – 1727, kdy patřil slavnému baroknímu architektu Janu Santinimu Aichelovi. detail slunečních hodin ve dvoře

22 a tak se od té doby sluneční hodiny s naším časem mírně rozcházejí.
Náměstí bratří Synků Ve dvoře domu čp.472 jsou nejkrásnější sluneční hodiny v Praze 4, zdobené freskami a zobrazeními sovy, slunce a měsíce. Při větší opravě fasády domu v šedesátých letech minulého století řemeslníci nedodrželi správný úhel tyče, a tak se od té doby sluneční hodiny s naším časem mírně rozcházejí.

23 v ulici U Zlaté studny čp. 167/3 Sluneční hodiny jsou pod horní římsou
Dům U MALÍŘŮ v ulici U Zlaté studny čp. 167/3 Sluneční hodiny jsou pod horní římsou Ulička U Zlaté studně stoupá od trojúhelníku náměstí, s nímž tvořila v minulosti jeden celek jak zástavbou, tak i pojmenováním. Začíná u domu čp. 170/15, který dal blízkému okolí jméno. Dům U pěti kostelů, též U Fünfkirchenů, odtud název Pětikostelní náměstí.

24 Členité střechy, portály domů, drobné stavební detaily např.
Ulička U Zlaté studně končí u domu, jenž stojí příčně přes ulici, u domu U Zlaté studně (čp. 166/4). Odtud je přístup k restauraci, k níž byla vybudována zvláštní a neobvyklá cesta přes pavlače, terasy a dvory v roce 1924. Původně renesanční dům z roku 1589 postavil známý architekt Oldřich Avostalis pro měšťana Michala Lagranda. Renovován byl v letech 1956 – Ulice sama patří pro své architektonické kvality k vyhledávaným pražským lokalitám. Členité střechy, portály domů, drobné stavební detaily např. sluneční hodiny na domě čp.167/3 – viz předchozí a následující snímek , nad ulicí v nadhledu Ústav šlechtičen, původně Rožmberský palác Pražského hradu. To vše je nám odměnou za namáhavou cestu nahoru. Tam jsme však odměněni dvojnásobně, neboť vyhlídka na Prahu přes malostranské střechy je k nezaplacení. Původně se v těchto místech říkalo Pod valy hradu pražského a od poloviny 18. století pak Pětikostelní. Také název Sněmovní se přenesl až sem nahoru od sousední ulice, která toto jméno má dodnes, neboť sídlila tam od roku 1871 do roku 1918 zemská sněmovna. Současný název ulice U Zlaté studně se datuje od vytvoření Velké Prahy v roce 1922.

25

26 Nástěnné sluneční hodiny s nejkrásnější freskovou malbou jsou
ve Vojanových sadech

27 princip slunečních hodin http://www. slunecni-hodiny. webzdarma

28 zdroj : hudba - Mirek Zadina: Vejvanovský – Sonáta Venatoria


Stáhnout ppt "Praha SLUNEČNÍ HODINY."

Podobné prezentace


Reklamy Google