Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

starověký řecký učenec žil v letech 624 – 543 př.n.l. matematik, astronom, filozof, politik, obchodník, všestranný přírodovědec oprostil filozofii od.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "starověký řecký učenec žil v letech 624 – 543 př.n.l. matematik, astronom, filozof, politik, obchodník, všestranný přírodovědec oprostil filozofii od."— Transkript prezentace:

1

2 starověký řecký učenec žil v letech 624 – 543 př.n.l. matematik, astronom, filozof, politik, obchodník, všestranný přírodovědec oprostil filozofii od mytologických prvků definoval a objevil řadu matematických zákonitostí narodil se pravděpodobně v maloasijském Milétu v roce 624/630 př.n.l.

3 Nejhlubší vědomosti v oboru astronomie a získal ve starověku od babylonských hvězdářů. Jejich pozorování však bylo omezeno technickými možnostmi i hranicemi lidské představivosti. Thaletovy znalosti z oboru astronomie dokazují, že čerpal z babylonských zdrojů nebo dokonce v Babylonu studoval. Thales, stejně jako Babyloňané, si představoval Zemi jako nízký válec plující na vodě, který je obklopen nebeskou klenbou. Sféru nebe rozdělil na 5 pásem. Přestože hvězdy v antarktickém pásmu nebyly od Středozemního moře viditelné, předpokládal jejich existenci. B narýsujme kružnici k (S; r ) o průměru AB na kružnici k zvolme body X 1, X 2, X 3 sestrojme úhly AX 1 B, AX 2 B, AX 3 B změřme sestrojené úhly všechny úhly měří 90°! PLATÍ THALETOVA VĚTA: Všechny obvodové úhly sestrojené nad průměrem kružnice jsou pravé.

4  Průměr dělí kruh na dvě poloviny  V rovnoramenném trojúhelníku jsou úhly při základně shodné. a b α β α´α´ β´β´  Velikosti úhlů mezi dvěma protínajícími se přímkami jsou si rovny. 45° Thales vypočítal, že ve chvíli, kdy postava vrhá na zem svůj stejně dlouhý stín, dopadají na Zemi sluneční paprsky pod úhlem 45°. Postava a stín tak vytvářejí rovnoramenný trojúhelník. Stejně lze určit např. výšku pyramid. Také dokázal předpovědět zatmění Slunce.


Stáhnout ppt "starověký řecký učenec žil v letech 624 – 543 př.n.l. matematik, astronom, filozof, politik, obchodník, všestranný přírodovědec oprostil filozofii od."

Podobné prezentace


Reklamy Google