Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

S T P A I D S Soubor příznaků, které vedou ke ztrátě imunity, obranyschopnosti organismu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "S T P A I D S Soubor příznaků, které vedou ke ztrátě imunity, obranyschopnosti organismu."— Transkript prezentace:

1 S T P A I D S Soubor příznaků, které vedou ke ztrátě imunity, obranyschopnosti organismu

2 Světový den boje proti AIDS 1. prosinec
v ČR za posledních 10 let stoupl počet HIV pozitivních 5x dnes možnost bezplatného vyšetření na HIV speciální tramvaj HIV v Praze - přítomný lékař radí rozdávají se kondomy a letáky o viru HIV

3 AIDS → syndrom = soubor příznaků (onemocnění sta tváří → více příznaků)
☻ AIDS – anglický název ☻ SIDA – z francouzštiny ☻ SPID – z ruštiny (spi adin) ☻ celkový odhad: 40 milionů HIV pozitivních 24 milionů již † Celkový počet HIV pozitivních v České republice dosáhl počtu 1325 osob (XI./2009), u 288 z nich už propukla nemoc AIDS. Virus má houbovitou mutagenní část (proměnlivou povrchovou strukturu → neobjevena vakcína, pouze léčiva, která pomáhají zastavit část procesu průniku viru, ale ten se potom schová do mízních uzlin)

4 Jak se projevuje akutní HIV infekce?
Stádia nemoci (inkubační doba, od vstupu viru do vnímavé buňky po objevení se klinických příznaků, je průměrně 3 týdny) neviditelné - bez příznaků příznakové - hubnutí,průjmy,únava, horečky, noční pocení, zvětšené mízní uzliny (7 let) AIDS (za 10 let)

5 HIV – Human Immunodeficiency Virus
= virus způsobující ztrátu obranyschopnosti u člověka – napadá bílé krvinky, v nich se množí a později je i zabíjí→ snižuje jejich počet, selhání imunity → onemocnění

6 Vzestup nakažených: USA, J a JV Asie,na postupu – centrální Asie a východní Evropa
Historie AIDS HIV objeven v roce 1983

7 První onemocnění v roce 1981

8 Prvenství objevu náleží Francouzům

9 Kde se virus HIV vzal? Proč v roce 1981 napadl lidskou populaci?
HIV 1 – z 95% je přirozeným hostitelem šimpanz učenlivý (resp.poddruh Pan troglodytes troglodytes) HIV 2 – z 5% je přirozeným hostitelem mangabej černý (Cercocebus aterrimus) Proč v roce 1981 napadl lidskou populaci?

10

11 Způsoby přenosu vysoké riziko! existuje riziko

12

13 Bez rizika Virus HIV je velmi citlivý k zevním vlivům,
ničí ho běžné fyzikální a chemické prostředky, např. teplota nad 60ºC, běžné dezinfekční prostředky, zejména chlorové preparáty i mýdlo.

14 ABC o AIDS A - abstinence B – buď věrný C – chraň se kondomem

15 Výskyt AIDS je celosvětový, jedná se o pandemii!

16

17

18 Důsledky pandemie AIDS
Šíření pandemie AIDS je jedním z hlavních problémů řady rozvojových zemí. Na světě je dnes okolo 40 milionů nakažených, 3/4 z nich žijí v subsaharské Africe Jižní Afrika, Nigérie). V některých afrických zemích je nakažena i čtvrtina populace. Silně postižena je také jižní Asie, zejména Indie. V Evropě pak země bývalého Sovětského svazu. Protože postižení jsou zejména mladí lidé v produktivním věku, má šíření AIDS zásadní dopady na celou společnost. Studie Světové banky ukazuje, že pokud v zemi postihne virus HIV 8% a více obyvatel, ekonomický růst se začne zpomalovat, pracovní síly v zemi ubývá a zdravotní a sociální systém je přetížen. Jedním z důsledků pandemie jsou také miliony dětí bez rodičů - tzv. sirotci AIDS , kterých je jen v Africe 12 milionů. Mezi nejohroženější skupiny patří mladé ženy a dívky, které se nakazí od svých manželů. V řadě zemí je nemoc společensky neúnosné stigma, a tak ji lidé tají.

19 Testy HIV či testování na HIV je laboratorní proces, během kterého je laboratorně
vyšetřena žilní krev jedince na protilátky proti viru HIV v podobě anti HIV1 a anti HIV2. Je složena z odběru krve pomocí injekční stříkačky a následného laboratorního rozboru. Na testy se doporučuje jít 2 až 3 měsíce po rizikové události, jelikož lidské tělo potřebuje čas na vytvoření protilátek, které mají testy odhalit. Tři měsíce je průměrná doba potřebná k vytvoření dostatečného množství protilátek pro detekci laboratorními testy. Doporučuje se, aby na testy HIV chodili lidé, kteří se pravidelně vystavují rizikovému pohlavnímu styku (orální sex, soulož bez kondomu atd.) s osobou, u které nemají jistotu, 2 až 3 měsíce po náhodném sexu s cizí osobou, či před vznikem nového sexuálního vztahu, aby partneři měli vzájemnou jistotu. Další možnou cestou nákazy je sdílení stříkačky, jehly nebo dalších pomůcek (včetně roztoku drogy) u injekčních uživatelů drog. Nákaza virem HIV se přenáší také vertikálně, tj. z matky na plod (během těhotenství, porodu nebo kojení), proto je v ČR zavedeno povinné testování těhotných na přítomnost viru HIV. Mezi další rizikové činnosti z hlediska nákazy virem HIV patří také tetování, piercing, sdílení žiletky nebo zubního kartáčku s HIV pozitivní osobou.

20 V Česku jsou testy HIV prováděny na všech krajských a okresních
hygienických stanicích. V krvi pacienta se nehledá přímo virus HIV, ale protilátky, které si na obranu proti tomuto viru organismus vytvořil. Vyšetřování na přítomnost viru HIV se povinně provádí u dárců krve, tkání, orgánů, spermatu a mateřského mléka při každém darování. Bez testu není darování přípustné. Bez souhlasu fyzické osoby je možné provést test na virus lidského imundeficitu (HIV) u těhotných žen u fyzické osoby, která má poruchu vědomí a u níž vyšetření na HIV je významné z hlediska diferenciální diagnostiky a léčení bez provedení tohoto vyšetření může vést k poškození jejího zdraví (c) u fyzické osoby, které bylo sděleno obvinění z trestného činu ohrožování pohlavní nemocí včetně nemoci vyvolané virem lidského imunodeficitu nebo z trestného činu, při kterém mohlo dojít k přenosu této nákazy na jiné fyzické osoby (d) u fyzické osoby, která je nuceně léčena pro pohlavní nemoc. V ostatních případech lze vyšetření na virus lidského imunodeficitu provést jen se souhlasem fyzické osoby.

21 Pozitivní výsledek znamená nákazu virem HIV, nikoliv onemocnění AIDS - to je diagnostikováno až na základě příslušného klinického vyšetření. Osoba s pozitivním výsledkem HIV testu je podrobně poučena o své diagnóze a o povinnosti chovat se tak, aby ostatní neohrožovala rizikem nákazy. Kontakt s jinou HIV pozitivní osobou zvyšuje pravděpodobnost rychlejšího a závažnějšího průběhu infekce. U HIV pozitivních těhotných matek je zahájena profylaktická léčba, která dokáže snížit riziko přenosu infekce HIV na plod. Negativní výsledek HIV testu znamená, že 3 měsíce před odběrem krve na laboratorní vyšetření nebyl HIV virus v organismu přítomen, nikoliv že pacient není v současné době nakažen, proto se doporučuje test po 3 měsících zopakovat.

22 Současně je většinou toto testování zpoplatněno poplatkem, který se pohybuje
řádově v několika stokorunách v závislosti na pracovišti, kde jsou testy prováděny. Testy je možné podstoupit zcela anonymně anebo pod občanským jménem (v tomto případě mohou testy hradit zdravotní pojišťovny). Některá pracoviště provádějí testování v některé dny zdarma. Dle přání a schopnosti laboratoře je možné se dozvědět výsledky již za několik hodin (za příplatek) anebo nejčastěji do týdne od odběru krve. Nutná je osobní návštěva pro výsledky, po telefonu se zpravidla výsledky nesdělují. Výsledek testu je lékařským tajemstvím.

23 Červená stužka – Red Ribbon
mezinárodní symbol informovanosti o problematice HIV a AIDS symbol naděje, že se objeví účinná vakcína a způsob léčby projekt stužky byl zahájen v roce 1991 zásluhou Visual AIDS, charitativní skupiny umělců se sídlem v New Yorku, která se snaží respektovat, uznávat a chovat v úctě přátele a kolegy, jež zemřeli nebo umírají na AIDS

24 INFORMACE Národní linka prevence AIDS
na bezplatném telefonním čísle Na této lince je možné se zeptat na jakékoliv otázky ohledně HIV, na seznam pracovišť, otvírací doby …..

25 Návštěva K – centra v Plzni žáky
2.A naší školy

26

27

28


Stáhnout ppt "S T P A I D S Soubor příznaků, které vedou ke ztrátě imunity, obranyschopnosti organismu."

Podobné prezentace


Reklamy Google