Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mezi přístavy Grangemouth a Falkirk byl vybudován v roce 1777 kanál Forth a Clyde, který spojoval Glasgow se západním pobřežím Skotska. Kanál Union, mezi.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mezi přístavy Grangemouth a Falkirk byl vybudován v roce 1777 kanál Forth a Clyde, který spojoval Glasgow se západním pobřežím Skotska. Kanál Union, mezi."— Transkript prezentace:

1

2 Mezi přístavy Grangemouth a Falkirk byl vybudován v roce 1777 kanál Forth a Clyde, který spojoval Glasgow se západním pobřežím Skotska. Kanál Union, mezi Falkirkem a Edinburghem, byl dokončen v roce 1822. Kvůli charakteristice reliefu, vodní doprava mezi Glazgovem a Edinburghem byla možná pouze díky 11 splavům, neboť výškový rozdíl mezi těmito dvěma vodními cestami je celých 24(!) metrů.

3

4 V roce 1963, po 150 letech používání, začala stavba jedinečného jezu vodního kola Falkirk. Tento fantastický jez, dokončený v roce 2002, se stal symbolem současného Skotska, a přinesl jak časovou tak energetickou úsporu. Tento fantastický jez, dokončený v roce 2002, se stal symbolem současného Skotska, a přinesl jak časovou tak energetickou úsporu.

5

6 Zde se potkávají dva kanály.

7 Toto je jediný rotační lodní převaděč na světě, s ohromným dvouramenným výtahem. Každé rameno má gondolu vyplněnou vodou do které vplouvají z horního a dolního kanálu. s ohromným dvouramenným výtahem. Každé rameno má gondolu vyplněnou vodou do které vplouvají z horního a dolního kanálu.

8 Dolní kanál

9 Vplouvání do dolního kanálu

10 Loď se přibližuje ke gondole horního kanálu

11 Loď v horní gondole

12 Lodě se nacházejí v obou gondolách Horní gondola Dolní gondola 35 m

13 Začíná rotace gondol

14 Lodě v pohyblivých ramenech

15 Otáčení...

16 Otáčení...

17 Před koncem rotace

18 Po otočení gondol jsou lodě připravené k vyplutí.

19 Vyplouvání lodě do kanálu

20 Zavření jezu, regulace hladiny vody a otáčení gondol se uskuteční za pouhých 15 minut!

21 A vše je připraveno pro nové lodě! Jednoduché, že?

22 Jedna gondola délky 25 m, s vodou a lodí, váží okolo 300 tun!

23 Gondoly jezu se plní určitým množstvím vody, které loď vytlačí (Archimedův zákon). Proto je v gondolách systém vždy v rovnováze.Gondoly jezu se plní určitým množstvím vody, které loď vytlačí (Archimedův zákon). Proto je v gondolách systém vždy v rovnováze. K otevření horního a dolního jezu a otočení kola o 180 ° jsou zapotřebí motory o výkonuK otevření horního a dolního jezu a otočení kola o 180 ° jsou zapotřebí motory o výkonu 22,5 kW které spotřebují pouze 1,5 kWh

24

25 Rotační jez způsobil to, že se jízda lodí mezi Glasgovem a Edinburgem stane pravou turistickou atrakcí!


Stáhnout ppt "Mezi přístavy Grangemouth a Falkirk byl vybudován v roce 1777 kanál Forth a Clyde, který spojoval Glasgow se západním pobřežím Skotska. Kanál Union, mezi."

Podobné prezentace


Reklamy Google