Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_F2-02 Pohyb litosferických desek II. AUTOR: Mgr. Iveta Bartošová VYTVOŘENO: únor 2012 STRUČNÁ ANOTACE: druhy pohybů desek, transformní rozhraní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_F2-02 Pohyb litosferických desek II. AUTOR: Mgr. Iveta Bartošová VYTVOŘENO: únor 2012 STRUČNÁ ANOTACE: druhy pohybů desek, transformní rozhraní."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_F2-02 Pohyb litosferických desek II. AUTOR: Mgr. Iveta Bartošová VYTVOŘENO: únor 2012 STRUČNÁ ANOTACE: druhy pohybů desek, transformní rozhraní Časová náročnost: 20-25 min v součinnosti s elektronickou verzí učebnice FRAUS Přírodopis 9 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Litosferické desky II. pohyby transformní rozhraní

3 LITOSFERICKÉ DESKY

4  vznikne hora - pohoří  vznikne sopka  bude se chvět země  vznikne ostrov  objeví se hluboké údolí ZA JAKÝCH OKOLNOSTÍ?

5  podél sebe  proti sobě  od sebe Stačí si vzít dva papíry a pokuste se to ukázat.

6 OCEÁNSKÁ A PEVNINSKÁ  OCEÁNSKÁ A PEVNINSKÁ  Možnosti jejich styku:  oceánská a oceánská  pevninská a pevninská  pevninská a oceánská JAKÝ JE V NICH ROZDÍL?

7 10 km čedič mladší velká hustota, těžší 30 km žula a čedič starší lehčí PEVNINSKÁ OCEÁNSKÁ

8 TRANSFORMNÍ ROZHRANÍ - jedná se o pohyb dvou desek vedle sebe. Ani jedna se nezasouvá pod druhou, jenom o sebe třou rozhraním, což má za následek uvolňovaní obrovských hodnot energie v podobě zemětřesení. - jedná se o pohyb dvou desek vedle sebe. Ani jedna se nezasouvá pod druhou, jenom o sebe třou rozhraním, což má za následek uvolňovaní obrovských hodnot energie v podobě zemětřesení.

9 VZNIKÁ ZEMĚŘESENÍ A POSUNUJE SE ZEMĚ POD NOHAMA animace pohyb litosférických desek VIDEO

10

11 za posledních 20 milionů let se Tichomořská deska posunula o 560 km oproti severoamerické – to je v průměru o jeden cm ročně Nyní se pohybuje rychlostí asi 5 cm ročně Nyní se pohybuje rychlostí asi 5 cm ročně

12  vznikají zlomy  Zlom San Andreas

13

14 ZÁPIS DO SEŠITU DRUHY POHYBŮ DESEK: 1) podél sebe 2) proti sobě 3) od sebe DŮSLEDKY POHYBU DESEK:  vznikne hora - pohoří  vznikne sopka  bude se chvět země  vznikne ostrov  objeví se hluboké údolí

15 ZÁPIS DO SEŠITU A) POHYB PODÉL SEBE VZNIKÁ TRANSFORMNÍ ROZHRANÍ, NAZÝVANÉ ZLOM. PŘ. ZLOM SAN ANDREAS – KALIFORNIE (USA)

16 ZDROJE o http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/dc/Tectonic_plat es.png/800px-Tectonic_plates.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/dc/Tectonic_plat es.png/800px-Tectonic_plates.png o http://www.classzone.com/books/earth_science/terc/content/visualization s/es0804/es0804page01.cfm?chapter_no=visualization http://www.classzone.com/books/earth_science/terc/content/visualization s/es0804/es0804page01.cfm?chapter_no=visualization o http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Tectonic_plate_boundaries_clean.png http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Tectonic_plate_boundaries_clean.png o http://kurz.geologie.sci.muni.cz/obrazky_ucebnice/obrazek4_25.jpg http://kurz.geologie.sci.muni.cz/obrazky_ucebnice/obrazek4_25.jpg o http://kurz.geologie.sci.muni.cz/obrazky_ucebnice/obrazek4_26.jpg http://kurz.geologie.sci.muni.cz/obrazky_ucebnice/obrazek4_26.jpg o http://kurz.geologie.sci.muni.cz/obrazky_ucebnice/obrazek4_24.jpg http://kurz.geologie.sci.muni.cz/obrazky_ucebnice/obrazek4_24.jpg o http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8d/San_Andreas.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8d/San_Andreas.jpg o http://pubs.usgs.gov/ http://pubs.usgs.gov/ o http://neuropolitics.org/GreatRiftValley.gif http://neuropolitics.org/GreatRiftValley.gif o http://www.cartage.org.lb/en/themes/Sciences/Earthscience/Geology/Eart h/StoryPlateTectonics/PlateTectonics/Understanding/Convergent/Contine ntal/Continental.htm http://www.cartage.org.lb/en/themes/Sciences/Earthscience/Geology/Eart h/StoryPlateTectonics/PlateTectonics/Understanding/Convergent/Contine ntal/Continental.htm o http://www.revisionworld.com/files/contcont.jpg http://www.revisionworld.com/files/contcont.jpg o http://www.mysciencebox.org/files/images/NASA_subduction.preview.jpg http://www.mysciencebox.org/files/images/NASA_subduction.preview.jpg o http://dl.coastline.edu/classes/telecourses/geology100/IntroLecture1.htm http://dl.coastline.edu/classes/telecourses/geology100/IntroLecture1.htm


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_F2-02 Pohyb litosferických desek II. AUTOR: Mgr. Iveta Bartošová VYTVOŘENO: únor 2012 STRUČNÁ ANOTACE: druhy pohybů desek, transformní rozhraní."

Podobné prezentace


Reklamy Google