Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Šíření tepla prouděním a zářením Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika: 8. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Šíření tepla prouděním a zářením Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika: 8. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště."— Transkript prezentace:

1 Šíření tepla prouděním a zářením Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika: 8. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště

2 Šíření tepla prouděním Kapaliny a plyny jsou špatnými vodiči tepla. Pokud se ale pohybují (např. mícháme-li je), šíří se teplo poměrně rychle. Jedná se však o jiný mechanismus přenosu, o tzv. proudění. Typickým příkladem může být topení v obytných domech. Vzduch, který se v okolí topného tělesa ohřeje se rozpíná, jeho hustota klesá a začne stoupat vzhůru. Další vrstva, která se dostane na jeho místo je chladnější a po jejím ohřátí se jev opakuje.

3 Šíření tepla zářením V létě často trávíme volný čas opalováním. Sluneční paprsky dovedou naše tělo i prohřát. V létě často trávíme volný čas opalováním. Sluneční paprsky dovedou naše tělo i prohřát. Proč, když jsme od Slunce odděleni vesmírným prostorem – vakuem? Proč, když jsme od Slunce odděleni vesmírným prostorem – vakuem? Od Slunce k nám přicházejí elektromagnetické vlny - většinou jde o infračervené záření, světlo a ultrafialové záření. Tyto vlny zahřívají cokoli, co je pohlcuje. Od Slunce k nám přicházejí elektromagnetické vlny - většinou jde o infračervené záření, světlo a ultrafialové záření. Tyto vlny zahřívají cokoli, co je pohlcuje. Nazývají se tepelné záření. Nazývají se tepelné záření. Tepelné záření vydávají všechna tělesa. Tepelné záření vydávají všechna tělesa.

4 Snímky získané infračervenou kamerou nám umožňují zjistit úniky tepla v objektech či zařízeních.

5 Infračervené snímky však mohou pomáhat i při určování diagnóz ve zdravotnictví, mohou však pomoci i při předpovědi počasí.

6 Díky nim můžeme také lépe prozkoumat a poznat vesmír kolem nás.

7 Použité zdroje: Učebnice Fyziky 8 pro základní školy a víceletá gymnázia - FRAUS Inspection.jpg sclerosis-thermography/MS-hands-infrared-image.jpg ed_satellite_loop.gif


Stáhnout ppt "Šíření tepla prouděním a zářením Autor: Mgr. Marcela Vonderčíková Fyzika: 8. ročník Jubilejní Masarykova základní škola a mateřská škola Sedliště."

Podobné prezentace


Reklamy Google