Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

H. BOSCH Vynálezce nestvůr a přízraků. BOSCH - DÍLO: nizozemská renesance je řazen k pokračovatelům doznívající gotiky,respektive středověké knižní malby.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "H. BOSCH Vynálezce nestvůr a přízraků. BOSCH - DÍLO: nizozemská renesance je řazen k pokračovatelům doznívající gotiky,respektive středověké knižní malby."— Transkript prezentace:

1 H. BOSCH Vynálezce nestvůr a přízraků

2 BOSCH - DÍLO: nizozemská renesance je řazen k pokračovatelům doznívající gotiky,respektive středověké knižní malby – jak patrno z detailů maleb, jež někdy miniatury připomínají vyznačuje se narativností a moralizujícími tématy, které zobrazují zápas dobra se zlem Bosch vyobrazuje s velkou fantazií zvířata, části lidských těl, stroje a démony díla jsou komplexně pojatá, originální, vyznačují se vysokou mírou fantazie a hluboce promyšlenou symbolikou

3 Bosch vytvořil několik triptychů. Mezi jeho neznámější díla patří například Zahrada pozemských rozkoší, tato malba zobrazuje ráj s Adamem a Evou a mnoho podivuhodnými zvířaty v levé části, pozemské rozkoše s řadou nahých postav, s ovocem a děsivými ptáky ve střední části a fantazijním zobrazením pekla trestajícího hříchy na pravém panelu triptychu.

4 V YNÁLEZCE NESTVŮR A PŘÍZRAKŮ V předchozích stoletích se často věřilo, že Boschova díla byla inspirována středověkou herezí a tajemnými okultními praktikami. Jiní soudí, že jeho práce byla vytvořena jenom jako provokace a zábava. V prvních známých záznamech Boschových děl z roku 1560, Felipe de Guevara napsal, že Bosch byl pokládán skoro za „vynálezce nestvůr a přízraků“. Felipe de Guevara

5 B OSCH A SURREALISTÉ Ve 20. století badatelé začali vidět Boschovy vize jako méně fantastické a akceptovali, že jeho díla reflektují ortodoxní víru tehdejší doby(zobrazení hříšného lidstva odráží pojetí nebe a pekla z tehdejší výkladové literatury a kázání) Důležitou roli v interpretaci díla sehráli na počátku 20. století také surrealisté, především potom Joan Miró, Max Ernst a Salvador Dalí. Ti v Boschovi také nalezli velmi důležité východisko pro své dílo.

6 S URREALISMUS

7 B OSCH

8

9

10 B OSCH - DETAIL

11 B OSCH

12

13

14

15

16

17 ZDROJ TEXTU : http://cs.wikipedia.org/wiki/Hieronymus_Bosch#cit e_note-1


Stáhnout ppt "H. BOSCH Vynálezce nestvůr a přízraků. BOSCH - DÍLO: nizozemská renesance je řazen k pokračovatelům doznívající gotiky,respektive středověké knižní malby."

Podobné prezentace


Reklamy Google