Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

INTERNET CO JE TO INTERNET POČÍTAČOVÁ SÍŤ PŘÍPOJENÍ K INTERNETU A SÍŤ PROHLÍŽEČE - BROWSERY VYHLEDÁVAČE SLUŽBY INTERNETU.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "INTERNET CO JE TO INTERNET POČÍTAČOVÁ SÍŤ PŘÍPOJENÍ K INTERNETU A SÍŤ PROHLÍŽEČE - BROWSERY VYHLEDÁVAČE SLUŽBY INTERNETU."— Transkript prezentace:

1 INTERNET CO JE TO INTERNET POČÍTAČOVÁ SÍŤ PŘÍPOJENÍ K INTERNETU A SÍŤ PROHLÍŽEČE - BROWSERY VYHLEDÁVAČE SLUŽBY INTERNETU

2 CO JE TO INTERNET Internet je celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí („síť sítí“), ve kterých mezi sebou počítače komunikují pomocí rodiny protokolů TCP/IP. Grafické znázornění části Internetu Společným cílem všech lidí využívajících Internet je bezproblémová komunikace (výměna dat).

3 SLUŽBY INTERNETU služby internetu E-mail Online komunikace (ICQ) Telefonování (Skype) Webové stránky (HTTP/HTTPS) Přenos a sdílení souborů (FTP) Sociální sítě (Facebook, Twitter aj.)

4 PROHLÍŽEČE (browser) Program v počítači pomocí něhož si prohlížíme webové stránky.

5 PROHLÍŽEČE karty, záložky historie procházení (vpřed, vzad) Adresní řádek (zde píšeme název stránky a doménu) aktualizace stránky domovská stránka nástroje přizpůsobení Vzhledu a možností prohlížeče

6 VYHLEDÁVAČE (Internetová stránka, která umí hledat jiné internetové stránky.) o Většina zajímavých informací je na Internetu soustředěna do WWW (webové stránky). Pro usnadnění orientace ve stránkách vznikly specializované služby. Abychom se dostali k informacím, které hledáme, používáme tzv. odkazy. Nejznámějšími službami, které systematicky s odkazy pracují, jsou: o Internetový katalog – seznam logicky roztříděných odkazů, udržovaný obvykle ručně. Například:  Seznam.cz, Centrum.cz Seznam.czCentrum.cz  Yahoo! Yahoo!  katalog (obsahuje i vyhledávač) o Internetový vyhledávač – automatizovaný systém pro hledání podle výskytu zadaných slov. Například:  Google Google  Bing Bing Loga známých vyhledávačů

7 klíčové slovo kategorie hledaného výrazu množství a rychlost hledaného výrazu seznam vyhledaných webových stránek

8 VYHLEDÁVÁNÍ POJMŮ - KŘÍŽOVKA TAJENKA: Vyhledejte co vám vyšlo v tajence… Poznámka: písmeno CH patří do jednoho políčka.

9 VYHLEDÁVÁNÍ POJMŮ - KŘÍŽOVKA 1)Nejjasnější hvězda v souhvězdí Malého medvěda. Je velmi blízko k severnímu nebeskému pólu, což z ní dělá severní polární hvězdu. 2)Anglicky česnek. 3)CPU je zkratka pro základní součást počítače. Tato součástka vykonává strojové instrukce, ze kterých je složen počítačový program umístěný v té chvíli v operační paměti počítače. 4)Hlavní město Indonésie. 5)Tento český skokan na lyžích se stal olympijským vítězem (ZOH v Grenoblu 1968) a byl zvolen českým lyžařem století. 6)Umělecký sloh a historická epocha trvající od 14. do 16. století. Vyznačoval se návratem k antice. 7)Jak se řekne španělský svět. 8)Jeden ze slovních druhů – latinsky pronomen. Ve větě obvykle zastupují podstatná jména nebo přídavná jména a mají tak zpravidla funkci podmětu, předmětu nebo přívlastku. 9)Anglicky bavlna. 10)Příjmení třetího amerického prezident a (1801–1809). Byl hlavním autorem amerického prohlášení nezávislosti (1776). 11) Název známé romantické pohádkové opery Antonína Dvořáka. 12)Nejznámější dílo spisovatelky Boženy Němcové. 13)Co znamená v překladu španělské slovo CORAZÓN. 14) Italský horolezec, cestovatel a spisovatel. Mimo jiné je prvním horolezcem, který zdolal všech 14 osmitisícovek, jako první zdolal Mount Everest bez použití kyslíku. 15)Hlavní město státu Alabama – jeden ze států federace USA. 16)Řecký matematik, fyzik, filozof, vynálezce a astronom. Znám je jeho fyzikální zákon: „Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno vztlakovou silou, rovnající se tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa.“ 17)12. faraon 18. dynastie ve starověkém Egyptě. Vládl přibližně v letech 1333 – 1323 př. n. l. Jeho neporušenou hrobku objevil britský archeolog Howard Carter.

10 VYHLEDÁVÁNÍ POJMŮ - KŘÍŽOVKA TAJENKA: PIERRE DE COUBERTIN Byl francouzský pedagog a historik, nejvíce známý jako zakladatel moderních olympijských her.

11 POČÍTAČOVÁ SÍŤ V organizacích používáme rychlé lokální sítě (LAN - Local Area Network) a pro Internet rozsáhlých světových sítí (WAN - Wide Area Network). V hustě zabydlených aglomeracích jsou lokální sítě propojovány také do metropolitních sítí (MAN - Metropolitan Area Network, jednu má i Praha). Běžnou lokální síť tvoří propojení aktivních prvků (HUB, SWITCH) pomocí kabeláže s počítači. Koncovými zařízeními bývají počítače síťovou kartou (NIC - Network Interface Card, ta je dnes stále častěji integrována přímo na základní desku PC). Lokální síť může být například prostřednictvím routeru (brány) napojena na Internet.

12 PŘÍPOJENÍ K INTERNETU A SÍŤ V současnosti existuje několik možností pro připojení počítače k Internetu:  telefonní linka (majitelem linky je telefonní operátor) o využívá se modem o dříve se používalo vytáčené připojení, později ISDN a dnes různé varianty DSL o někdy je linka vyhrazena pouze pro datové přenosy  kabelová přípojka  bezdrátová datová síť o satelitní síť o mobilní telefonní síť o Wi-Fi Příklad nastavení domácí sítě

13 ZDROJE: http://cs.wikipedia.org/wiki/Internet http://www.jaknainternet.cz http://www.abowe.brbla.net/8/rejstrik.php http://pctuning.tyden.cz/software/jak-zkrotit-internet/4111-jak_se_plete_pocitacova_sit-zaklady_siti


Stáhnout ppt "INTERNET CO JE TO INTERNET POČÍTAČOVÁ SÍŤ PŘÍPOJENÍ K INTERNETU A SÍŤ PROHLÍŽEČE - BROWSERY VYHLEDÁVAČE SLUŽBY INTERNETU."

Podobné prezentace


Reklamy Google