Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Úvod k hlavním skupinám – s a p prvky Fyzikálních vlastností prvků v pevné fázi Fyzikálních vlastností prvků v pevné fázi: – atomové objemy, ionizační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Úvod k hlavním skupinám – s a p prvky Fyzikálních vlastností prvků v pevné fázi Fyzikálních vlastností prvků v pevné fázi: – atomové objemy, ionizační."— Transkript prezentace:

1 Úvod k hlavním skupinám – s a p prvky Fyzikálních vlastností prvků v pevné fázi Fyzikálních vlastností prvků v pevné fázi: – atomové objemy, ionizační energie, se periodicky opakují a závislosti uvedených veličin na atomovém čísle prvků se dají graficky vyjádřit. Chemické vlastnosti prvků se nedají obdobně kvantifikovat. Souvislosti se však projevují a nazývají se chemická periodicita Souvislosti se však projevují a nazývají se chemická periodicita. Chemická periodicita je hlavním pojmem při studiu anorganické chemie a perodické tabulce se nevyrovná žádné jiné zobecnění.

2 Chemická periodicita a) a) Periodicita oxidačních čísel : – Maximální oxidační číslo prvků hlavních skupin odpovídá počtu elektronů ve valenční sféře a tím i číslu skupiny pro I až VII. – Maximální oxidační číslo souvisí i s nejmenším oxidačním číslem pro prvky IV až VII hlavní skupiny a odpovídá číslu hlavní skupiny minus 8.

3 Periodická tabulka

4 Chemická periodicita b) b) Odlišné vlastnosti prvků 2.periody od vyšších period : – Prvky 2. periody (od lithia po fluor) nemají energeticky blízké volné d-orbitaly, které by se mohly podílet na chemických vazbách.

5 Periodická tabulka

6 Chemická periodicita c) c) Diagonální podobnost : – Chemická podobnost lithia s hořčíkem Li  Mg, beryllia s hliníkem Be  Al, nebo boru s křemíkem B  Si je označována jako diagonální podobnost v periodickém systému.

7 Periodická tabulka

8 Chemická periodicita d) d) Změny oxidačního čísla o dva stupně : – Důsledkem tvorby elektronových párů dochází ke změně oxidačního čísla o dva stupně. Příklad: IF, IF 3, IF 5 a IF 7

9 Chemická periodicita e) e) Vliv inertního páru : – U kovů 6. periody se projevuje stabilita oxidačního čísla o dvě jednotky nižšího než je charakteristické oxidační číslo dané skupiny. Tato skutečnost je vysvětlována tzv. inertním elektronovým párem.

10 Periodická tabulka

11 Chemická periodicita f) f) Změny v elektropozitivním / elektronegativním charakteru prvků ve skupině a v periodě : elektropozitivní charakter – V každé skupině vzrůstá elektropozitivní charakter se stoupajícím protonovým číslem. Současně klesá stálost vyšších oxidačních čísel a stoupá stálost oxidačních čísel nižších. elektronegativního charakteru V každé periodě můžeme pozorovat vzrůst elektronegativního charakteru prvku s přechodem od I. k VII. skupiny.

12 eletropozitivního Vzrůst eletropozitivního charakteru eletronegativního Vzrůst eletronegativního charakteru

13 Chemická periodicita g) g) Změny acido-bazického charakteru prvků a jejich oxidů : kovovým elektropozitivním – Acido-bazický charakter prvků a jejich oxidů úzce souvisí s jejich kovovým či nekovovým charakterem, a tudíž s jejich elektropozitivním či elektronegativním charakterem.

14 kovovéhoBAZICITY Vzrůst kovového charakteru a BAZICITY NEkovového KYSELOSTI Vzrůst NEkovového charakteru a KYSELOSTI prvků a oxidů


Stáhnout ppt "Úvod k hlavním skupinám – s a p prvky Fyzikálních vlastností prvků v pevné fázi Fyzikálních vlastností prvků v pevné fázi: – atomové objemy, ionizační."

Podobné prezentace


Reklamy Google