Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám"— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_393

2 Mgr. Blažena Gebauerová Třída/ročník: 1. (5.) Datum vytvoření:
Jméno autora: Mgr. Blažena Gebauerová Třída/ročník: 1. (5.) Datum vytvoření: Říjen 2013 Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Tematická oblast: Biologie rostlin Vzdělávací obor Biologie Výstižný popis způsobu využití, případně metodické pokyny: Žák dovede charakterizovat mechy, jejich zástupce a význam v přírodě a pro člověka Klíčová slova: Ploník, měřík, rašeliník, rašelina Druh učebního materiálu: prezentace

3 Oddělení: Mechy (Bryophyta)
Prvoklíček dobře vyvinut Stélku obvykle tvoří lodyžka s lístky a rizoidy Fyloidy tvoří jediná vrstva buněk Sporofyt je nezelený – štět s tobolkou, která se otvírá víčkem a je kryta čepičkou Gametofyt tvoří zelená rostlinka

4 Lístek (fyloid) mechu měříku tvoří jediná vrstva buněk, které jsou plné chloroplastů.
Zvětšeno 400x pod mikroskopem

5 Rostlinky mechu tvoří – kauloid – fyloid – rhizoid , štět s tobolkou

6 Tobolka má víčko a je kryta čepičkou,
Výtrusy se v ní tvoří meiosou.

7 Ploník ztenčený

8 Plagiomnium affine (Blandow) T. J. Kop. - Měřík příbuzný

9 Bělomech sivý (Leucobryum glaucum)

10 PLEUROZIUM SCHREBERI (Brid.) Mitt. – travník Schreberův

11 Zkrutek vláhojevný (Funaria hygrometrica) je zajímavý tím, že za sucha se svinuje, kdežto za vlhka (stačí pokropit) se napřimuje.

12 Rašeliník (Sphagnum) a) HYALOCYTY nadlehčují rostlinu ve vodě, b) CHLOROCYTY provádějí fotosyntézu Rašeliník má jedinečné vlastnosti při udržování vlhkosti, používá se k vyvazování epifytních druhů orchidejí,Využívá se pro snadnější zakořeňování mladých rostlin v zahradnictví a zemědělství. V lázeňství k léčebným zábalům, zejména při kloubních potížích. Sušená rašelina se používá jako palivo, těsnící materiál aj.

13 Rašeliniště jsou jedním ze symbolů šumavské přírody
Rašeliniště jsou jedním ze symbolů šumavské přírody. Pouze tři ze slatí jsou přístupné návštěvníkům. Tříjezerní slať je malé svahové vrchoviště, Jezerní slať jako typické horské rozvodnicové vrchoviště najdeme mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda. Od roku 1933 je chráněným územím o výměře 103 ha. Na okraji slatě je vyhlídková věž a poválkový chodník. Chalupská slať. Těžba rašeliny pro nejrůznější úděly.

14 Použité zdroje ROSYPAL, Stanislav. Nový přehled biologie. 1. vyd. Praha: Scientia, 2003, xxii, 797 s. ISBN obr. 4 Chloroplasty – měčík. [online]. [cit ]. Dostupné z: kabinet-biologie.webnode.cz   obr. 5 Mechy. [online]. [cit ]. Dostupné z: leccos.com   Obr. 6 Capsule moss. [online]. [cit ]. Dostupné z: obr. 7 Ploník ztenčený. [online]. [cit ]. Dostupné z: absolventi.gymcheb.cz  obr. 8 Měřík příbuzný. [online]. [cit ]. Dostupné z: obr. 9 Bělomech sivý. [online]. [cit ]. Dostupné z: obr. 10 PLEUROZIUM SCHREBERI (Brid.) Mitt. – travník Schreberův, . [ online]. [cit ]. Dostupné z: obr. 11 Zkrutek vláhojevný. [online]. [cit ]. Dostupné z: Obr. 12 SPHAGNUM SQUARROSUM Crome – rašeliník kostrbatý / rašelinník kostrbatý [online]. [cit ]. Dostupné z: Rašeliník. [online]. [cit ]. Dostupné z: gymtri.trinec.org   Obr. 13 Šumavské slatě. [online]. [cit ]. Dostupné z: Rašelina. [online]. [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám"

Podobné prezentace


Reklamy Google