Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČERVENEC Mgr. Michal Oblouk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČERVENEC Mgr. Michal Oblouk."— Transkript prezentace:

1 ČERVENEC Mgr. Michal Oblouk

2 PRANOSTIKY Když dne ubývá, horka přibývá.
Červenec nese parna, krupobití a medovice, jestli hojný na bouřky a vichřice. Červenec a srpen jsou nejteplejšími měsíci v roce. Co červenec neuvaří - srpen nedopeče. Co červenec neupeče, to již srpnu neuteče. Slunce peče - déšť poteče. Na mokrý červenec následuje bouře a krupobití. V červenci do košile rozdělej se a v prosinci po uši oděj se! Jaký červenec, takový leden. Když červenec pěkně hřeje, o vánocích se zima zaskvěje. Červenec - úrody blíženec. Nebyl -li červen dostatečně deštivý, dodá vodu až červenec a přidá ještě mnohé bouře. Co červenec končí, srpen začíná.

3 Světový den neidentifikovatelných létajících objektů UFO
2. ČERVENCE 1930 * Ota Pavel český spisovatel a novinář Světový den neidentifikovatelných létajících objektů UFO Navštívení Panny Marie čisté přináší ovoce jisté. Déšť na Navštívení Panny Marie potrvá do Zuzany. Prší-li na den Panny Marie navštívení, čtyřicet dní jasno není. Když na Navštívení Matky Boží prší, čtyřicet dní se voda vrší.

4 3. ČERVENCE 1854 1883 * Leoš Janáček český hudební skladatel
* Franz Kafka pražský spisovatel židovského původu

5 4. ČERVENCE Den nezávislosti
státní svátek USA oslavující přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států r (vznik USA) je spojován s přehlídkami, pikniky, velkolepými ohňostroji, které oslavují historii, vládu a tradice USA 1950 – zahájilo vysílání Rádio Svobodná Evropa Prší-li na Medarda a Prokopa, shnije mandel i kopa. Déšť na Prokopa - zmokne každá kopa. Když prší na svatého Prokopa, zmokne každá kopa. Prokop – zelí okop!

6 5. ČERVENCE 863 příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu Státní svátek: Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 1997 – počátek intenzivních dešťových srážek, které vyvolaly rozsáhlé povodně na Moravě a ve východních Čechách (do )

7 6. ČERVENCE 1907 1415 * Jaroslav Foglar
český spisovatel literatury pro mládež, autor Rychlých šípů 1415 na břehu Rýna v Kostnici byl upálen Jan Hus, náboženský reformátor Státní svátek: Den upálení Mistra Jana Husa

8 8. ČERVENCE

9 9. ČERVENCE 1834 * Jan Neruda český spisovatel a novinář, představitel májovců 1357 Karel IV. položil základní kámen Karlova mostu v Praze

10 13. ČERVENCE 1607 Svatá Markyta vede žence do žita.
Svatá Markyta hodila srp do žita. Není-li na svatou Markétu slunečno, dostaneme sotva seno domů za sucha. Na Markétu obyčejně těžké bouřky přicházejí. Okolo svaté Markyty jsou bouřky nasety. Na Muchlinu přesně dohnívají třešně. Kolem svaté Muchliny dozrávají maliny. Na Markétu-li pršívá, čtrnáct dnů vlhko bývá. Zapláče-li Markyta, bude dešťů dosyta. Déšť o Markytě trvá čtrnáct dní a zvěstuje špatný čas pro sklízení sena i obilí. Na Markétu-li prší, ořechy ze stromu srší. Prší-li na svatou Markétu, opadají ořechy vlašské a ořechy lískové zčerviví. Svatá Markyta velí: „Lidé, okopávejte zelí!“ 1607 * Václav Hollar český barokní rytec a kreslíř

11 14. ČERVENCE 1939 1420 – bitva na Vítkově
* Karel Gott český zpěvák 1420 – bitva na Vítkově 1789 – obyvatelé Paříže dobyli věznici Bastilla, čímž začala Velká francouzská revoluce O svatém Kamilu slunce má největší sílu.

12 15. ČERVENCE 1606 * Rembrandt nizozemský malíř, kreslíř, grafik a rytec je považován za jednoho z nejlepších malířů západního umění Věje-li na den Rozeslání apoštolů jižní vítr, bude velká drahota a tam, odkud věje, velká láce.

13 16. ČERVENCE 1773 * Josef Jungmann český jazykovědec, lexikograf, spisovatel a překladatel 1313 * Giovanni Boccaccio italský renesanční básník a novelista 622 – Muhammad odchází z Mekky do Mediny, počátek islámského kalendáře

14 18. ČERVENCE 1552 * Rudolf II. římský císař, český a uherský král

15 20. ČERVENCE 1822 1304 * Johann Gregor Mendel
český přírodovědec německé národnosti, zakladatel genetiky, objevitel základních zákonů dědičnosti 1304 * Francesco Petrarca italský spisovatel a básník Na svatého Eliáše dopoledne léto, odpoledne podzim; na svatého Jakuba dopoledne léto, odpoledne zima. Do svatého Eliáše i pod křovím schne, po něm ani na křoví.

16 21. ČERVENCE 1880 1899 * Milan Rastislav Štefánik
slovenský politik, generál francouzské armády, jeden ze zakladatelů Československa 1899 * Ernest Hemingway americký spisovatel Na svatého Praxeda mlha zrána k zemi usedá. Na proroka Daniele nalije též do mandele.

17 22./25. ČERVENCE Marie Magdaléna své hříchy oplakává, proto rádo poprchává. Na Maří Magdalénu očekávej jistý déšť. V den Maří Magdalény rádo poprchává, neboť svého Pána oplakává. Svatá Máří vybírá hnízda komáří. Když prší na svatou Maří Magdalénu, vzroste obilí. Prší-li v den svaté Maří Magdalény, obilí i v stodole se zazelení. Je-li na svatou Maří Magdalénu vítr, jde dobře každý obchod. O svatém Jakubě přicházejí silné bouře. Prší-li na svatého Jakuba, hádá se o suchém a teplém počasí. Jakub-li vlaží, žaludy kazí. Pěkný den před svatým Jakubem slibuje pěkné žně. Jakub naseče, Anna upeče. Tři dni před Jakubem jasné, urodí se žito krásné. Jak teplý svatý Jakub, tak studené Vánoce. Svatý Jakub Větší na sníh věští. Kolik mračen na Jakuba, tolik v zimě sněhu. Pakli na Jakuba slunce svítí, má pak krutá zima býti. Jakub bez deště - tuhá zima.

18 24. ČERVENCE 1860 1802 * Alfons Mucha český secesní malíř
* Alexandre Dumas starší francouzský prozaik a dramatik, autor historických a dobrodružných románů (Tři mušketýři)

19 26. ČERVENCE Svatá Anna Svatá Anna - chladno zrána.
Zvětšují-li na svatou Annu mravenci své hromady, lze očekávati tuhou zimu. Svatá Anna pšenku žala. Svatá Anna žito žala. O svaté Anně sedlák si žita nažne. Kolik dní před svatým Jiřím se vrba rozzelení, tolik dní před svatou Annou začnou žně. Svatá Anna údajná matka Panny Marie, babička Ježíše Krista patronka Florencie, Innsbrucku, Neapole, matek a manželství, šťastného porodu, horníků, mlynářů, truhlářů, tkalců, krejčích a čeledníků

20 28. ČERVENCE 1914 Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku
začala první světová válka

21 ZDROJE %BDch, htthttp://cs.wikipedia.org/wiki/21._%C4%8Dervenec p://cs.wikipedia.org/wiki/Ernest_Hemingway,


Stáhnout ppt "ČERVENEC Mgr. Michal Oblouk."

Podobné prezentace


Reklamy Google