Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Narkomani zvířecí říše

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Narkomani zvířecí říše"— Transkript prezentace:

1 Narkomani zvířecí říše
Koaly, ovce, sloni, papoušci a další ujíždějící na eukalyptu, lysohlávkách, alkoholu a palmovém víně. Přesvědčme se, že je to možné.

2 Přehled užívaných drog
Kavyl (spací tráva) Spásána koni nebo voly, kteří po jejím užití usnou na několik dní. Noční můra lidí v Arizoně, Novém Mexiku, Texasu a Coloradu. Při cestování totiž byli závislí právě na těchto zvířatech, která když popásla této trávy, tak byla vyřazena z provozu na několik dní. Kavyl hostí ve svých listech houbu, která obsahuje alkaloid, jenž je velmi blízkým příbuzným LSD. Působí jako sedativum, 70 kg člověka „zklidní“ jediný miligram alkaloidu, kůň o hmotnosti 500 kg denně spase téměř 5 kg trávy. Koně se nejdříve motají jako opilí, pak náhle ustrnou a následně upadají do hlubokého spánku. Po první zkušenosti se už příště „spací trávě“ vyhnou velikým obloukem.

3 Lysohlávky „Obvyklý“ jídelníček krav, ovcí nebo koní, v lese dokonce i veverek a v Americe buvolů, bizonů i lam. Psychoaktivní látky jsou opět příbuzné LSD. Zatímco u člověka vyvolávají nejprve pocity neklidu a malátnosti vystřídané euforickými stavy, na zvířata mají spíše zklidňující účinky. Podle všeho zvířatům chutnají a živočichové se do nich příště bez váhání zakousnou znovu. Jsou užívány i několikrát do týdne.

4 Obsahuje alkaloid, který zapříčiňuje stavy strnulosti.
Dýmnivka dutá Obsahuje alkaloid, který zapříčiňuje stavy strnulosti. Zvířata jsou doslova úplně mimo. Můžete s nimi manipulovat jako s loutkami, stavět je do nejméně uvěřitelných poloh, rukám se poddají, jako by byli z modelíny. Nereagují na žádné podněty. U opic však vyvolává krátkodobé záchvaty zuřivosti, které se střídají právě s onou strnulostí. Další zvířata pak pod jeho vlivem dovedou po extrémně dlouhou dobu vykonávat rytmické pohyby.

5 Eukalyptus Obsahují velké množství toxických látek , které by třeba hovězí dobytek zabily. Koaly denně spořádají asi 500 g eukalyptových listů. Často celé dny nehybně visí ve větvích stromů a jejich jakýkoli pohyb je velmi pomalý. Upadají do letargických stavů, které se někdy blíží bezvědomí. Díky chladivému cineolu, který z listů získávají, nemusí koaly vůbec pít.

6 Mšice a housenky některých motýlů
Mravenci si tyto tvorečky pěstují přímo ve svém mraveništi. Pečují o ně stejně jako o vlastní larvy. Mšice jim poskytují sladkou medovici, bez níž s mravenci nedovedou svůj život představit. Kromě mšic a housenek si mravenci chovají i brouky drabčíky, keří vylučují látky s narkotickými účinky. Mravenci pak na nich hodují až do té míry, že často zanedbávají péči o vlastní potomky.

7 Loco Obdoba Kavylu. Zvířata, která ji poznala, nechtějí žrát nic jiného a brzy „nakazí“ locoismem celé stádo. Předávkování, které není žádnou výjimkou může způsobit otravu, která se projevuje lekavostí zvířete, halucinacemi, otáčením kolem vlastní osy až do úplného vyčerpání, které končí smrtí.

8 Skvašené ovoce ze stromu Liči
Strom Liči roste kromě Číny i v jižní Africe. Paviánům stačí k opilosti několik kousků ovoce tohoto stromu, který má v sobě 5 procent alkoholu. Paviáni si schválně na jeho špičce ovoce šetří. Snad díky účinkům jeho přezrálých plodů na paviány dostal přezdívku „strom radosti“. Paviáni pak hromadně popíjí, hulákají a hlavně se rvou. Ani sexuální orgie po takové „jízdě“ nejsou neobvyklé.

9 Šťáva z přezrálých fíků
Na podzim malí středomořští broučci Zlatohlávci zlatí v obrovském množství vylézají na fíkovníky a sají alkoholickou šťávu z již značně přezrálých fíků. Pro alkoholové opojení vylezou klidně až do výšky dvou metrů, což je stonásobek jejich délky. Brouci vypijí ze zkvašených plodů jen miniaturní množství alkoholické šťávy. Pro srovnání s člověkem je to vzhledem k jejich váze asi tolik, jakoby člověk vypil pět dvanáctek, a to bez přestávek. Často toto hýření končívá tak, že brouček nezvládne kolmou polohu větve a doslova sletí jak přezrálý fík. Ještě že váží tak málo, většinou totiž neplánovanou cestu vzduchem i pád přežije.

10 Šťáva ze zkvašeného ovoce a palmové víno Oblíbená pochutina papoušků.
K opilosti jim stačí vypít šťávu z pěti až desíti plodů. Alkohol v podobě palmového vína doslova milují. Nezvanými hosty na hostinách pod širým nebem např. na Novém Zélandu bývají právě papoušci nejrůznějších druhů, kteří vyhledávají každou příležitost k pozření alkoholu. Jejich občasné agresivní chování pak může vést i ke zrušení rozběhnuté hostiny. V opilosti špatně artikulují a občas něco rozbijí zobákem.

11 Konzumenty jsou afričtí sloni.
Strom Marula Konzumenty jsou afričtí sloni. Pojídají přezralé plody, ale to by jim k opilosti nejspíš nestačilo, takže se vědci z Bristolské univerzity domnívají, že za sloní „opici“ může i požírání kůry těchto stromů. Pod ní se však ukrývají larvy brouků, v jejichž těle se nachází tolik toxinů, že jsou v podstatě silnější než alkohol. Rozjaření sloni pak vyvádějí doslova psí kusy, např. zavítají do vesnice, kde navíc ještě vyplení místní pohostinství, pak srovnají se zemí několik budov a ušlapou pár lidí.

12 Alkoholický roztok z květů palmy
Tany péroocasé jsou zvířata podobná veverkám a žijí v Indonésii, Malajsii a Thajsku. Celý den prospí a večer se vydávají opájet alkoholem. Každý večer stráví asi 2 hodiny nepřerušovaným pitím nektaru síly piva. Ničím jiným než tímto nektarem se neživí. Nikdy se neopije, i když vypije v přepočtu na svou váhu tolik, jako by člověk vypil devět piv. V krvi tohoto primitivního tvorečka bylo naměřeno i tolik promile, že by to člověka zabilo. Své střízlivosti vděčí dlouhodobému společnému vývoji s tímto druhem palmy. Palma potřebuje opylovače, tana zase, aby jí nektar neškodil.

13 Jedovaté stonožky Primáti v Jižní Americe se zejména v období dešťů musí vypořádat s velkým množstvím útočících moskytů. Aby se před dotěrným hmyzem ochránily, vtírají si do srsti brouky, jejichž chemikálie hmyz odpuzuje. Někdy však pro zvýšení účinku cucají až osmicentimetrové stonožky. Opicím se pak v opilosti lesknou oči a prožívají příjemnou euforii.

14 Proč lidé podávají drogy zvířatům?
Za účelem výzkumu Snadnější lov Zvýšení jejich fyzické síly Kvůli snadnějšímu výcviku Ve zbytcích stravy

15                        Za účelem výzkumu LSD V šedesátých letech probíhala série výzkumů účinků LSD na zvířata. Už po malých dávkách mívají psi halucinace a kočky jsou velice úzkostné. Opice se po LSD velmi zklidní. Už po několika tisícinách gramu plavou akvarijní rybky dozadu, nebo se dokola otáčejí kolem vlastní osy. Pavouci zase spřádají zcela jiné vzorky pavučin.

16 Marihuana Pokusů, kdy byly potkanům dopřávány konopné substance se účastnily Brown University spolu s Virginia Commonwealth University. „Zfetovaná“ experimentální zvířata (potkani a myši) měly poruchy vidění, ztíženou koordinaci pohybů, zpožďoval se jim rozvoj nervového systému.

17 Heroin a Extáze Extáze byla testována na opicích i krysách s cílem poznat, zdali má negativní vliv na vývoj mozku. Zjistilo se, že má negativní účinky na mozek.

18 Anabolické steroidy Zvířecí modely ukázaly, že u „nadopovaných“ zvířat se extrémním způsobem zvedla agresivita. Pokusy se dělaly na dospívajících potkanech, kteří sloužili jako porovnání s lidskými teenagery.

19 Snadnější lov Keř Duboisia Tato rostlina obsahuje 2-3% alkaloidů.
Austrálští domorodci otráví touto rostlinou napajedla, aby pak tamnější zvířata snadněji ulovili, ty pak jsou natolik omámená, že pro lovce opravdu nejsou těžkou kořistí. Podobná technika se používá i při lovu slonů, jen se nepoužívá této rostliny.

20 Zvýšení jejich fyzické síly a jako ochrana proti nemocem
Puškvorec Indiáni nechávali před dlouhou a náročnou cestou koním šňupnout puškvorce. Tato přírodní droga s excitačními povzbuzujícími účinky jim byla podávána, aby zlepšila jejich výkony. Nerozuměli sice podstatě této drogy, ale znali její účinky. Proto ho také dávali koním žvýkat před závody.

21 Yopo Jedná se o drogu, kterou podávají šamani některých jihoamerických kmenů svým psům. Získává se z dlouhých lusků stromů rodu Anadenanthera. Stejně jako lidi, i psy její účinky chrání před nemocemi a zároveň zvyšuje jejich pozornost, kterou psi potřebují k hlídání osady.

22 Kvůli snadnějšímu výcviku
Opiáty Sloni bývají docela často závislí na opiátech. Obchodníci jim je podávají, aby je snázeji vycvičili.

23 Ve zbytcích stravy Pivo
Straky si velice rády pochutnávají na pivu. A jak se jejich stav poté projevuje? „Místo aby co nejrychleji ulétly, zůstaly dřepět mezi rozcupovanými květinami, kolébaly se sem a tam, oči se jim leskly a spokojeně se na sebe uchichtávaly. Jedna na mne chviličku civěla, pak si to velmi škobrtavě namířila přes stůl – s květinou v zobáku, až ztratila rovnováhu na kraji ubrusu a skulila se na zem jak padavče,“ píše ve své knize O mé rodině a jiné zvířeně, Gerald Durell, britský spisovatel narozený v Indii.

24 Marihuana Na svatbě „alternativců“, kteří v Krkonošském národním parku stavěli cesty a spali v indiánských tee-pee, se podávalo leccos. Marihuanové koláčky, konopná čokoláda a dokonce i špenát byl „okořeněn“ kanabisem. Psi naprosto běžně dojídali zbytky. Najednou se jeden zvedl od kastrůlku s nedojedeným špenátem, zasnil se a začas poskakovat všemi čtyřmi najednou. Pro psa zcela atypický pohyb. Evidentně se tím dobře bavil. Úsměv jasně naznačoval „jsem mimo, ale v pohodě“.

25 Zkvašené ovoce V praxi se často setkávám s „opilými“ prasaty, protože jim lidé dávají hrušky, které zkvasí. Prasata si na nich samozřejmě velmi pochutnávají, ale po požití upadají do téměř narkotického spánku... (MVDr. Vladimír Poživil pro časopis 21. století)

26 A pár informací na konec…
Jeden čínský slon se nedávno své závislosti na heroinu pod vedením odborníků úspěšně zbavil. V souvislosti s již zmíněnou tanou péroocasou vědci připravují rozsáhlý výzkum, od něhož si slibují poznatky v oblasti odbourávání alkoholu. Traduje se, že dostanou-li opice do ruky lihové fixky, aby projevily své výtvarné sklony, mnohem častěji začnou jejich hroty zálibně ocumlávat. Dokonce i ti paviáni, kteří se narodili v zajetí a s alkoholem nikdy předtím nepřišli do styku. Paviáni navíc s lidmi sdílejí náklonost k cirhóze jater. „Zažil jsem berana, který rád žvýkal tabák a když nedostal svou „cigaretu“, tak člověka jednoduše nabral. „ (MVDr. Vladimír Poživil pro časopis 21. století) „Když budete pozorovat klec plnou opilých opic, bude vám to hodně připomínta bujarý večírek. Mezi opicemi najdete jednu, která bude agresivní, další, která se bude tvářit sexy. Jedna opice si bude myslet, že všechno je legrační, další bude pořádně nabručená.“ (Frank Ervin pro časopis Epocha. Opice umí používat rostliny i jako přírodní medicínu a některé z nich si opatří dokonce i antikoncepci.


Stáhnout ppt "Narkomani zvířecí říše"

Podobné prezentace


Reklamy Google