Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Personální management, jeho elementární pravidla v organizacích veřejné sféry.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Personální management, jeho elementární pravidla v organizacích veřejné sféry."— Transkript prezentace:

1 Personální management, jeho elementární pravidla v organizacích veřejné sféry

2 Personální management ve veřejné sféře Formální znaky Zaměstnanecké benefity, např.: - příspěvek na stravování - delší dovolená - fondy kulturních a sociálních potřeb Pracovní vs. služební poměr Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 Přijímání nového pracovníka Formální předpoklady – např. vzdělání, věk, praxe, trestní rejstřík, lustrační osvědčení. Výběrové řízení - otevřeně (inzerce) - kamarádi a známí? - formální postup - komunikace s odmítnutými žadateli - vícekolový systém Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Organizační kultura „Je to sbírka hodnot, symbolů, podnikových hrdinů, rituálů a mýtů, které spojíme pod etiketu podnikové kultury.“ Silná vs. slabá Pozitivní vs. negativní Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Typologie založená na vnějších determinantech Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Kultura ostrých hochů Kultura jízdy na jistotu Kultura mašliček Kultura přátelských experimentů Rych- lost zpět- né vazby okolí V e l k á MaláMalá Rizikovost podnikání a míra konkurence VelkáMalá

6 Velká rychlost zpětné vazby Kultura ostrých hochů – vše nebo nic, hodnocení podle posledního výkonu, chyby se nepromíjejí, rychlý vzestup ale i rychlý pád, emoce jsou minimalizovány Kultura přátelských experimentů – důraz kladen na týmovou práci, nápady se cení, důraz na vzájemnou komunikaci, důvěru a otevřenost mezi spolupracovníky Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Malá rychlost zpětné vazby Kultura jízdy na jistotu – bezchybnost, přesně daný postup, předvídat rizika Kultura mašliček – vzniká v prostředí s malou konkurencí, důraz kladen na pečlivost, přesnost, forma (formální náležitosti) má přednost před obsahem Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Typologie dle míry rizika a dynamiky Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Analyticko– projektová kultura Procesní kultura Kultura chléb a hry Kultura všechno nebo nic RIZIKORIZIKO V e l k é MaléMalé DYNAMIKA PomaláRychlá

9 Kultura všechno nebo nic temperament a mladistvé jednání komunikace je nekonvenční, časté je používání cizích slov; úspěch určuje vše (autoritu, moc, příjmy, popularitu) a úspěchy se velmi slaví, naopak o neúspěších jsou rychle zapomínány; kariéra roste velmi rychle, ale také dochází k rychlým pádům; doba zaměstnání obvykle netrvá příliš dlouho; přenášení osobních starostí a emocí do podniku je nepřípustné Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Kultura chléb a hry ceněno přátelství a sympatické chování, snaha využít nabízené možnosti, důležitost spolupráce, týmu, úspěchu, nejdůležitější jsou oslavy, vyznamenávání a ceny, koluje řada příhod – o nemožných zákaznících, podnikový žargon – zkratky, slova ze sportu (out, match, …), neformální prostředí, možnost projevovat emoce i navenek, vertikální hierarchie není příliš důležitá, hrdina = ten kdo přinese do kanceláře mrazák, protože všichni mají rádi nanuky Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Analyticko-projektová kultura snaha vyhnout se chybným rozhodnutím koncentrace, racionalizace, hlavním rituálem je zasedání za nespolehlivé jsou považovány intuice, zkušenost, tradice, náhoda, vše se musí důkladně prozkoumat, rychlost = povrchnost a je nevítaná, pomalá kariéra, korektní oblečení a slovník, bez emocí, nemluví o soukromí, hrdina = dlouhodobou houževnatostí sleduje a rozpracovává jedinou myšlenku Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Procesní kultura cíl hraje podřadnou roli, hlavní je proces; chyby se nedělají, vše je registrováno; důležitost mocenské hierarchie, oblečení, výše příjmu; oblíbeným tématem hovoru je povýšení; tradiční oslavou je výročí 25 let práce v podniku; emoce se neprojevují; hrdina = bez chyb dlouhodobě pracuje v podniku Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Charakteristika osob Individualista Dobrotisko Hulvát Intrikán Perfektcionalista Tichá voda Pohodář Snílek Sopka Specialista Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 Za pozornost děkuje a při další příležitosti se těší Váš přednášejícíberanek.vitkovice@gmail.com Tato prezentace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Personální management, jeho elementární pravidla v organizacích veřejné sféry."

Podobné prezentace


Reklamy Google