Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Téma hodiny: Afrika - po stopách cestovatelů Předmět: Zeměpis Ročník: 2. Anotace: základní informace o cestovatelích kteří pronikali do hloubi Afrického.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Téma hodiny: Afrika - po stopách cestovatelů Předmět: Zeměpis Ročník: 2. Anotace: základní informace o cestovatelích kteří pronikali do hloubi Afrického."— Transkript prezentace:

1 Téma hodiny: Afrika - po stopách cestovatelů Předmět: Zeměpis Ročník: 2. Anotace: základní informace o cestovatelích kteří pronikali do hloubi Afrického kontinentu Klíčová slova: Emil Holub, J. Hanzelka a M. Zikmund, David Livingstone, Henry Morton Stanley Autor: Mgr. Petr Dušek Datum vytvoření: Škola – adresa: Střední škola pedagogická, hotelnictví a služeb, Litoměřice, Komenského 3

2 AFRIKA po stopách cestovatelů

3 David Livingstone * 19. březen 1813 ve Skotsku Po studiích se vydal do Afriky jako misionář, během cest prozkoumal do té doby neznámé oblasti a bojoval proti otroctví. - jako první běloch přešel poušť Kalahari (1849) - prozkoumal řeku Zambezi a objevil Viktoriiny vodopády (1855).

4 - byl prvním člověkem, který přešel Afriku napříč -objevil mimo jiné jezera Malawi, Tanganika nebo Mweru. Při jedné výpravě se ztratil a byl 4 roky nezvěstný. Našel ho H. M. Stanley ve vesnici Udžidži. Zemřel 1. května 1873 (60 let) poblíž jezera Bagweulu v Zambii, když hledal prameny Nilu. Pohřben je v hlavní chrámové lodi Westminsterského opatství.

5 Henry Morton Stanley (28. ledna 1841, Denbigh, Spojené království – 10. května 1904, Londýn) Jako novinář z New York Heraldu byl vyslán najít D. Livingstona a to byl jeho první úspěch. Dalším byla expedice pro belgického krále Leopolda II. v letech do středoafrické džungle kde založil Svobodný stát Kongo.

6 Jeho poslední opět záchraná expedice směřovala za Emin- pašou, (guvernérem z Equatorie).Překonali 800 km dlouhý tropický prales v oblasti řeky Ituri a v prosinci 1887 došli k Albertovu jezeru,kde jej nalezli a dovedli zpět do civilizace.

7 Emil Holub * 7. října 1847 Holice února 1902 Vídeň - byl český lékař, cestovatel, kartograf a etnograf - Při cestách po Africe v letech a pořídil rozsáhlou přírodovědnou a etnografickou sbírku

8 Lev Princ kterého vychoval Holub od malého lvíčete a přivezl jej domů. Mezi oběma bylo velké přátelství.

9 Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund - Ing. Jiří Hanzelka * 24. prosince 1920, Štramberk – 15. února 2003 Praha - cestovatel a spisovatel -Ing. Miroslav Zikmund * 14. února 1919 v Plzni - cestovatel a spisovatel.

10 Dokumentární film 1.díl2.díl

11 Použité zdroje: ANDĚL, J., MAREŠ R. (1999): Starý svět – Asie, Afrika. Encyklopedický přehled zemí. Nakladatelství Olomouc, Olomouc, 293 p. I3.CN [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: HISTORYTODAY [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: livingstone-humanitarian-or-hypocrite LEMBERK [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: NPG [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: Travels-relates-to-David-Livingstone MIKEMCCLAUGHRY [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: and-income-tax/ LASALLE.EDU [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: HOLUBOVOMUZEUM [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: YOUTUBE [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: YOUTUBE [online]. [cit ]. Dostupné z WWW: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0w- qt6FBPyQ


Stáhnout ppt "Téma hodiny: Afrika - po stopách cestovatelů Předmět: Zeměpis Ročník: 2. Anotace: základní informace o cestovatelích kteří pronikali do hloubi Afrického."

Podobné prezentace


Reklamy Google