Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OSNOVA PREZENTACE 1. Krátká charakteristika 2. Obyvatelstvo 3

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OSNOVA PREZENTACE 1. Krátká charakteristika 2. Obyvatelstvo 3"— Transkript prezentace:

1 OSNOVA PREZENTACE 1. Krátká charakteristika 2. Obyvatelstvo 3
OSNOVA PREZENTACE 1.Krátká charakteristika 2.Obyvatelstvo 3.Kultura a památky 4.Prezentační video

2 Znak Libereckého kraje Mapa Libereckého kraje
Kraje Liberecký , Královehradecký , Pardubický Tyto kraje se nachází v severních Čechách a dohromady tvoří tzv. NUTS 3 pod názvem Severovýchod . Oblast tvoří z 50% zalesněná půda , z 30% zemědělská půda a ze 30% orná půda. Nachází se v mírném podnebném pásmu, a proto se z daří zemědělství, které se však musí potýkat s horskými oblastmi, zejména v severní části. Oblast má dohromady výměru m2 a počet obyvatel je 1 488 467 . Hustota zalidnění oblasti je přibližně 120 obyvatel/km2 . Z hospodářství se v oblasti nejvíce prosadil průmysl a to hlavně sklářský a strojírenský a chemický . Příroda tu trpí hlavně kvůli továrnám v sousedním Polsku , o čistotu se zde stará několik organizací a hlavně Krkonošský národní park , který je doménou Severovýchodu ČR . Oblast má významné postavení v cestovním ruchu . Terčem turistů jsou např. Harrachov , Krkonoše , Jizerské hory , Bedřichov , Máchovo jezero – Doksy a Český ráj , jehož hlavní východiště je Trutnov . LIBERECKÝ KRAJ km2 429 121 obyvatel 136 ob./km2 - Převládá sklářský průmysl , jenž je zde tradicí Znak Libereckého kraje Mapa Libereckého kraje

3 KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ – 4 758km2 – 550 780 obyvatel – 116 ob./km2
Znak Královéhradeckého kraje Mapa Královéhradeckého kraje - V této oblasti převládá strojírenský průmysl

4 -Převládá chemický průmysl
PARDUBICKÝ KRAJ -4519 km2 -508 566 obyvatel -113 ob./km2 -Převládá chemický průmysl Znak Pardubického kraj Mapa Pardubického kraje

5 Hustota zalidnění je asi 120 obyvatel na Km2
Obyvatelstvo Hustota zalidnění je asi 120 obyvatel na Km2

6 Podíl nezaměstnanosti je asi 8.5%

7

8 Kultura a památky Královehradecký kraj
Trutnov - je průmyslové i historické město. Mezi nejvýznamnější památky patří Krakonošovo náměstí s novogotickou radnicí, Krakonošovou kašnou, měšťanskými domy s loubím a Sloupem Nejsvatější trojice. Dominantou města je barokní kostel Narození Panny Marie. Státní zámek Kuks - bývalý lázeňský komplex z počátku 18. století založený hrabětem F.A. Šporkem. Dochoval se špitál s původní lékárnou ( druhá nejstarší v Evropě ) a kostel s hrobkou Šporků. Unikátní jsou dvě řady barokních soch od Matyáše Brauna - alegorické sochy Ctnosti a neřesti. Jánské Lázně - jsou malebné lázeňské městečko na úpatí Černé hory se 30 termálními prameny. Léčí se tu především nemoci pohybového ústrojí a poúrazové stavy. Zajímavostí je i kabinová lanovka na Černou horu. Pec pod Sněžkou - je horské středisko s množstvím typických roubených krkonošských chalup, kapličkou, a ojedinělou technickou památkou, což je lanovka na Sněžku.

9 Adršpašsko-Teplické skály - pískovcová skalní města s mnoha hezkými skalními útvary a jezírky, 1700 skalních věží - ráj i pro horolezce, skalní hrádek Střmen. Prohlídka obou skalních měst trvá nejméně 6 hodin. ZOO Dvůr Králové nad Labem - největší zoologická zahrada v české republice. ZOO proslavilo Safari, které odstranilo mříže a klece mezi velkými africkými zvířaty a návštěvníky. Rozkládá se na ploše téměř 30 hektarů, kde projíždíte mezi stády zeber, antilop, hejny pelikánů a dalších druhů afrických safari autobusem. Doporučujeme vyhradit si celý den na prohlídku. Jičín - okresní město se zbytky hradeb ze 14. století, Městská památková rezervace, Valtická brána s vyhlídkovou věží, Valdštejnský barokní zámek s okresní galerií a muzeem,kostely,židovská synagoga, rybník Kníže. Kost - jeden z nejzachovalejších hradů s věží kosodélníkového půdorysu, vznik ve 14. stol.,Šelmberský a Biberštejnský palác, renesanční kuchyně, historické zbraně, romantické údolí Plakánek, 300 let stará Semtínská lípa.

10 Liberecký kraj Prachovské skály - rezervace, pískovcové skalní město, hluboké rokle,vyhlídky do kraje, horolezecký ráj, skalní hrádek Pařez, Pelíškovo koupaliště. Humprecht - barokní lovecký zámeček ze 17. stol. S kruhovým půdorysem, vyhlídkový ochoz. Trosky - neodmyslitelná dominanta Českého ráje, zřícenina hradu ze 14.st. , hradní věže Baba a Panna , překrásný výhled na Český ráj.

11 Ještěd - horský hřeben se 1012 m
Ještěd - horský hřeben se 1012 m. vysokým vrcholem s pozoruhodnou siluetou horského hotelu. Kabinová lanovka vás zaveze na vrchol, který nabízí překrásný výhled do okolí. Zoo- Liberecká zoologická zahrada je systematicky budována již od roku Rozkládá se na 15 hektarech, na kterých se návštěvník setká se 170 druhy živočichů. Mezi nejproslulejší patří expozice dravých ptáků, žirafy Rothschildovy, levharti sněžní, makaové lví, tučňáci Humboldtovi a bílí tygři.

12 Pardubický kraj HC Moeller Pardubice
Jedním z největších sportovních zážitků pro hokejového fanouška může být hokejový zápas týmu HC Moeller Pardubice.Mistra letošní Extraligy. Koňské závodiště Areál, na kterém se koná každoročně Velká pardubická, ale i mnoho dalších koňských závodů Východočeské muzeum Východočeské muzeum v Pardubicích (VČM), které patří k nejvýznamnějším muzeím východních Čech. Jeho zřizovatelem je Pardubický kraj. VČM je členem Asociace muzeí a galerií ČR.


Stáhnout ppt "OSNOVA PREZENTACE 1. Krátká charakteristika 2. Obyvatelstvo 3"

Podobné prezentace


Reklamy Google