Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Živočichové lesa Přírodověda 4. ročník. Plň úkoly v prezentaci. Po splnění úkolu klikni a zobrazí se ti správná odpověď. Zkontroluj si své řešení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Živočichové lesa Přírodověda 4. ročník. Plň úkoly v prezentaci. Po splnění úkolu klikni a zobrazí se ti správná odpověď. Zkontroluj si své řešení."— Transkript prezentace:

1 Živočichové lesa Přírodověda 4. ročník

2 Plň úkoly v prezentaci. Po splnění úkolu klikni a zobrazí se ti správná odpověď. Zkontroluj si své řešení.

3 Spoj šipkou popis živočicha s jeho obrázkem: Samice přenáší nebezpečné choroby, které mohou být pro člověka smrtelné. Je to nebezpečný škůdce, dokáže zahubit celý strom. Při přemnožení jeho housenka škodí, okouše listy a strom uhyne. Je velmi užitečný, protože vyhubí mnoho škodlivého hmyzu a živí se i uhynulými těly zvířat. lýkožrout klíště mravenec obaleč

4  Společné znaky savců  mají stálou tělesnou teplotu, nejčastěji mezi 36 °C až 40 °Ctělesnou teplotu  tělo pokrývá srst, složená z několika typů chlupů (vlníky-tvoří podsadu, osiníky a pesíky- tvoří zbarvení srsti a hmatové chlupy což jsou třeba vousy), které se druhotně mohou přeměnit v bodliny, ostny, šupiny a krunýře či zcela vymizetsrst  pokožka obsahuje mnoho žláz, zejména potních a mazových, jejichž přeměnou vznikly i žlázy pachové a mléčné  naprostá většina savců rodí ……………….. ……..mláďata, která jsou po narození …………………......mateřským mlékem; zárodek prodělává vývoj v těle samice, vyživován prostřednictvím placenty; existují také vejcorodí savcimateřským mlékemplacenty  tělní dutina je rozdělena na ………………………….. a hrudní část, které jsou od sebe odděleny plochým svalem zvaným bránice, který se vydatně podílí i na dýchacích pohybechsvalembránice  krevní oběh je zcela uzavřený, cévní soustava má pouze levý oblouk aorty a dokonale čtyřdílné ……………………, červené krvinky jsou bezjaderné krevní oběh  na vnější zvukovod nasedá různě tvarovaný ušní boltec, jehož velikost je úměrná sluchovým schopnostem jednotlivých druhů (druhotně může chybět)  savci jsou odděleného pohlaví s občasnou pohlavní dvojtvárností (velikost, parohy, zbarvení …)  z mnoha znaků na kostře jsou nejdůležitější: dva týlní hrboly, sedm krčních obratlů (ale existují i výjimky - kapustňáci a lenochodi) [1], tři sluchové kůstky, spodní čelist tvořená jedinou kostí a připojená k lebce druhotným čelistním kloubem na kosti spánkovékapustňácilenochodi [1]sluchové kůstky  s mohutným rozvojem koncového mozku, zejména kůry na povrchu mozkových polokoulí, souvisí rozvoj nervové činnosti a složitého chování savců  mají čelisti obsahující třenové ……………………………., stoličky, řezáky a špičáky; v dolní čelisti mají jedinou kost Přečti si text, doplň chybějící slova.

5 Zakroužkuj savce:

6 Přečti si následující text a splň zadaný úkol:  Ptáci jsou pro lidi ekonomicky důležití; mnoho z nich je pro ně zdrojem potravy, získávané buď lovem (čižba, myslivost) nebo chovem, poskytují však i jiné produkty. Také jsou užiteční tím, že se živí velkým množstvím hmyzu a jinými "škůdci". Některé druhy, jako např. pěvci nebo papoušci, jsou často chováni jako domácí mazlíčci. Ptačí figury hrají významnou úlohu ve všech aspektech lidské kultury od náboženství až po poezii a populární hudbu. Okolo 120 až 130 druhů ptáků vyhubil člověk od roku 1600 díky svým aktivitám a více než stovku do té doby. V současnosti je chráněno okolo 1 200 ptačích druhů, kterým hrozí vyhynutí díky lidským aktivitám. V Česku hnízdí 198 ptačích druhů, z čehož jedna třetina je vázána na mokřady. [8]čižbamyslivostchovempěvcipapoušcidomácí mazlíčciPtačí figuryvyhubilchráněno [8]  Mezi potravu ptáků patří nektar, rostliny, semena, hmyz, ryby, savci, zdechliny nebo jiní ptáci.nektarrostlinyhmyzrybysavci  Věda zabývající se touto skupinou živočichů se nazývá ornitologie.ornitologie  Úkol: 1. vypiš z textu kolik druhů ptáků je dnes chráněno:  2. kolik druhů ptáků žije v Česku:

7 Napiš názvy těchto ptáků: Pokud nevíš, pracuj s učebnicí Přírodověda 4 a encyklopedií.

8 Jak nazýváme tato mláďata?

9  Autor materiálu: Mgr. et Mgr. Pavlína Burdová  Datum vytvoření: 13.2.2012  Ročník: 4.  Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět


Stáhnout ppt "Živočichové lesa Přírodověda 4. ročník. Plň úkoly v prezentaci. Po splnění úkolu klikni a zobrazí se ti správná odpověď. Zkontroluj si své řešení."

Podobné prezentace


Reklamy Google