Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Příblížím Vám znamenitou osobnost, která se narodila v Čechách. Možná. Patřím k těm, kteří v český původ největšího z pierotů věří, a budeme mít za.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Příblížím Vám znamenitou osobnost, která se narodila v Čechách. Možná. Patřím k těm, kteří v český původ největšího z pierotů věří, a budeme mít za."— Transkript prezentace:

1

2

3 Příblížím Vám znamenitou osobnost, která se narodila v Čechách. Možná. Patřím k těm, kteří v český původ největšího z pierotů věří, a budeme mít za to, že Jean-Baptiste Gaspard Deburau je vlastně Jan Křtitel Kašpar Dvořák Příblížím Vám znamenitou osobnost, která se narodila v Čechách. Možná. Patřím k těm, kteří v český původ největšího z pierotů věří, a budeme mít za to, že Jean-Baptiste Gaspard Deburau je vlastně Jan Křtitel Kašpar Dvořák. Poprvé jsem se s tímto jménem seznámila v dětství v knize, která mě nesmírně zaujala a kterou nasal František Kožík kniha je k zapůjčení i v naší knihovně v Klučově

4 Do ordinace doktora Ricorda vstoupil jednoho listopadového večera roku 1840 hubený, černě oděný muž. Lékař si pátravě prohlížel zajímavého návštěvníka, jeho vysoké čelo, bledou tvář a úzké rty. „Jste nemocen, pane?“ „Ano, doktore. Myslím, že smrtelně.“ „Co je vám?“ „Jsem smutný, melancholický. Trpím, a nevím proč. Trápím se, srdce mě bolí. Bojím se lidí i sebe. Nemohu spát.“ „To není smrtelné. Vím o léku pro vás.“ odpovídá doktor. „Jaký je to lék?“ „Lék, který vás z toho ze všeho uzdraví. Běžte se podívat do divadla na Deburaua!“ Bledý muž se uklonil a řekl smutně: „Já jsem Deburau, doktore.“

5 Postava francouzského lidového divadla, zvláště pantomimy, odvozená z typů italské commedie dell'arte. Co nebo kdo je PIEROT?

6 V první verzi Největšího z Pierotů z roku 1938 byl Jeanovým otcem zbrojíř Jan Dvořák, který při vojenském tažení proti rakouské armádě pojal za ženu fancouzku Madeleine. Když v roce 1954 Kožík zjistil, že skutečné jméno otce bylo Filip Deburau a jeho matkou byla Kateřina Kráfová z Kolína, kde se i Jean Deburau narodil, ihned svůj omyl opravil. Autorem této zkreslené informace, jež se v našich zemích tradovala téměř sto let, nebyl nikdo jiný než Josef Kajetán Tyl, který se živě zajímal o pantomimu. O Deburauovi napsal několik novinových článků dle informací převzatých z vídeňského divadelního listu a později navštívil i Kolín a rodný dům Deburaua "U tří korun". Postavu Jana Kašpara použil ve své novele Putování českých umělců, která byla vydána až posmtrně v rámci Tylových sebraných spisů. Z této novely informaci o Deburaových předcích převzal Jan Neruda, odkud se dále dostala až do Ottova divadelního slovníku roku 1917.

7

8 Jean-Baptiste Gaspard Deburau byl francouzský mim a herec, nejvýraznější představitel evropské pantomimy 19. století. Podle některých pramenů se původně měl jmenovat Jan Kašpar Dvořák, ale jak by k tomu jménu přišel, je poněkud nejasné. Jeho otcem byl francouzský provazochodec Philippe Germain Deburau a matkou údajná Češka, s níž se onen kumštýř seznámil v Kolíně, Kateřina Gráfová. Možná však ani ona nebyla Češka, neboť i v našem českém Kolíně mohla pobývat Catherine Graff, jak jí říkají německé prameny. Jean-Baptiste Gaspard Deburause narodil v domě čp. 77 na kolínském náměstí (bývalá kasárna), který byl při přestavbě v roce 1899 připojen k radnici jako její východní křídlo. Jean-Baptiste Gaspard Deburau se narodil v domě čp. 77 na kolínském náměstí (bývalá kasárna), který byl při přestavbě v roce 1899 připojen k radnici jako její východní křídlo.

9 J-B. G. Deburau žil v Kolíně jen do svých šesti let. Umělecky založená rodina nastoupila v r. 1816 angažmá v pařížském divadle Funambules, kde mladý Jean vystupoval v roli Pierota, oblíbené postavy v dobových francouzských komediích. Dobré kritiky mu přinesly zájem věhlasných spisovatelů jako H. de Balzaca či T. Gautiera a také nabídku z pařížské Opery, kterou ale odmítl.

10 Jeho Pierot má stejně smutný osud jako jeho předchůdci od dob commedie della´arte. Vypadá také stejně v plandavém bílém oděvu se širokým baretem. Je však jiný. Deburau do něj vložil vzdor ponižovaných a zbitých. Dostává facky, ale myslí si svoje. Používá zbraní ubohých, úskoku, přetvářky a lsti. A nakonec tento smutný rytíř zvítězí. Dosáhne svého a získá lásku Kolombíny, která jej dosud přehlížela. Je hezké psát, že do osudů Pierota vtěluje mladý mim Deburau maximum ze svého já, ale možná to tak vůbec nebylo. Faktem však je, že i na vrcholu své umělecké kariéry byl Jean Baptiste Gaspard Deburau mužem nespokojeným a vnitřně rozervaným. Jeho manželka jej podváděla a milenka posléze opustila. Přátelil se s největšími francouzskými celebritami kultury, ale vnitřní rovnováhu nenašel. Snad i proto, že my se ze svých stesků dokážeme vymluvit, ale jak to má dělat divadelní postava, jež je svým posláním němá.

11 Děj je zasazen do divadelního světa v Paříži kolem roku 1840. Hlavní postavou Hlavní postavou je český rodák Jean-Baptiste Gaspard Debureau, který svádí marný boj o přízeň něžné Garance Režisér Marcel Carné natočil snímek podle scénáře francouzského básníka Jacquese Préverta.

12 divadelní hra Sacha GUITRY nádherně zahrál Vladimír Javorský, který se pantomimě věnoval už před natáčením a ve Francii byl nějakou dobu členem souboru, který žil jako opravdová kočovná společnost. TV seriál NEJVĚTŠÍ Z PIEROTŮ z roku 1993 Francie roli J-B. G. Deburaua

13 Při příležitosti 200. výročí narození francouzkého mima českého původu Jean-Baptisty Gasparda Deburau, vydává Česká národní banka do oběhu dne 12.června 1996 200 Kč pamětní minci a česká pošta známku

14 Druhý víkend v září žije Kolín tradičním mezinárodním festivalem neverbálního divadla Mimoriál, který je věnován zdejšímu rodákovi Jeanu-Gaspard Deburau. Od roku 1992 představuje domácí i zahraniční umělce z oblasti nového cirkusu, pohybového divadla či klaunérie. Akce probíhá v městském divadle, ale i ve stanech či mimo ně na Kmochově ostrově. Každý den zakončuje živý koncert. Během existence festivalu se v Kolíně představily např. soubory Cahin-caha Daniela Gulka, Theatre du Mouvement, Warner Consorten, Silence Teatro, Teatr Novogo Fronta nebo přední čeští mimové Ctibor Turba, Bolek Polívka, Divadlo Continuo a mnoho dalších. Během existence festivalu se v Kolíně představily např. soubory Cahin-caha Daniela Gulka, Theatre du Mouvement, Warner Consorten, Silence Teatro, Teatr Novogo Fronta nebo přední čeští mimové Ctibor Turba, Bolek Polívka, Divadlo Continuo a mnoho dalších. http://www.mukolin.cz/kasparuv-kolinsky-mimorial-m494

15 roli Pierota přebírá po svém otci syn Charles Deburau Křížová cesta Kašpara Deburaua je u konce. „Je těžké být hercem. Protože je třeba jednou začít a jednou skončit.“ U lože nemocného Kašpara byla Margot, jeho dcerka Rosina, jeho druhá malá dceruška, která se narodila Margot a jeho syn Karel. Karel, který se přiznal, jak moc otce celý svůj život obdivoval. Rozhodl se, že bude pokračovat v jeho umění, vždyť měl přeci toho nejlepšího učitele… Zpráva o Kašparově těžké nemoci se rozšířila rychle. Do jejich domu chodí spousty dopisů, vyjadřující podporu. Ale Kašpar již nevnímá. Držíc Margot za ruku, vzpomíná na svou matku, otce, bratry a syny, na svoji rodnou zem… Až se jeho víčka zavřela a jeho tělo kleslo v uvolnění. Bylo bez života. 16. června roku 1846 Kašpar Deburau umírá. A právě v tu chvíli donesl poslíček další přání. Margot, se slzami v očích, pokládá do Kašparovy ruky kytičku s lístkem, na němž je napsáno: Největšímu z Pierotů.

16 Po posledním představení ve hře Pierotova svatba Jean-Baptiste Gaspard Deburau završil svou letitou kariéru ve Funambules Na jeho hrobě na slavném Pere-Lachaise stojí napsáno stojí napsáno: "Zde leží ten, který všechno řekl, ač nikdy nepromluvil".

17 © 17.8.2009 JS www.jkk.estranky.cz www.jkk.estranky.cz texty a foto : síť internetu a vlastní zdroje hudba: 1) Edith Piaf a Charles Aznavour - La Bohéme 2) Debussy 1910 2) Debussy 1910


Stáhnout ppt "Příblížím Vám znamenitou osobnost, která se narodila v Čechách. Možná. Patřím k těm, kteří v český původ největšího z pierotů věří, a budeme mít za."

Podobné prezentace


Reklamy Google