Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

USA PUTOVÁNÍ PO NÁRODNÍCH PARCÍCH ZÁPADU USA

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "USA PUTOVÁNÍ PO NÁRODNÍCH PARCÍCH ZÁPADU USA"— Transkript prezentace:

1 USA PUTOVÁNÍ PO NÁRODNÍCH PARCÍCH ZÁPADU USA
(státy Kalifornie, Arizona, Utah, Nevada)

2 ZAČÍNÁME V KALIFORNII V SAN FRANCISCU
San Francisco, označované jako nejkrásnější město v Americe, pokrývá koncový výběžek poloostrova, s Pacifikem na západní straně a se zálivem San Francisco Bay na straně druhé. Ačkoliv přes záliv vede několik mostů, nepochybně nejznámější je Golden Gate Bridge postavený v roce 1937.

3 MOST GOLDEN GATE BRIDGE

4 NÁRODNÍ PARK YOSEMITE, VLEVO EL CAPITAN
Yosemite je jedna z největších a nejsouvislejších neporušených přírodních oblastí v Sierra Nevadě a park chrání celou škálu rostlin a živočichů. Nadmořská výška se pohybuje od 600 do 4 000 m .

5 JEZERO TENAYA

6 MONO LAKE Bezodtoké jezero, jehož slanost je 2-3krát vyšší, než u vody oceánů. Jeho sladkovodních přítoků bylo totiž použito jako zdrojů pitné vody pro Los Angeles.Vyniká vápencovými útvary, které se tyčí nad jeho hladinu. Tyto zajímavé vápencové věže vznikají pod hladinou. Voda z podzemních pramenů bohatá na vápník probublává nahoru skrze slanou vodu jezera bohatou na uhličitany. Vápník a uhličitany spolu reagují a pod hladinou tak dochází k postupnému vzniku zajímavých vápencových útvarů, které byly po staletí před lidským zrakem ukryty. Ale teď voda klesá.

7 NÁRODNÍ PARK YOSHUA TREE (California)
Národním parkem se stal v roce 1994 poté, co Kongres USA schválil zákon na ochranu kalifornských pouští .

8 NÁRODNÍ PPARK DEATH VALLEY (Údolí smrti) - California
je údolí s nejníže položeným místem Kalifornie, USA, celé Ameriky i západní polokoule. Zdejší solné jezero Badwater leží 86 metrů pod úrovní moře. Dne 3. července 2001 zde byla naměřena nejvyšší teplota v USA; 57,1 °C. Průměrné roční srážky jsou 50 mm. Zdejší solné jezero je i místem, kde padaly rychlostní rekordy automobilů.

9 DEATH VALLEY – GOLDEN CANYON
A toto je pohoří z pozadí minulého snímku. Je odtud prý hezký výhled přes celé Údolí smrti.

10 NÁRODNÍ PARK GRAND CANYON (Arizona)
Zřejmě největší přírodní atrakcí USA je velký kaňon Colorada dlouhý asi 445 km a široký 6-30 km. V několika místech dosahuje hloubky až 1800 metrů.

11

12 Pohled na řeku Colorado. Ale pozor, zákruta !

13 ANTILOPE CANYON Arizona
Tento park naleznete na severu Arizony v navajské indiánské rezervaci. Kaňon je navštěvován kvůli úzkým štěrbinám vyřezaným v červeném vápenci do hloubky okolo 10 metrů pod okolní terén. Jedná se o nepopsatelnou hru stínů a světel, s velkou dávkou mystiky. Prohlídky jsou možné pouze s průvodcem a k místu prohlídky budete dovezeni. Na rozdíl od národních parků se nejedná o nijak levnou záležitost. Indiáni vám ulehčí od spousty dolarů, ale věřte, stojí to za to.

14

15

16 ANTILOPE CANYON Arizona

17 NÁRODNÍ PARK GLEN CANYON

18 Přehrada Lake Powell na řece Colorado
Čtvrtá největší vodní elektrárna v USA (výš m , dél. 475 m , postavena v roce 1964) .

19 NAVAJO NATIONAL MONUMENT
Nacházejí se zde tři neporušená skalní obydlí dávných předků.

20 NÁRODNÍ PARK MONUMENT VALLEY - Arizona
Monument Valley se rozkládá v severovýchodní Arizoně 24 mil severně od Kayenty v indiánské rezervaci Navajo Nation. Předmětem obdivu jsou zde obrovské stolové hory zvedající do výše několika set metrů nad okolní rovinatý terén. Lokalitu nepochybně proslavilo mnoho zde natočených westernů a také reklamy na tabákové výrobky.

21 Za druhé světové války sloužili Navajové v americké armádě výhradně jako radisté. Na radiových vlnách se dorozumívali ve své mateřštině a Němci se domnívali, že jde o složitou šifru, a po celou dobu se ji marně snažili rozluštit. Jejich řeč ale k vytvoření šifry byla skutečně použita.

22

23 GOOSENECKS (husí krky) na řece San Juan - Utah

24

25

26 NP NATURAL BRIDGES - Utah

27 KACHINA BRIDGE

28

29

30 MOST OWACHOMO VÝŠKA 32 m – ROZPĚTÍ 55 m

31 NP ARCHES NATIONAL PARK - Utah
DOUBLE ARCH DVOJITÝ OBLOUK Park v jihovýchodním Utahu je místem s největší koncentrací kamenných oblouků na světě. Stamilióny let trvalo než působením vody, ledu, extrémních teplot a pohybem soli v podloží vzniklo více než 2000 rozmanitých skalních oblouků, jejichž velikost se pohybuje od přibližně 90 cm až do velikosti kolem 100 m v případě Landscape Arch. I dnes se skalní útvary neustále přetváří, nové vznikají, staré se rozpadají.

32 LANDSCAPE ARCH je svým rozpětím 93,3 m největší na světě

33 WALL ARCH

34 NAVAJO ARCH

35 DOUBLE O ARCH - DVOJITÝ OBLOUK (pod horním je ještě jeden menší)

36 DELICATE ARCH je nejznámějším přírodním obloukem USA . Má výšku 16 metrů.

37 SAN RAFAEL REEF

38 NR GOBLIN VALLEY (Údolí skřítků) - Utah

39 NÁRODNÍ PARK CAPITOL REEF - Utah
Park chrání mohutnou vrásu v zemské kůře zvanou Waterpocket Fold, táhnoucí se v délce 160 km mezi centrálním a jižním Utahem. Toto pásmo skal vzniklé před 65 milióny let odhaluje malebný průřez geologickými dějinami. V parku se nachází i dnes již neosídlené pionýrské mormonské město Fruita s historickými stavbami a funkčními ovocnými sady.

40

41

42

43 NP CAPITOL REEF – CHIMNEY ROCK

44

45 NÁRODNÍ PARK BRYCE CANYON - Utah
Tento kaňon by se dal jednoduše popsat jako geologické mistrovské dílo. Četné skalní formace vznikaly v období posledních 60 milionů let erozí způsobenou mrznutím a táním vody. Poté, co byly miliardy tun materiálu odneseny přítoky řeky Colorado, zůstaly odkryty barevné terasy poseté tisíci skalních věží, hrotů, jehel a hřebenů. Nádherné barvy skalních útvarů ještě více vyniknou, navštívíte-li park při východu slunce.

46

47

48 NÁRODNÍ PARK ZION - Utah
Zion, to jsou obrovské a velkolepé bílé, růžové a červené skalní masivy. Místo dobře charakterizuje samotný název, který v hebrejštině znamená něco jako úkryt či útočiště. K navštěvovaným částem parku patří zejména kaňon Zion. V minulosti se na jeho přístupových silnicích tvořily takové dopravní zácpy, že dnes se tyto silnice na větší část roku zavírají. Doprava je zajišťována bezplatnou kyvadlovou autobusovou dopravou z centrálního parkoviště.

49

50

51 NP ZION

52 LAS VEGAS - Nevada Las Vegas je město, které jistě nemá ve světě obdoby. Vyrostlo během 100 let z ničeho ve skoro půlmilionové město. Dnes je nejdůležitější částí tohoto města asi pětikilometrový úsek Las Vegas Boulevard zvaný Strip.

53

54

55 LAS VEGAS – Nevada – konec našeho putování

56 Cestování zdar Soubor 57


Stáhnout ppt "USA PUTOVÁNÍ PO NÁRODNÍCH PARCÍCH ZÁPADU USA"

Podobné prezentace


Reklamy Google