Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vlachovo Březí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vlachovo Březí."— Transkript prezentace:

1 Vlachovo Březí

2 E-mail: vlachovobrezi@seznam.cz Vlachovo Březí
Město Vlachovo Březí (německy: Wällisch Birken, Wällischbirken) se nachází v okrese Prachatice v Jihočeském kraji. Leží asi 4 km severozápadně od Husince v nadmořské výšce 525 m v podhůří Šumavy při Libotyňském potoce v povodí řeky Blanice. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. status: město NUTS 5 (obec): CZ kraj (NUTS 3): Jihočeský (CZ031) okres (NUTS 4): Prachatice (CZ0315) obec s rozšířenou působností: Prachatice pověřená obec: historická země: Čechy katastrální výměra: 19,97 km² počet obyvatel: (ke ) zeměpisná šířka: 49° 4' 54" s. š. zeměpisná délka: 13° 57' 32" v. d. nadmořská výška: 525 m PSČ: zákl. sídelní jednotky: 8 části obce: 8 katastrální území: 7 adresa městského úřadu: náměstí Svobody 56 Vlachovo Březí starosta / starostka: Lubomír Dragoun Oficiální web: Vlachovo Březí

3 Kostel Zvěstování Panny Marie Raně barokní kostel z let nechal na místě starší svatyně vystavět Karel Leopold z Milessima a jeho žena Františka Eusebie Hyzerlová z Chodů. Roku 1735 byly přistavěny boční kaple Sv. Jana Nepomuckého a Sv. Barbory. Úpravy v druhé polovině 19. století. Roku 1930 byly odkryty zbytky románského kostela s polokruhovým portálem. Podélná stavba na půdorysu latinského kříže, se dvěma bočními kaplemi, věží na severní straně, sakristií s oratoří po jižní straně kněžiště. Zařízení: jednotné barokní z první i druhé poloviny 18. století. Hlavní oltář pochází z roku 1773 od Ignáce Hammera z Čimelic. Sochy na hlavním oltáři: Sv. Šebestián, Sv. Václav a Sv. Vendelín a kvalitní obraz Zvěstování Panny Marie, obnovený roku Boční oltáře Navštívení Panny Marie a Sv. Linharta. V kapli Sv. Jana Nepomuckého postříbřený oltář Panny Marie z roku 1760 a krucifix z téže doby a dále oltář Sv. Jana Nepomuckého (dovezený snad z Mikulova na Moravě). V kapli Svaté Barbory oltáře Svaté Barbory (snad také z Mikulova) a oltář Svaté Anny. Křitelnice pozdě gotická s reliéfními štítky, v lodi kostela se nachází jedenáct lavic s řezanými postranicemi z první poloviny 18. století, v kapli Sv. Jana Nepomuckého se nachází renesanční náhrobek Oldřicha Malovce z roku Na věži zavěšen zvon Karel ulitý v roce 1592 známým pražským zvonařem Brikcím z Cynperka. Zvon nechal pro kostel zhotovit tehdejší majitel panství Karel Černín z Chudenic a na Březí (po něm také dostal zvon jméno). Pod kostelem zemanská hrobka.

4 Škola http://www.zs-vlachovobrezi.net/ ZUŠ a MŠ Vlachovo Březí
ZŠ Vlachovo Březí příspěvková organizace Komenského 356 Vlachovo Březí 38422 Vlachovo Březí Oficiální název: Základní škola profesora Josefa Brože, Vlachovo Březí, okres Prachatice IČ: Počet zaměstnanců: Kontakty * * * Kontaktní osoby * Mgr. Horák Jan - ředitel * Mgr. Holík František - zástupce ředitele Činnosti firmy Vzdělání, školství Základní školy - základní škola ZUŠ a MŠ Vlachovo Březí Základní umělecká škola pro 180 žáků se zaměřením na výuku hudebních a tanečních oborů. Součástí školy je i školní jídelna.

5 Historie sídla Hlavní obrázek místa Severní průčelí zámku
© Filip Matoušek 4/2006 ČR Turistická mapa s místem turistická mapa Letecká mapa letecká mapa zámek tvrz přestavěná na zámek zachovalý nepřístupno Česká Republika Jihočeský kraj N 49° 04' 56.72" E 13° 57' 29.47" Uveřejněno: Městečko Vlachovo Březí leží asi 20 km jižně od Strakonic a 8 km severozápadně od Prachatic, přímo na hlavní silnici č Areál bývalého dvora s budovou původní tvrze, přestavěnou na zámek, se nachází severozápadně nad náměstím a je běžně přístupný, samotná zámecká budova je však pro veřejnost uzavřena a v současnosti probíhá její dílčí rekonstrukce. Nedaleko se nachází přístupný židovský hřbitov a kostelík s křížovou cestou; v blízkém okolí lze z dochovaných panských sídel doporučit zajímavé tvrze v Budkově a Lipovicích. Filip Matoušek, Dvoukřídlá budova raně barokního zámku, vzniklého přestavbou got. tvrze vladyků z Březí ze 14. st. Ta byla opevněna Malovci v 15. st. a po r upravena Černíny na renesanční zámek; dnešní podoba je výsledkem ditrichštejnské přestavby z r Historie sídla Nejstarší feudální sídlo ve Vlachově Březí vzniklo zřejmě již ve 13. století, neboť roku 1274 jsou jako majitelé zdejšího samostatného zboží doloženi bratři Michal, Vchyna a Vernéř z Březí jako svědkové Vítka z Krumlova; stávalo zřejmě v místech dnešního zámku a pravděpodobně bylo jen dřevěné. Roku 1359 se připomínají Jan, Konrád a Ješek z Březí při osazení kněze Oldřicha k březskému a husineckému kostelu; poslední z tohoto vladyckého rodu více informacívíce ... F. Kašička: Feudální sídlo ve Vlachově Březí a jeho stavební proměny (Sborník příspěvků z konference Dějiny staveb 2004, Plzeň 2005), historické Zámek je nabízen k prodeji - viz Jaroslav Špiroch ,

6 Dodnes existující židovský hřbitov se nachází na severním okraji obce Vlachovo Březí. Přístup je k němu malou cestičkou z ohybu ulice za základní školou, hřbitov je totiž vklíněn mezi hospodářsko-provozní plochy. Hřbitov byl založen před rokem 1692 a od té doby několikrát rozšiřován. Dnes se na jeho ploše 1378 m2 nachází okolo 170 náhrobků. Hřbitov je tak zaplněn zhruba z poloviny a nacházejí se tu zejména náhrobky barokního a klasicistního typu. Z márnice či vozovny zůstaly již jen základy obvodového zdiva. Hřbitov je veřejnosti volně přístupný.

7 Křížová cesta Symboliku svatodušského poutního místa dotváří stoupající křížová cesta s Kalvárií a čtrnácti kapličkami. Podmanivé kouzlo celého návrší s kulisou pietních staveb nutně připomíná prosluněnou idylu Kašparových ilustrací jedinečných motivů českého venkova. Křížová cesta byla postavena na náklad obce na výšině sv. Dušské v r za purkmistra Jana Tischlera a děkana P. E. Achwitze se svolením knížete Fr. Jos. Dietrichsteina Obrazy z utrpení Krista maloval zprvu Fr. Mikule z Jinína u Strakonic a později, když malba sešla, znovu na plechu malovali místní malíři Fr. Matoušek, po otci vůbec Kadlátko zvaný, lidový umělec Jindřich Boška a Jan Boška. Sochu těla Kristova v Božím hrobě řezal samouk Matěj Kubašta, jeden z obou bratří řezbářů, hluchoněmý z Podedvorského mlýna. Obci náleží právo ochrany.

8 Kaplička sv. Anny Se zcela osamělou pohodou se setkáváme v lesíku Záhorská na sever od města, kam s vrozeným citem pro harmonii stavby s přírodní scenerií umístil člověk osmnáctého století malebnou kapličku sv. Anny, k níž se v minulosti scházívaly zástupy poutníků. Převzato ze stránek Filipa Sellnera.

9 Kovárna se štítem od Jakuba Bursy Jihočeský lidový umělec, zedník a stavitel. V jižních Čechách na mnoha místech vyzdobil řadu selských usedlostí výrazně tvarovanými honosnými štíty. Ve Vlachově Březí je bursovým štítem ozdobena kovárna č. 21.


Stáhnout ppt "Vlachovo Březí."

Podobné prezentace


Reklamy Google