Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Matematická logika Použití Výrok Pravda a nepravda Logické funkce Pravdivostní tabulky Logické funkce v Excelu Příklady Otázky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Matematická logika Použití Výrok Pravda a nepravda Logické funkce Pravdivostní tabulky Logické funkce v Excelu Příklady Otázky."— Transkript prezentace:

1 Matematická logika Použití Výrok Pravda a nepravda Logické funkce Pravdivostní tabulky Logické funkce v Excelu Příklady Otázky

2 Použití Úprava zobrazení buněk v Excelu. Zobrazuje se nějaký znak místo hodnoty 0. příklad:

3 Výrok Výrok je věta, o které se dá jednoznačně rozhodnout, zda – li je pravdivý nebo nepravdivý. Nechť venku je obloha bez mraků a svítí sluníčko. Pak výrok může být: Venku prší. O tomto výroku lze říct, že je to NEPRAVDA. příklad:

4 Pravda a nepravda Pro zjednodušení budeme zapisovat ohodnocení výroku PRAVDA a NEPRAVDA takto: PRAVDA = 1 NEPRAVDA = 0

5 Logické funkce Negace¯ Logický součinΛAAND Logický součetVNEBOOR A Λ B = X příklad:

6 Negace Je – li výrok A ohodnocen log. 1, pak negace výroku a je ohodnocena log. 0. A = 1 A = 0 _

7 Logický součin A Λ B = X _

8 Logický součet A V B = X _

9 Logické funkce v Excelu Log. součin = A ( vyrok1 ; vyrok2 ; vyrok3 ; …) = AND ( vyrok1 ; vyrok2 ; vyrok3 ; …) Log. součet = NEBO ( vyrok1 ; vyrok2 ; vyrok3 ; …) = OR ( vyrok1 ; vyrok2 ; vyrok3 ; …) prázdná buňka ““ Podmínka = KDYŽ ( podminka ; splnena ; nesplnena ) = IF ( podminka ; splnena ; nesplnena ) =KDYŽ ( A2 = ““ ; ““ ; A2*C2 ) příklad:

10 Příklad Zapsání vzorce: =KDYŽ(A2=““;““;A2*C2)

11 Příklad Zapsání vzorce: =KDYŽ(NEBO(A2=““;B2=““;C2=““);““;A2*C2) =když(NEBO(a2=““;b2=““;c2=““);““;a2*c2)

12 Otázky Otázky? roman.hendrich@ssesp10.cz Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Matematická logika Použití Výrok Pravda a nepravda Logické funkce Pravdivostní tabulky Logické funkce v Excelu Příklady Otázky."

Podobné prezentace


Reklamy Google