Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zlaté horečky Pod povrchem ČR jsou ložiska zlata, celkem asi 400 tun.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zlaté horečky Pod povrchem ČR jsou ložiska zlata, celkem asi 400 tun."— Transkript prezentace:

1 Zlaté horečky Pod povrchem ČR jsou ložiska zlata, celkem asi 400 tun

2 Drastické metody s kyanidem
Trochu méně se však hovoří o tom, že zlato je v hornině velmi jemně rozptýleno (asi 1,5 gramu v tuně horniny v případě ložiska Mokrsko). Takto nízké koncentrace lze v současnosti vytěžit pouze s použitím drastických metod založených na loužení jemně rozemleté vytěžené horniny v kyanidu. Jakou podobu dostane krajina v širokém okolí vytěžených lokalit, si stěží někdo dovede představit i ve srovnání se severočeským hororem měsíční krajiny.

3 Současná legislativa Podmínky pro těžbu zlata i všech dalších nerostů stanoví HORNÍ ZÁKON. V devadesátých letech v několika zlatonosných lokalitách již probíhala intenzivní příprava těžby. Po velmi negativních zkušenostech s těžařskými firmami a masivních protestech občanů zvítězil zdravý rozum a pud sebezáchovy. Výsledkem byl dodatek v Horním zákoně, kterým se v ČR zakazuje těžba nerostů pomocí metody kyanizace. Zahraniční těžařské firmy musely opustit zlatá ložiska v ČR. Současně bylo rozhodnuto, že zlato bude ponecháno pod zemí příštím generacím, až budou k dispozici šetrnější metody jeho dobývání.

4 Zlatá horečka ii. Idyla života bez strachu z hrozící devastace životního prostředí v lokalitách na úvodní mapce skončila v roce 2012, když ministři a úředníci MPO usoudili, že čas na vytěžení zlata nastal, že kyanidu se bát nikdo nemusí. Navrhli novou surovinovou politiku, která má m.j. ze zákona vypustit zákaz těžby kyanizací a tím znovu dokořán otevřít dveře těžařům zlata ze všech koutů světa… I když nová politika dosud neprošla a Horní zákon změněn nebyl, těžaři se již předhánějí v získání licencí k přípravě na těžbu. Na MŽP docházejí žádosti o povolení průzkumu na řadě zlatých lokalit…

5 Skvělé podmínky pro těžaře
Jejich netrpělivé chování ale má v naší legislativě jasnou logiku. Platí totiž: Kdo dostane povolení k průzkumu, ten má i zabezpečené přednostní právo k případné těžbě. Pokud by těžbě nemohlo dojít, např. proto, že se Horní zákon nepodaří novelizovat v potřebném směru, těžaři se budou domáhat kompenzací formou arbitráže. Většina vytěženého kovu náleží těžařům, pouze 10% či méně inkasuje naše státní pokladna. Těžaři opravdu nic neriskují, mohou jen získat. A kdo dřív přijde…

6 Extrémní prostor pro korupci
Nemůže být pochyb o tom, že takto nastavená legislativa vytváří zcela extrémní prostor pro korupci. Jak je možné, že tento státní obchod se zlatými ložisky obchází obvyklé formy výběrových řízení? Jak je možné, že pan ministr Chalupa i jeho nástupce Mgr. Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) žádosti o průzkum neodmítnul? V době kdy je těžba kyanizací zákonem zakázána, a alternativní šetrné metody dosud nepřicházejí v úvahu? Na svých webových stránkách se dne společnost ASTUR GOLD netají svým optimismem na brzké vytěžení MOKRSKA: …The moratorium on gold exploration and mining is expected to be lifted in the near future through the anticipated ratification of the new Raw Materials Policy by the new Czech government… SLÍBIL JIM TO NĚKDO?

7 Na závěr: Panu ministrovi Podivínskému (KDU-ČSL) chceme vzkázat, aby bez odkladu odmítnul všechny podané žádosti o průzkum nalezišť zlata v Čechách. Všechny poslance a senátory vyzýváme, aby k problematice těžby kyanizací zaujaly nekompromisní postoj. Aby zastavili proces její legalizace nastartovaný předchozím ministrem MPO (Surovinová politika, Horní zákon). Politické subjekty, které se ve svých volebních programech hlásily k programu boje s korupcí ve státní správě, vyzýváme, aby naše podněty přijaly jako příležitost k naplňování svých předvolebních slibů.

8 SDRUŽENÍ PRO OCHRANU PŘÍRODY A KRAJINY V OBLASTI
Děkujeme za pozornost SDRUŽENÍ  PRO  OCHRANU PŘÍRODY A KRAJINY  V OBLASTI  SLAPSKÉHO JEZERA


Stáhnout ppt "Zlaté horečky Pod povrchem ČR jsou ložiska zlata, celkem asi 400 tun."

Podobné prezentace


Reklamy Google