Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

(star gate) RASY MYTOLOGIE SYMBOLY

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "(star gate) RASY MYTOLOGIE SYMBOLY"— Transkript prezentace:

1 (star gate) RASY MYTOLOGIE SYMBOLY
Hvězdná brána (star gate) RASY MYTOLOGIE SYMBOLY

2 Abydosané Abydosané jsou lidé ze Země, na Abydos byli přenesení Hvězdnou Bránou v době vlády goa'ulda Ra. Ra vládl lidem jako zlý Bůh, místní obyvatelé se ho báli, a také k tomu měli důvod - všechny přestupky trestal smrtí. Ra zakázal lidem číst a psát, protože měl strach, že by mohli zjistit něco o tom, jak na Zemi vypuklo povstání a že on vlastně není žádný Bůh, ale pouhý parazit v cizím těle. Nakonec díky prvnímu pozemskému týmu Abydosané svého falešného boha svrhli (donutili ho ustoupit ve své vesmírné lodi, tým pak na její palubu transportoval atomovou bombu).

3 Altaiřané Altaiřané byly dříve početná vyspělá rasa, avšak kvůli strašné katastrofě na jejich planetě se museli přemístit do podzemního komplexu. Svá vědomí přenesli do umělých těl (mechanický robot pokrytý biologickou tkání), čímž získali nesmrtelnost. Většina z nich nakonec odešla, nebo spáchala sebevraždu. Poslední žijící Altaiřan je Harlan, který udělal kopie členů SG-1, aby mu pomáhali udržovat rozpadající se podzemní komplex.

4 Antikové Antikové jsou technologicky nejvyspělejší rasou ve vesmíru. Spolu s Asgardy, Furlingy a Noxy patřili do Aliance Čtyř. Fyziologicky jsou velmi podobní lidem, ale mají nějaké nadstandartní schopnosti, například vrozenou schopnost léčit (přiložení rukou k tělu zraněného). Všichni Antikové mají antický gen, což je jakýsi klíć k ovládání antických technologií. Tento gen mají vzácně i někteří lidé, bez genu nemůžete většinu antických technologií používat (asi bezpečnostní pojistka). Antikové mají rozsáhlé vědomosti o celém vesmíru, nahráli je do speciálnich zařízení, které slouží k předávání těchto znalostí dál. Bohužel, nahlédnout do archivu bez smrtelných následků může pouze rasa mnohem vyspělejśí, než je člověk. Lidský mozek není takové schopen množství informací dlouhodobě zpracovat. Antikové byli v naší galaxii vyhubeni neznámou nákazou, většina z nich se povznesla na vyšší sféru existence.

5 Ascheni Ascheni jsou vyspělou rasou, která by ráda pomohla lidem od goa'uldů a podělila se o své technologie, například o velmi vyspělé léčící prostředky (medikamenty), které jsou schopné až dvakrát prodloužit život (což by nemuselo být špatné!). Lidé si mysleli, že jsou mírumilovnou rasou, ale oni mají trochu jiné plány! Nabízeli nám roztok, který prodlužuje život, ale přidali do něj sterilizační látku. Postupem času bychom tedy všichni vymřeli - Ascheni jsou trpěliví. Proč by to dělali? No přece aby získali nový prostor pro sebe. SG-1 navštívila planetu, kde lidé byli na úrovni primitivních rolníků a zemědělců. Ascheni jim pomáhali se sklizněmi. Daniel J. s Teal'cem však objevili podzemní síň, ve které byly uchovány sto let staré záznamy. Podařilo se jim zjistit, že na planetě dříve byla početná rasa na úrovni padesátých let dvacátého století (Volinové). Také se dozví, že po příchodu Aschenů se jejich počet velmi zmenšil (z milionů na tisíce). Díky tomu vše dobře dopadne, plány Aschenů odhaleny včas. Je tu ještě druhá epizoda (z budoucnosti), která začína tím, že jsme přátelé Aschenů. SG-1 ale zase přišla na jejich velmi podlé plány spočívající ve sterilizaci lidstva. Podařilo se jim poslat bránou varování zpět do minulosti (papírek s nápisem nechoďte na P4C-970, Jack O'Neill). Ascheni jsou velmi vyspělí, dokáží udělat z planety hvězdu, mají teleporty (snad víte, co to je...), dále pak biologické zbraně (velmi účiná bomba, nastavitelná tak, aby vyhubila pouze určitý živočišný druh), a nejzajímavější jsou již zmiňované medikamenty.

6 Asgardi Asgardé jsou stará a velmi vyspělá rasa. Kdysi patřili spolu s Antiky, Noxy a Furlingy do silné Aliance Čtyř, ale dnes jejich význam slábne. Asgardé vymírají - nejsou schopni pohlavního rozmnožování. V zájmu zachování nesmrtelnosti klonují svá těla, a do nich poté nahrávají svou mysl. Nyní, po dlouhé době, začínají klony trpět degenerací (klonují se klony klonů, jako při kopírování kopií - ztrácí se kvalita). Na stavbě těla je velmi dobře vidět, kam u nich směřoval vývoj, jsou malí, slabí a s obrovskou mozkovnou. Stejně, jako se Goa'uldi vydávají za egyptské bohy, se Asgardé dříve vydávali za bohy severské mytologie, odtud pocházejí jejich jména - Thor, Loki... Asgardé však nikdy nikoho nezotročovali a podobně, jsou to 'hodní bohové'. Po dlouhé válce s replikátory se Asgardé snažili vzkřísit svoji populaci na planetě Orilla (dříve byla jejich domovskou planetou Othala). Nakonec však nebyli úspěšní a celá populace v naší galaxii spáchala sebevraždu dříve, než degenerace jejich těl překročila únosnou mez.

7 Cimmeřané Jsou to sice mírumilovní lidé, ale zároveň také výborní bojovníci! Pokud však nemáte zlé úmysly, nemusíte se jich bát. Jejich technická vyspělost odpovídá našim starým vikingům. Jejich domovská planeta Cimmeria je asgardy chráněna před válečnými výpady goauldů.

8 Goa'uldi Goa'uldi pocházejí z vod na planetě P3X-888, kde žili jako dravci. Goa'uldi mají dvě stádia vývoje. Jako larvy jsou po narození umísťováni do speciálních nádob naplněných jakousi čirou tekutinou, kde jsou až do obřadu Prim'ta. Při obřadu Prim'ta jsou Goa'uldi implantováni do břišních vaků Jaffů. Jaffové slouží jako jakési inkubátory, larva se v nich postupně vyvíjí až v dospělého jedince. Dospělý Goa'uld poté dostane hostitele (člověka, dříve to byli Unasové), do kterého vnikne v oblasti mezi lopatkami - to nemusí být pravidlem, Goa'uld může do hostitele vstoupit třeba i ústy. Poté přebírá veškerou kontrolu nad tělem hostitele. Goa'uldi mají v krvi stopy naquadahu, což jim umožňuje ovládat některé technologie. Naquadah není v jejich krvi od začátku, dostal se tam uměle během vývoje. Někteří Goa'uldi se vydávají za bohy, jiní jim jen slouží. Nejmocnější Goa'uldi patří do skupiny Vládců soustavy (System Lord). Ti pod sebou mají celé armády milionů Jaffů (každý Jaffa nosí ve svém těle mladého symbionta, tak si udělejte obrázek, kolik může být na celém světě Goa'uldů...) a desítky, stovky lodí třídy Hatak (jsou schopné nadsvětelného cestování). Goa'uldi mezi sebou neustále bojují o moc, někdy dokonce jako pěšáky využívají i lidskou rasu, zvláště, když jim hrozí porážka.

9 Noxové Na první pohled noxové vypadají jako velice primitivní rasa, jejíž členové obývají malé chatrče v lesích. Opak je však pravdou. Jsou velice vyspělí, umí cokoli zneviditelnit a není pro ně překážkou ani oživit mrtvé. Jsou to pacifisté, bojů se neúčastní, používají své zneviditelňovací schopnosti, aby se vyhnuli nepřátelům. Bydlí ve velkých oblačných městech, které za pomoci jejich speciální schopnosti zneviditelňují. Kdysi patřili do aliance 4 nejvyspělejších ras spolu s Asgardy, Furlingy a Antiky. Tým SG-1 na ně narazil na planetě P3X-774, kde hledali létajícího tvora zvaného Fenri, který se dokáže zneviditelnit. Jak se dozvědí později, Fenri sám touto schopností nedisponuje - jeho náhlá zmizení způsobují Noxové, kteří ho chrání před nepřáteli.

10 Replikátoři Replikátoři jsou stroje. Byli vytvořeni androidkou Reese, jako "hračky". Obyvatelé její planety však chtěli tyto "hračky" zničit, to Reese rozzlobilo, a tak jim nařídila, aby začali vyrábět vlastní kopie a aby se bránili. Když se přemnožili, vymklo se jí to z rukou, replikátoři vyhladili celou populaci na planetě a odešli skrz bránu jinam. Replikátoři se dělí na dva druhy. Původní vypadají jako brouci, a jsou složeni z desítek jednotlivých bloků. Každý blok je jako samostatný počítač schopný komunikace s ostatními bloky. Když je bloků určitý počet, jsou schopny skládat se do brouků, pavouků a podobných věcí. Replikátoři jsou odolní proti energetickým zbraním, jediná šance jak jednotlivce zničit je zničit dostatečné množství jednotlivých bloků (na to jsou efektivní pozemské střelné zbraně). Po jednom výstřelu z brokovnice se replikátor sice rozpadne, ale za chvíli se obvykle zase složí dohromady. Je prostě nutné zničit co nejvíc bloků. Replikátoři staví své kopie z jakéhokoli dostupného kovu. Replikátoři mají vlastnosti kovu, ze kterého jsou vyrobeni, například pokud jsou ze železa, mají stříbrnou barvu a mohou zreznout. Druhým typem je takzvaná lidská forma replikátorů. Tito replikátoři vypadají jako lidé, z čehož vyplývá, že nemohou být složeni z velkých bloků jako replikátoři brouci. Lidští replikátoři jsou vyrobeni z malých neutroniových bloků, které se po aktivaci zkapalní. Tito replikátoři jsou tedy vlastně z tekutého kovu, což jim dává mnohé speciální vlastnosti. Především na ně nefungujíuž ani lidské střelné zbraně (poškodí povrch, ale to lze opravit jeho zkapalněním a opětovným ztuhnutím) a dále umí své tělo libovolně formovat (např. z ruky metr dlouhý meč...). Jediný způsob, jak lze tyto replikátory znićit je antická zbraň, disruptor. Ten vystřeluje energetické vlny, které deaktivují jednotlivé bloky, takže se replikátor rozpadne na prvočinitele. Replikátoři mezi sebou sdílí informace, čím více jich je, tim mají větší paměťovou kapacitu.

11 Tok'rové Tok'rové mají stejnou fyziologii jako Goa'uldi, hlavní rozdíl je v přesvědčení. Tok'rové jsou v podstatě goa'uldský odboj, netouží po moci, a již tisíce let bojují proti Goa'uldům. Pro svůj život potřebují hostitele, avšak na rozdíl od Goa'uldů si vybírají dobrovolníky. Hostitel s Tok'rou žije v symbióze, mluvit mohou střídavě oba. Výměnou za sdílení jednoho těla nabízí Tok'rové dlouhý život. Tok'rové zásadně nepoužívají sargofág, protože má negativní dopad na osobnost, a proto se dožívají méně let než Goa'uldi, avšak i přesto mohou žit déle než 200 let. Tok'rové žijí v podzemních komplexech, které staví za pomoci urychleného krystalického růstu. Před Goa'uldy se musejí schovávat, protože nemají žádné armády, žijí většinou utajení jako agenti nasazení mezi Goa'uldy.

12 Tolláni Tolláni jsou rasa vypělých lidí. Vlastní dokonalé technologie, na své nové domovské planetě měli vlastnoručně postavenou hvězdnou bránu (je menší a světlejší). Ze zbraní bych jmenoval snad jen všem dobře známé Iontové kanóny (které se však s příchodem Anubise staly neefektivní) a bomby se zařízením pro fázový posun, které by dokázali proniknout čímkoli. Tolláni kdysi poskytli svou technologii málo vyspělé rase, která ji využila k destrukci na svém vlastním území, přičemž se jim podařilo zničit nejen svou planetu, ale také původní domovskou planetu Tollánů. Novou planetu našli díky pomoci Noxů, a pojmenovali ji Tollana. Tolláni byli bohužel pravděpodobně vyhlazeni Goa'uldy (epizoda Between Two Fires).

13 Unasové Humanoidní rasa, Unasové byli prvními hostitely goauldů. Jejich krev má nápadnou zelenou barvu. Unasové disponují obrovskou schopnost regenerace. Někteří Unasové, kteří se nestali hostiteli goauldů žijí v jeskyních planety P3X-888 (kde se zrodili goauldé). Poprvé se SG1 s touto rasou setkala na Cimmerii, kde byl jeden unas (goauld) vězněn v labyrintu s Thorovým kladivem. Všichni zřejmě znáte nejslavnějšího unase Chaku, který unesl Dr. Jacksona, ale nakonec se stali dobrými přátely.

14 Mytologie Úvod do Egyptské mytologie
Jak jste si jistě všimli, základ světa SG je založen na staroegyptské mytologii. Goa’uldi se na obsazených planetách prezentovali jako bohové, kteří jsou na Zemi známí hlavně ze starého Egypta. Tato sekce si dává za úkol seznámit vás právě s Egyptskými bohy, kteří se v seriálu, potažmo ve filmu vyskytli, s jejich specializacemi, vztahy k ostatním bohům atd. Na úvod je však nutné, abych uvedl 2 poznámky, které pomohou pochopení následujících textů. 1) Egyptských božstev bylo za celou dobu existence této starověké říše obrovské množství. Někteří byli vázáni pouze ke krátkému období, jiní zanikli až s pádem Egypta. Bohové, kteří zastávali stejnou nebo podobnou funkci, byli slučováni, ačkoliv se jednalo o samostatné osobnosti (Sokar – Ptah, Ptah – Sokar – Usirev). Stávalo se také,že naprosto nesouvisející božstva byla zobrazována stejným způsobem (Sokar i Hor byli znázorňováni jako sokol nebo muž se sokolí hlavou). Prostě a jednoduše bylo Egyptské náboženství velice složitou záležitostí, což sem ovšem nepatří. Podstatné je že ve Hvězdné bráně se objevuje malá část z těchto bohů a zde se dozvíte, jakou úlohu tito bohové hráli v reálném starém Egyptě.

15 2) Převážná většina jmen bohů v seriálu je řecky (Apophis, Anubis…)
2) Převážná většina jmen bohů v seriálu je řecky (Apophis, Anubis…). Některá jména zřejmě řecký překlad neměla a tudíž se v Egyptě i Řecku používal stejný výraz (Sokar, Baal…). Menší záhadu pro mne představuje jméno Heru Ur. Nemám ponětí v jakém jazyce se toto jméno používá, neboť egyptská forma jména je Hór a řecká Horus. Další zajímavá situace nastala kolem Usira, jenž je v originále (angličtině) nazýván svým řeckým (a též latinským) jménem Osiris, kdežto český dabing z něj udělal Usireva (jedna z egyptských forem). Těžko říct, kdo tím co sledoval. I když považuji za správnější jména v Egyptštině, budu je zde uvádět v seriálovém znění a původní jména dám do závorky.

16 Anubis (Anup) Bůh mumifikace a pohřebišť, uctívaný ve formě černého šakala. Jelikož Egypťané přikládali mumifikaci a posvátnosti hrobek velký význam, byl Anubis jedním z nejdůležitějších (i když ne nejdůležitějším) bohů. Existuje mnoho příběhů a legend, které se zabývají jeho původem, převládající verze říká, že ho porodila Osirisova sestra Nebthet poté, co opila Osirise a přinutila ho, aby jí byl po vůli, čímž chtěla dokázat, že není neplodná, jak o ní tvrdil její bratr a manžel Seth. Po narození ho však pohodila a vychovala ho její sestra a Osirisova manželka Isis. Když vyrostl, doprovázel Anubis Osirise na jeho cestě za vládou nad světem. Když Seth zavraždil Osirise, nabalzamoval jeho tělo a ovinul plátěnými obinadly, aby zůstalo neporušeno. Vynalezl tak mumifikaci, což je jeden z hlavních předpokladů egyptského posmrtného života. Podle náboženských textů pak vedl veškeré mumifikace a měl mnoho významných funkcí při pohřebních obřadech. Doprovázel mrtvé na cestě do podsvětí, přiváděl je k poslednímu soudu před Osirise, prováděl „vážení srdce“ (tento obřad spočíval ve vážení lidského srdce proti pírku. Bylo-li srdce těžší, tj. obtěžkáno hříchy, nebyl zemřelému dopřán posmrtný život a byl odeslán do podsvětí). Působil při obřadu „otevírání úst“, jenž umožňoval mrtvým nový život na onom světě. Postupem času se z ochránce hrobek stal ochráncem celých pohřebišť, a protože se kolem pouštních pohřebišť potulovali šakali, dostal jejich podobu. V souladu s představou smrti by zobrazován vždy černě, buď jako ležící šakal nebo jako muž se šakalí hlavou.

17 Apópis (Apop) Démon v podobě velkého hada, nepřítel boha Raa. Apópis byl personifikací temných sil a překážek, které ohrožovaly plavbu Raovy „Sluneční lodi“ po obloze, zejména ranního a večerního přítmí, zatmění atd., proti kterým musel Ra neustále bojovat. Ráno se snažil Raovi zabránit, aby vystoupil nad obzor, přes den se snažil vypít vodu, po které „Sluneční loď“ plula, večer mu bránil sestoupit z oblohy. Ra ho sice pokaždé porazil, avšak Apópis vždy znovu povstal. V boji Raovi také pomáhali kouzelnými zaříkadly kněží, kterým lidé za tuto činnost byli (museli být) velmi vděčni - vždyť jinak by Slunce mohlo spadnout z oblohy.

18 Baal Bůh původem z Asie. V Egyptě ztotožňovaný s bohem Sethem. Baal je bůh, který se vyskytuje v mnoha náboženstvích pod různými jmény (Baal, Bélos, Baal Zevuv, jeden z křesťanských padlých andělů – Belzebub atd.). V Egyptě příliš nezdomácněl, mezi ostatními bohy byl považován za cizince. Byly v něm spatřovány ničivé síly, jenž se projevovaly v bouřích a válkách. Bastet Posvátná kočka a bohyně v podobě kočky. Původně byla Batstet uctívána v podobě lvice, takže splývala s bohyněmi Tefnutou a Sachmentou, postupným vývojem však získala podobu kočky a veselejší povahu. Byla pokládána za zosobnění životodárné sluneční energie a nazývána „Oko boha Raa“. Většinou bývá s Raem spojována a bývá nazývána jeho dcerou, manželkou nebo sestrou. Tak či onak, Basket se těšila velké úctě, a to v celém Egyptě.

19 Hathor Bohyně nebe, matka a manželka boha slunce, bohyně radosti a lásky, ochránkyně žen a zemřelých, zobrazovaná v podobě krávy nebo ženy s kravími rohy. Jako kráva dávající mléko byla „Kojnou krále“ a také jeho ochránkyní. Není však známo, jak se z krávy stala bohyní nebe, avšak stala se jí a jako taková dostala zcela vážně míněný titul „Velká nebeská kráva“. A tak krávy byly z veškerého egyptského dobytka uctívány nejvíce, přičemž na mnohých místech Egypta hovězí maso nejedli a mrtvé krávy „pohřbívali“ ve vodách Nilu. Hathor zastávala i mnoho dalších funkcí, avšak v očích Egypťanů byla především bohyní lásky a všeho co k tomu patří – hudby, zpěvu, vína… (aneb sex, drugs and rock’n’roll). Byla ochrannou bohyní porodu a pomáhala ženám s výchovou dětí. Mnohé ženy si proto přály po smrti s ní splynout, a proto jsou často na mumiích z pozdní doby nalézány nápisy „Hathor XY.“ Za dlouhou dobu svého uctívání prošla Hathor mnoha proměnami, hrála úlohu bohyně války a pro tento účel si od bohyně Sachmet vypůjčila podobu lvice a byla nazývána „Paní strachu“, nebo z části splynula s bohyní Isis. Isis byla také jediná bohyně, která byla důležitější a měla více chrámů. I přes to však Hathor patřila díky velkému množství svých funkcí k nejdůležitějším egyptským božstvům.

20 Heru Ur (Hor) Bůh nebe a světla, sekundární bůh slunce, dědic pozemského panství boha Usira. Hor byl jedním z nejváženějších a nejstarších a zároveň i nejsložitějších bohů. Vědci se proto domnívají, že by se spíše mělo mluvit nikoli o Horovi, ale o „Horech“.Vždy byl sokolem, tedy ptákem, který podle tehdejších pozorování létal nejvýš a nejrychleji, který se dokázal rychle vznést ke slunci a zmizet v jeho záři. Podle egyptských představ ve sluneční záři nezmizel, ale splynul se sluncem. Proto byl vnímán jako jedna z forem slunce, jako slunce samo, a tím pádem i jako sluneční bůh. Bůh slunce byl považován za dárce světla, byl tedy i bohem světla a protože slunce je na nebi, byl i bohem nebe .Díky síle a obratnosti, s níž lovil kořist, stal se patronem egyptských vládců, kteří se prohlásili za jeho vtělení. Z toho vyplývalo, že byl i bohem jejich panství. A protože nebe obepíná celý svět, a protože Slunce ozařuje celý svět atd., byl také bohem celého světa. Jako bůh nebe se nazýval Harver (velký, silný Hor), na některých místech také Harchentiirtej (Hor vládnoucí oběma očím) a Harmentej (Hor obou očí; očima byly myšleny Slunce a Měsíc), jako bůh slunce Harachtej (Hor na horizontu). Zároveň byl jednou z forem boha Raa a také jeho synem. Časem tito bohové splynuli a jednodušeji řečeno, Hor získal Raovy vlastnosti a Ra Horovy tituly. Legendy však nejsou jednotné ani co se týče Horových rodinných vztahů. Jednak byl synem nebo manželem Hathor, avšak neznáme otce, nebo byl synem Raa, ale neznáme matku. Známy jsou i legendy, ve kterých jsou jako jeho rodiče uváděni bůh země Geb a bohyně nebe Nut. Jeho nejčastěji uváděnými rodiči jsou však Osiris a Isis (egyptsky Eset), v legendách pak vystupuje jako Harsiese (řecky Harsesis). A malá zajímavost na konec – dodnes se Hor vznáší na obloze v podobě sokola ve znaku egyptských aerolinií.

21 Chonsu Bůh měsíce a lékařství, syn boha Amona a bohyně Muty. Chonsu nebyl jediným bohem měsíce, kromě něj v tomto směru působili i bozi Ah a Thovt. Nejprve se věnoval rozřezávání obětovaných zvířat pro zemřelého krále na nebi a přes paralelu mezi srpkem měsíce a ostřím zahnutého nože se stal bohem měsíce. Později se stal také bohem vzduch a světla, avšak od této funkce se brzy vrátil k měsíci s titulem „Slunce noci“. Díky tomu, že egyptští lékaři připisovali měsíci vliv na mnoho onemocnění, stal se bohem lékařství a na tomto postu se udržel až do křesťanských dob. Imhotep Stavitel pyramidy pro krále Džosera ze 3. dynastie, později patron písemnictví a vzdělanosti, nakonec bůh lékařství. Imhotep byl skutečně žijící postavou, pyramida, kterou vyprojektoval a začal stavět, byla první známou monumentální stavbou z kamene v Egyptě i na světě.Nějakou dobu po své smrti byl patronem stavitelů, později byl ochráncem egyptského písemnictví a vzdělanosti, a nakonec v době Ptolemaiovců povýšil na boha lékařství.

22 Isis (Eset) Osirisova manželka a Horova matka, „Největší z bohů a bohyň“. Isis byla nejznámější egyptskou bohyní. Byla i nejdéle uctívána, a to v celosvětovém měřítku (zhruba 4500 let). Egypťané v ní spatřovali nejkladnější vlastnosti ženy: ušlechtilost a krásu, manželskou péči a starostlivost o dítě. Měla také kouzelnou moc, kterou používala výhradně ke konání dobra a hájení spravedlnosti. Byla tak nejlidštější a největší ze všech bohyň. Byla Osirisovou sestrou a manželkou (podle zvyku, který praktikovali egyptští bohové i králové).Dále měla sourozence Setha a Nebthet, kteří byli také manželé. Jejich rodiči byli bůh země Geb a bohyně nebe Nut. Osirisovi, který vládl světu však jeho bratr Seth záviděl, a proto ho zabil (o způsobu každá legenda mluví jinak). Po Osirisově smrti ho Isis společně s Nebthet pohřbila a umožnila mu tak život v podsvětní říši, kde se stal jejím vládcem. Ještě před tím mu však máváním křídly na chvíli vdechla skutečný život a ten ji poté mohl oplodnit. Poté dovolila Anubisovi, aby nabalzamoval a pohřbil jeho tělo.Osiris tak mohl ve svém synovi žít nadále a dále vládnout světu. Nějaký čas poté skutečně porodila syna, Hora. V jeho mládí ho chránila před Sethem a pomáhala mu, než byl uznán ostatními bohy Osirisovým dědicem. Poté sestoupila za Osirisem do podsvětí. Zde se stala ochrannou bohyní mrtvých a chránila jejich duchy před všemožným zlem.Věřilo se o ní, že „není ničeho na nebi a na zemi, co by nevěděla a nemohla“. Dokonce se na ni obrátil sám Ra s prosbou o vyléčení z hadího uštknutí. Z vděčnosti ji Ra uznal za svoji dceru a propůjčil jí titul „Sluneční oko“. Časem pak povýšila na královnu nebe a tím i na „Největší ze všech bohů a bohyň“.

23 Nut Bohyně nebe a samo nebe, „Rodička bohů“ a „Paní západu“. Zosobňovala nebeskou klenbu, její manžel Geb zemi. Oba byli potomky boha vzduchu Šua a bohyně vody Tefnutu. Legendy uvádějí, že měla velké problémy s vdáváním, jelikož patřila teprve do 3. generace bohů (stvořitel světa Atum měl potomky Šua a Tefnutu a ty měli potomky Nut a Geba), a zatím neexistovali jiní muži než její bratr, otec a děd. Proto se rozhodla vdát za svého bratra Geba, avšak Šu byl proti, i když to byla v Egyptě obvyklá praxe a navíc Šu sám se oženil se svou sestrou. Nicméně když ho Nut neuposlechla, proklel ji, ať zůstane bezdětnou. Použil při tom formule která říkala, že „neporodí ani v jednom dni, ani v jednom měsíci roku, kolik jich existuje“. Avšak Nut toho dokázala využít a vyzvala ke hře v kostky boha měsíce Thovta. Není sice jasné, kde se najednou Thovt objevil, nicméně Nut s ním hrála o jeho stříbrné světlo.Vyhrála celou dvaasedmdesátinu měsíčního svitu a okamžitě je přeměnila v pět dní, které dříve neexistovaly. V každém tomto dni kromě posledního porodila jedno dítě – Osirise, Setha, Isis a Nebthet. Od té doby má Egyptský kalendář 365 dní místo původních 360 a na měsíci je úbytek světla vidět ve formě tmavých skvrn. Ale ani manželství Nut s Gebem nedopadlo dobře. Neustále se hádali, a proto je Šu rozdělil (vložil se mezi ně – Geb – země, Šu – vzduch, Nut – obloha). V pozdní době byla také ochrannou bohyní mrtvých – dostala tituly „Paní západu“ a „Vládkyně pohřebišť“.

24 Osiris (Usir) Bůh mrtvých a vládce podsvětí, bůh půdy, vody, slunce a vegetace, „Král bohů a lidí“, „Pán věčnosti“. Osiris je pravděpodobně neznámější ze všech egyptských bohů, podobně jako jeho manželka Isis je nejznámější egyptskou bohyní. Je také ze všech egyptských bohů nejpochopitelnější – je bytostí velice podobnou člověku a navíc má jako jeden z mála i vcelku jasný životopis. Byl synem Baha země Geba a bohyně nebe Nuty a měl sourozence Setha, Isis, a Nebthetu.Oženil se se svou sestrou Isis a měli spolu syna Hora. Později, když Geb zjistil, že je Osiris dobrým bohem, daroval mu vládu nad všemi zeměmi. Usir se tak stal prvním egyptským králem a založil egyptskou civilizaci. Postupně chtěl civilizovat celý svět, avšak bohužel to nestihl, neboť ho jeho bratr Seth zavraždil. Žárlil totiž na úctu, kterou mu Egypťané projevovali a záviděl mu také jeho moc. Jednoho dne proto Suteh uspořádal hostinu, na které shromáždil dvaasedmdesát svých druhů a pozval také Osirise. Tajně však nechal zhotovit truhlici přesně Osirisových rozměrů a nechal ji přinést na hostinu. Všichni obdivovali její krásu, a tak nevrhl, že ji daruje tomu, kdo se do ní přesně vejde. Všichni Sethovi druhové do ní ulehli, avšak nevešli se a proto i Osiris vstal a ulehl do ní. Na to všichni přiskočili, přitloukli víko hřebíky a spáry zalili olovem. Poté truhlici hodili do Nilu. Isis společně s Nebthetou našly a vylovily jeho tělo, avšak Seth je spatřil a tělo rozsekal na mnoho kousků a rozházel je po celém Egyptě. Isis s Nebthetou však znovu jeho tělo našly a Isis pomocí kouzel spojila všechny části jeho těla. Poté ho na chvíli oživila máváním svých křídel , takže Osiris ji ještě stihl oplodnit. Poté ho bůh mumifikace Anubis nabalzamoval a pohřbil, čímž mu byl umožněn posmrtný život. Isis pak porodila syna Hora, který nakonec dobyl zpět své dědictví po Osirisovi. Jako vládce podsvětí měl obrovskou moc, neboť mrtvých je daleko více než živých. Rozhodoval o tom, zda li se duch zemřelého dostane do podsvětní říše. Předsedal „poslednímu soudu“ v „síni obou pravd“, kde se zemřelý vyzpovídával ze svých hříchů. Přestože měl jako půh podsvětí mnoho práce, byl zároveň i Bohem vody a vegetace; byl nazýván „Dárce čerstvé vody“, „Pán řeky“, „Vládce úrodné země“ a „Velký zelený“. Nejlépe totiž zosobňoval skryté síly přírody, jež jsou příčinou jejího věčného koloběhu vzkříšení a umírání.

25 Ra (Re) Bůh slunce a samo slunce, „Pán nebe“ a „Stvořitel a vládce světa“. Vzhledem k důležitosti slunce pro život na zemi byl Re jedním z nejdůležitějších bohů. Nebyl jediným bohem slunce, přesto byl považován za primárního Slunečního boha, neboť byl slunce samo. Byl také vládcem světa, a jelikož byl za svět považován hlavně Egypt, byl i vládcem Egypta. Vtěloval se do krále – král byl jeho syn i pozemská forma jeho existence. Mnozí králové si proto včleňovali Raovo jméno do svých osobních jmen (Chafre, Menkaure, Sahure, Ramesse atd.). Samozřejmě ani Ra se nevyhnul slučování s jinými bohy a i když si nakonec zachoval vlastní osobnost, z některých období známe bohy, kteří se jmenovali Ptah-Amon-Re, Re-Atum-Cherper-Harachtej. Byli k němu také přiřazováni bohové měsíce, neboť měsíc byl „Sluncem noci“ a také bohyně s titulem „Sluneční oko“, což byly jeho matky s dcery. Raův původ není jasný a na různých místech je vykládán různě. Podle jedné legendy byl Ra bytostně totožný s bohem Atumem, ale „byl to Atum, kdo vytvořil Raa, aby se dovršil jako Atum“, podle další Ra „vzešel z Ptaha“. Ve funkci „Pána nebe“ plul přes den ve sluneční lodi od východu na západ a když zašel za obzor, vrátil se podzemní cestou zpět na východ, aby mohl ráno opět vyjít.

26 Sachmet Bohyně války v podobě lvice nebo ženy se lví hlavou, manželka boha Ptaha Bohyň války měli v Egyptě zhruba tucet, avšak Sachmet z nich byla nejvýznamnější. Spojovala se v ní totiž nezdolná síla a nepřekonatelná kouzelná moc s krvežíznivostí. Doprovázela krále do boje v podobě posvátné kobry na jeho čelence.Chránila jej, šířila strach mezi nepřáteli, řídila let šípů, aby „prostřelovaly srdce nepřátel“ a svým ohnivým dechem „spalovala údy a těla nepřátelských bojovníků“. Jelikož kouzla byla podle egyptských představ součástí léčení, byla též bohyní lékařství a pro svou zálibu v krvi pomáhala hlavně při chirurgických zákrocích.

27 Seth (Suteh) Bůh pouště, moře a bouří, bratr a vrah boha Osirise. Podle většiny pramenů byl „zlosynem mezi bohy“ a „ztělesněním všeho zla“. Ke své špatné pověsti přišel po rozšíření mýtu o Osirisově smrti, ve kterém získal pozici bratrovraha a násilníka (tento příběh je popsán v článcích o Osirisovi, Isis a Horovi). Vždy také patřil k bohům, kteří zosobňovali ničivé síly přírody a byl proto považován za nebezpečného. Postupem času ztrácel na své váženosti a podle náboženských spisů útočil po ztrátě svých chrámů na chrámy jiných bohů, a přestože byl vždy poražen, nikdy nezmizel úplně. Dožil se tak i příchodu Řeků, kteří ho totožnili se svým podsvětním obrem Tyfónem, nepřítelem boha Dia. Poté přešel i do raně křesťanského učení a pod jeho jménem se nazýval Kristův nepřítel Antikrist. Byl také velmi dlouho ochráncem egyptského krále, a to společně s Horem.

28 Sokar Bůh mrtvých, uctívaný v podobě sokola nebo muže se sokolí hlavou. Sokar patří k nejstarším bohům, o kterých se nám zachovaly písemné zprávy. Podle tehdejších představ se zúčastňoval především pohřebních obřadů; pomáhal při „očišťování těla“ a „otevírání úst“. Po pohřbu zabezpečoval věčný odpočinek mrtvého. Dohlížel také na správný výkon prací na pohřebišti a sám vyráběl některé součásti pohřební výbavy, neboť byl umělcem (bohyně si nechávaly zhotovovat zrcadla výhradně od Sokara). I přes svou důležitost stál v pozadí za bohem Ptahem a časem s ním splynul, takže známe legendy, ve kterých se mluví o „Sokarovi-Ptahovi“, nebo „Ptahovi- Sokarovi“. Podobně splýval s bohem podsvětí Osirisem – známe formuli Ptah-Sokar-Usire.

29 1 - Earth 2 - Crater 3 - Virgo 4 - Bootes 5 - Centaurus Symbol Země Pohár Panna Honák Kentaur 6 - Libra 7 - Serpens Caput 8 - Norma 9 - Scorpio 10 - Corona Austrina Váhy Had Pravítko Štír Jižní Koruna 11 - Scutum 12 - Sagittarius 13 - Aquila 14 - Microscopium 15 - Capricornus Štít Střelec Orel Mikroskop Kozoroh 16 - Piscis Austrinus 17 - Equuleus 18 - Aquarius 19 - Pegasus 20 - Sculptor Jižní ryba Koníček Vodnář Pegas Sochař 22 - Andromeda 23 - Triangulum 24 - Aries 25 - Perseus Ryby Andromeda Trojúhelník Beran Perseus 26 - Cetus 27 - Taurus 28 - Auriga 29 - Eridanus 30 - Orion Velryba Býk Vozka Eridan Orion 31 - Canis Minor 32 - Monoceros 33 - Gemini 34 - Hydra 35 - Lynx Malý pes Jednorožec Blíženci Hydra Rys 36 - Cancer 37 - Sextans 38 - Leo Minor 39 - Leo 40 - Abydos Rak Sextant Malý Lev Lev Symbol Abydosu 17 - 10 - 12 - 19 - 22 - 21 - 24 - 23 - 36 - 40 - Abydos 33 - 34 - 35 - 37 - 38 - 39 - 32 - 31 - 30 - 29 - 28 - 27 - 26 - 25 - 17 - 16 - 15 - 13 - 14 -

30 Symboly 5 - 20 - 4 - 11 - 3 - 6 - 2 - 9 - 1 - Symbol Země 7 - 8 -

31 Obrázky


Stáhnout ppt "(star gate) RASY MYTOLOGIE SYMBOLY"

Podobné prezentace


Reklamy Google