Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sulfidy. Úkol 1: Zopakuj si názvosloví sulfidů: Sulfid sodný CaS Sulfid křemičitý Li 2 S Sulfid hlinitý FeS.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sulfidy. Úkol 1: Zopakuj si názvosloví sulfidů: Sulfid sodný CaS Sulfid křemičitý Li 2 S Sulfid hlinitý FeS."— Transkript prezentace:

1 Sulfidy

2 Úkol 1: Zopakuj si názvosloví sulfidů: Sulfid sodný CaS Sulfid křemičitý Li 2 S Sulfid hlinitý FeS

3 Řešení úkolu 1 Na 2 S Sulfid vápenatý SiS 2 Sulfid litný Al 2 S 3 Sulfid železnatý

4 Příprava sulfanu Úkol 2: Doplň text podle pokusu a videoklipu: Sulfan (sirovodík) je …….. plyn, který silně …… po zkažených ……. Je vysoce ……. a …….. (Nápověda: toxický, vejcích, hořlavý, bezbarvý, zapáchá) FeS + 2HCl → H 2 S + FeCl 2 F+T+

5 Řešení úkolu 2 Sulfan (sirovodík) je bezbarvý plyn, který silně zapáchá po zkažených vejcích. Je vysoce hořlavý a toxický.

6 Sulfidy v přírodě a jejich užití Pyrit, FeS 2 Sfalerit, ZnSCinabarit, HgSGalenit, PbS 1234 A B DC

7 Úkol 3: Podle obrázků na snímku 6 napiš: a/ Chemické názvy cinabaritu, galenitu, sfaleritu, pyrit je disulfid železnatý b/ Uvedené sulfidy se používají k výrobě kovů. Napiš jejich názvy: c/ Přiřaď obrázek výrobku nebo materiálu k nerostu, ze kterého je vyroben:

8 Řešení úkolu 3 a/ Sulfid rtuťnatý,sulfid olovnatý, sulfid zinečnatý b/ Rtuť, olovo, zinek, železo c/ A - 4, B - 1, C - 2, D - 3

9 Úkol 4: Poznáš, ze které slitiny zinku jsou výrobky na obrázcích? Zn + Cu 567 89

10 Řešení úkolu 4 Z mosazi

11 Úkol 5: Z galenitu je vyroben kov, ze kterého se vyrábí střelivo (obr. 10) a slitina (obr. 11). Uveď název kovu a slitiny: Znáš složení této slitiny? 10 6

12 Řešení úkolu 5 Olovo, pájka, složení pájky Sn + Pb

13 Úkol 6: Cinabarit se používá jako červený pigment pro malíře. Znáš jeho název?

14 Řešení úkolu 6 Rumělka červená

15 Úkol 7: Shrnutí, doplň text: Sulfidy jsou ……….. sloučeniny …. s jiným prvkem. Síra v sulfidu má oxidační číslo …. V přírodě se nacházejí jako ………, ……., …….., ….. a jsou důležité pro výrobu …..Ty se pak používají k výrobě ……, např. …… nebo …... (Nápověda: slitin, cinabarit, mosazi, síry, -II, dvouprvkové, pyrit, kovů, galenit, pájky, sfalerit)

16 Řešení úkolu 7 Sulfidy jsou dvouprvkové sloučeniny síry s jiným prvkem. Síra v sulfidu má oxidační číslo -II. V přírodě se nacházejí jako cinabarit, galenit, sfalerit, pyrit a jsou důležité pro výrobu kovů. Ty se pak používají k výrobě slitin, např. mosazi nebo pájky.

17 Použité obrázky: Obrázek 1: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b6/Cinabro__Amiata%2C_Toscana%2C_Italia_04.jg Obrázek 2: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5a/Galenit_1.jpg Obrázek 3: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/de/Sphalerite.jpg Obrázek 4: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d0/Pyrite_foolsgold.jpg Obrázek B: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/17/Kwikthermometers.jpg Obrázek C: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/63/Ebonita4.jpg Obrázek D: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bf/Torun_kosciol_garn_dach.jpg Obrázek 5: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2d/Zippo-Lighter_Gold-Dust_w_brass-insert.jpg Obrázek 6: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/95/Brass.jpg Obrázek 7: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/87/Brass_water_tap.jpg Obrázek 8: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cc/Brass_223_Win.jpg Obrázek 9: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e5/Trumpet_in_b_german.jpg Obrázek 10: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7e/Projektile_9bzw7%2C62mm.JPG Obrázek 11: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/93/Soldering_gun2.jpg Ostatní obrázky pochází z vlastních zdrojů. Mgr. Vlastimil Vaněk, autor


Stáhnout ppt "Sulfidy. Úkol 1: Zopakuj si názvosloví sulfidů: Sulfid sodný CaS Sulfid křemičitý Li 2 S Sulfid hlinitý FeS."

Podobné prezentace


Reklamy Google