Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Makroekonomické ukazatele. O čem tato lekce bude: o základních makroekonomických ukazatelích, o inflaci, o nezaměstnanosti.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Makroekonomické ukazatele. O čem tato lekce bude: o základních makroekonomických ukazatelích, o inflaci, o nezaměstnanosti."— Transkript prezentace:

1 Makroekonomické ukazatele

2 O čem tato lekce bude: o základních makroekonomických ukazatelích, o inflaci, o nezaměstnanosti.

3 Makroekonomické ukazatele HDP inflace nezaměstnanost obchodní bilance státní dluh

4 HDP HDP (b.c.)HDP (s.c. 2000) , ,22242, ,42285, ,12367, ,12467, ,3 3204,1 3535,7 2617,6 2776,4 3075, ,23241,6

5 Ekonomický růst (v %, s.c.2000)

6 Inflace

7 Inflace znamená všeobecný růst cenové hladiny v čase. Statistické vyjadřování inflace vychází z měření cenových změn pomocí indexů spotřebitelských cen. Cenové indexy poměřují úroveň cen vybraného koše reprezentativních výrobků a služeb ve dvou srovnávaných obdobích, přičemž váha (resp. význam), která je jednotlivým cenovým reprezentantům ve spotřebním koši přisouzena, odpovídá podílu daného druhu spotřeby, který zastupují, na celkové spotřebě domácností

8 Počet cenových reprezentantů ve spotřebním koši pro výpočet indexů spotřebitelských cen: 1. Potraviny a nealkoholické nápoje Alkoholické nápoje a tabák Odívání a obuv Bydlení, voda, energie, paliva Bytové vybavení, zař. domácnosti, opravy Zdraví Doprava Pošty a telekomunikace Rekreace a kultura Vzdělávání Stravování a ubytování Ostatní zboží a služby 51

9

10

11 Hlavním cílem České národní banky je péče o cenovou stabilitu (§2 zákona o ČNB). ČNB, podobně jako většina centrálních bank, se soustřeďuje především na stabilitu spotřebitelských cen.

12 Nezaměstnanost

13 Nezaměstnaní všechny osoby patnáctileté a starší, které splňují 3 podmínky ILO: 1. nebyly zaměstnané, 2. byly připraveny k nástupu do práce, 3. v průběhu posledních 4 týdnů hledaly aktivně práci.

14 Míra nezaměstnanosti počet nezaměstnaných : pracovní síla obecnou míru nezaměstnanosti registrovanou míru nezaměstnanosti ???

15 Obecná míra nezaměstnanosti vyjadřuje podíl počtu nezaměstnaných na celkové pracovní síle, kde čitatel i jmenovatel jsou ukazatele konstruované podle mezinárodních definic a doporučení aplikovaných ve VŠPS.

16 Registrovaná míra nezaměstnanosti dosažitelní neumístění uchazeči o zaměstnání součet zaměstnaných z VŠPS, počtu pracujících cizinců podle evidence MPSV a MPO a počtu dosažitelných neumístěných uchazečů o zaměstnání.

17 Nezaměstnanost v okresech nezaměstnanost

18 Maastrichtská kritéria Cílem Maastrichtských kritérií je snaha přimět země Evropské unie k dodržování fiskální disciplíny tak, aby směřovaly k vyrovnanému či přebytkovému hospodaření, které by poskytovalo prostor pro snižování vládního dluhu a umožnilo fungování automatických stabilizátorů. inflace ± 1,5 % od  3 zemí s nejnižší inflací vládní deficit/HDP do 3 % veřejné zadlužení/HDP do 60 %

19 Informace k dané problematice najdete na: (Český statistický úřad) HDP, Národní účty Ceny, Inflace Zaměstnanost a nezaměstnanost


Stáhnout ppt "Makroekonomické ukazatele. O čem tato lekce bude: o základních makroekonomických ukazatelích, o inflaci, o nezaměstnanosti."

Podobné prezentace


Reklamy Google