Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PORTUGALSKO.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PORTUGALSKO."— Transkript prezentace:

1 PORTUGALSKO

2 OBECNÝ PŘEHLED Celý název: Republica Portuguesa / Portugalská republika Poloha: Jihozápadní Evropa – západní část Pyrenejského poloostrova (6°-9° z. d. a 37°-42° s. š) Rozloha: km2 Počet obyvatel: Hustota zalidnění: 114 obyv. / km2 Hlavní město: Lisabon (Lisboa) obyv. Forma vlády: Parlamentní republika Prezident: Aníbal Antonio Cavaco Silva Předseda vlády: José Sócrates Úřední jazyk: portugalština (+lokálně mirandejština) Hymna: A Portuguesa Náboženství: katolické 93% protestantské 3%

3 Oblasti: Pevninské Portugalsko má 18 distriktů (portugalsky distritos): Aveiro, Beja, Braga, Bragança, Castelo Branco, Coimbra, Évora, Faro, Guarda, Leiria, Lisabon, Portalegre, Porto, Santarém, Setúbal, Viana do Castelo, Vila Real a Viseu. + Azory a Madeirské ostrovy jsou samosprávnými oblastmi. Členství v: EU (1986), NATO, OSN, OECD

4 Přírodní podmínky Sever země je hornatý, v jižní části převládají nížiny a nevysoko položené náhorní plošiny. Nejvyšší horou pevninské části země je Mondego (1991 m.n.m.), nejvyšší bod celé země pak leží na Azorských ostrovech - Mount Pico (2351m.n.m.). Pohoří: Serra da Estrela, Serra da Lousa, Serra da Sintra, Arrábida… Azorské i Madeirské ostrovy jsou sopečného původu, na Azorech jsou stále ještě aktivní sopky (Faial, Sao Jorge, Sao Miguel..) Mezi nejznámnější řeky patří Tejo (nejdelší), Guardiana, Douro, Tua a Minho. Většina řek ústí do Atlantského oceánu. Podnebí: Oceánské (J - suchý subtropický, S - vlhký mírný podn. pás) Teploty v pevninském Portugalsku se pohybují mezi 11°C v zimě a 22°C v létě.

5 Rio Alva, Serra da Estrela

6 Azory Ilhéu da Praia (Graciosa) Angra de Heroísmo (Terceira)
Caldeira (Corvo) Ponta do Pico (v pozadí)

7 Politika Prezident - volen přímo na 5 let. Je vrchní velitel ozbrojených sil, na základě výsledků parlamentních voleb jmenuje předsedu vlády a jím navrženou vládu. Má rovněž pravomoc rozpustit parlament, odvolat vládu či vyhlásit válku. Tyto jsou však omezeny řadou podmínek (např. povinnost konzultací se sedmnáctičlennou Státní radou - poradní sbor, skládá se ze šesti bývalých civilních úředníků (bývalí prezidenti) a deseti dalších občanů - pět vybírá parlament, pět sám prezident). Hojně využívanou pravomocí prezidenta je vetování zákonů. Republikové shromáždění (Assembleia da República) je název portugalského jednokomorového parlamentu složeného z 230ti poslanců. Je volen ve všeobecných volbách na dobu 4 let na základě principu poměrného zastoupení. Předseda Republikového shromáždění zastupuje prezidenta v době jeho nepřítomnosti. Výkonnou moc má vláda v čele s předsedou vlády. Vláda musí parlamentu předložit svůj program. Pokud není zamítnut většinou poslanců, znamená to potvrzení vlády ve funkci. Současným prezidentem je Aníbal Antonio Cavaco Silva, předsedou vlády je José Sócrates.

8 Aníbal Antonio Cavaco Silva
José Sócrates.

9 Obyvatelstvo Země má přes 10,6 mil. obyvatel a hustota zalidnění je asi 114 obyvatel na km2. V minulosti se řada Portugalců vystěhovala do jiných Evropských zemí s vyšší životní úrovní. Dnes se Portugalsko pozvolna stává jednou z cílových zemí přistěhovalců. Národnostně je tato země značně jednolitá - pouze 0,5% obyvatelstva patří k jinému než portugalskému etniku. 94% obyvatel je římskokatolického vyznání, asi 3% jsou evangelíci. Velké potíže činila hlavně v minulosti negramotnost, která se i dnes pohybuje kolem 6%, což je jedno z nejvyšších čísel v EU. Úředními jazyky jsou portugalština a mirandejština (Mirandese), používaná většinou na lokální úrovni.

10 Hospodářství a průmysl
V roce 1986 se Portugalsko stalo členem EU a to vedlo k bouřlivému rozvoji. Od tohoto roku je hospodářství Portugalska zaměřeno především na služby. Před rozšířením Evropské unie v roce 2004 patřilo Portugalsko mezi nejchudší země uskupení. Dlouhodobá izolace země hospodářství značně poškodila. 10 % obyvatelstva Portugalska pracuje v zemědělství, 30 % v průmyslu a 60 % ve službách. Nezaměstnanost dosahuje 7,4 % Ekonomický růst byl v posledním desetiletí nad úrovní EU, ale v letech výrazně poklesl. HDP Portugalska dosahuje cca. 2/3 pruměru EU. ff

11 K tradičním vývozním artiklům patří korek, textil, pryskyřice, konzervované sardinky a víno.
Nejvýznamnějšími odvětvími průmyslu jsou textilní a obuvnický průmysl, těžební průmysl (těžba mědi a wolframu), dřevozpracující průmysl, železárenství, rafinace oleje, chemický průmysl, konzervování ryb, výroba vína a turismus. Portugalsko má rovněž těžký průmysl, například výrobu aut a cementu.  V zemědělství je významná produkce obilovin, brambor a vinných hroznů – na severu. Na jihu se pěstuje převážně ovoce jako jsou broskve a citrusové plody, dále olivy a rajčata. Důležitou surovinou pro výrobu a vývoz je korková kůra z korkového dubu. Rozšířen je chov ovcí, skotu, koz a drůbeže a rybolov. Orná půda tvoří 25,1 % celkové pevné země, louky a pastviny 18 % a lesy 36 %. Zavlažovaná půda zabírá území o rozloze asi km2.

12 Historie Na území Portugalska se za posledních 3000 let vystřídalo mnoho civilizací. Féničané, Kelti, Řekové, Kartáginci, Římané i Arabové všichni pozměnili a poznamenali vývoj této části Evropy. Ve 14. a 15. století to byli naopak Portugalci, kteří svými zámořskými objevy změnili tvář celého světa. Raní řečtí mořeplavci navzvali toto území Ophiussa (v řečtině Země hadů), neboť místní obyvatelé uctívali hady. Po nich dorazili k břehům Portugalska Féničané – kolem roku 1104 př. n. l. a zanechali rovněž četné stopy na místní kultuře. Po roce 1000 př. n. l. na území vpadli Kelti ze střední Evropy a postupně se smísili s původním obyvatelstvem. V roce 238 př. n. l. břehy Pyrenejského poloostrova obsadili Kartáginci. O pouhých devatenáct let později však na Pyrenejský poloostrov vstoupili též Římané, kteří za Punských válek Kartágince z poloostrova vytlačili.

13 Římané zde vytvořili část Hispánské říše nazvanou Lusitania
Římané zde vytvořili část Hispánské říše nazvanou Lusitania. V pátém století vznikla Suebská říše, kterou dobyli Vizigóti, o tři století později Arabové. V 11. století vzniklo v průběhu reconquisty Portugalské hrabství, které se roku 1139 prohlásilo královstvím. Portugalci dobyli Lisabon zpět v roce 1147, reconquista byla v Portugalsku dovršena roku 1250, Grenada byla dobyta křesťany až roku 1492. V průběhu 15. století se Portugalsko stalo průkopníkem zámořské expanze, podnikalo objevné plavby kolem Afriky do Indie a získávalo rozsáhlé koloniální državy. Po ztrátě Brazílie se objevuje znační nestabilita. Portugalsko bylo vyhlášeno republikou 5. října Za první světové války stálo Portugalsko na straně Dohody. První portugalská republika však byla zmítána nepokoji a neměla tak dlouhého trvání – v roce 1926 došlo k vojenskému puči. Roku 1932 zavedl Salazar v zemi zmítané krizí diktaturu. Za druhé světové války bylo Portugalsko neutrální.. Salazarův nástupce Caetano byl svržen armádou v roce 1974 a Portugalsko nastoupilo cestu pluralitní demokracie. V roce 1986 země vstoupila do Evropského společenství.

14 Belémská věž (Torre de Belem)
Zajímavosti, památky… Belémská věž (Torre de Belem) (Lisabon)

15 Arco da Victoria a náměstí Praca do Comercio (Lisabon)

16 Mosteiro dos Jeronimos (Lisabon)
Igreja Sao Rogue (Lisabon)

17 Kristův klášter (Convento da Ordem de Cristo)
(Tomar)

18 Sintra (Palacio Nacional, Palacio da Pena..)

19 Fatima Coimbra - Se Nova

20 Almendres – Cromlech Almendres – Menhir

21


Stáhnout ppt "PORTUGALSKO."

Podobné prezentace


Reklamy Google