Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BOTANIKA BAKTERIE PREZENTACE K LABORATORNÍMU CVIČENÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BOTANIKA BAKTERIE PREZENTACE K LABORATORNÍMU CVIČENÍ."— Transkript prezentace:

1 BOTANIKA BAKTERIE PREZENTACE K LABORATORNÍMU CVIČENÍ

2 SOŠS a SOU Kadaň 2Botanika - Bakterie Prokaryotní buňka – bakterie charakteristika Bakterie je jednobuněčný organismus bez ohraničeného jádra. Je přibližně 1 mikrometr dlouhá a v průměru má 0,5 mikrometru. Bakterie je jednobuněčný organismus bez ohraničeného jádra. Je přibližně 1 mikrometr dlouhá a v průměru má 0,5 mikrometru. Množí se příčným dělením. Množí se příčným dělením. Má kulovitý nebo tyčkovitý tvar. Má kulovitý nebo tyčkovitý tvar. Kulovité jsou koky, které se vyskytují ve dvojicích - diplokoky, v hroznech - stafylokoky, v řetízcích - streptokoky, nebo v krychlovitých útvarech - sarciny. Kulovité jsou koky, které se vyskytují ve dvojicích - diplokoky, v hroznech - stafylokoky, v řetízcích - streptokoky, nebo v krychlovitých útvarech - sarciny. Tyčinkovité baktérie - bacily - se rozdělují podle tvaru na rovné, rohlíčkovitě zahnuté, spirálovité a také ohebné a neohebné. Tyčinkovité baktérie - bacily - se rozdělují podle tvaru na rovné, rohlíčkovitě zahnuté, spirálovité a také ohebné a neohebné. Bakterie se vyskytují prakticky všude - buď v symbióze s organismem, nebo se chovají jako patogeny vyvolávající nemoc. Bakterie se vyskytují prakticky všude - buď v symbióze s organismem, nebo se chovají jako patogeny vyvolávající nemoc.

3 SOŠS a SOU Kadaň 3Botanika - Bakterie Bakterie

4 SOŠS a SOU Kadaň 4Botanika - Bakterie Bakterie – prokaryotická buňka

5 SOŠS a SOU Kadaň 5Botanika - Bakterie Rozmnožování - bakterií Množí se dělením. Množí se dělením. Nově vzniklé bakterie jsou stejné: tvarem, velikostí a schopností syntetizovat stejné bílkoviny – klony. Nově vzniklé bakterie jsou stejné: tvarem, velikostí a schopností syntetizovat stejné bílkoviny – klony. Dělení buňky předchází dělení kruhového chromozómu – replikace DNA. Dělení buňky předchází dělení kruhového chromozómu – replikace DNA.

6 SOŠS a SOU Kadaň 6Botanika - Bakterie Bakterie – prokaryotická buňka Povrch bakterii mohou pokrývat bičíky (1) nebo řasinky (2). Povrch bakterii mohou pokrývat bičíky (1) nebo řasinky (2). Bičíky bakterií jsou vždy levotočivé a přesahují velkost bakterie. Bičíky bakterií jsou vždy levotočivé a přesahují velkost bakterie. 1 1 2

7 SOŠS a SOU Kadaň 7Botanika - Bakterie Bakterie – 3,5 miliardy let Fosilní cyanobakterie Fosilní cyanobakterie Stáří určeno podle usazených hornin na Zemi, ve kterých se zbytky organismů mohly zachovat. Stáří určeno podle usazených hornin na Zemi, ve kterých se zbytky organismů mohly zachovat. 2 miliardy let převládaly na Zemi prokaryotní organismy – než se objevili organismy eukaryotní. 2 miliardy let převládaly na Zemi prokaryotní organismy – než se objevili organismy eukaryotní.

8 SOŠS a SOU Kadaň 8Botanika - Bakterie Kultivace bakterii Plotny agaru na Petriho misce. Plotny agaru na Petriho misce. Bakterie vytváří kolonie. Bakterie vytváří kolonie. Metoda Roberta Kocha Metoda Roberta Kocha

9 SOŠS a SOU Kadaň 9Botanika - Bakterie Kultivace bakterii

10 SOŠS a SOU Kadaň 10Botanika - Bakterie Kultivace bakterii Takto se laboratorně kultivují bakterie odebrané např. při výtěru z krku. Takto se laboratorně kultivují bakterie odebrané např. při výtěru z krku. V Petriho misce Streptococus pyogens a enterokok. V Petriho misce Streptococus pyogens a enterokok. Substrát, na němž rostou, se nazývá agar a je oboha- cen o živiny specifické pro tyto bakterie. Substrát, na němž rostou, se nazývá agar a je oboha- cen o živiny specifické pro tyto bakterie.

11 SOŠS a SOU Kadaň 11Botanika - Bakterie Kultivace bakterii Zde se množí Stafylococus aureus a Stafylococus epidermidis. Kultivované bakterie velmi zapáchají.

12 SOŠS a SOU Kadaň 12Botanika - Bakterie Typy bakterii podle tvaru Kulovité jsou koky, které se vyskytují: Kulovité jsou koky, které se vyskytují: ve dvojicích - diplokoky, ve dvojicích - diplokoky, v hroznech - stafylokoky, v hroznech - stafylokoky, v řetízcích - streptokoky, v řetízcích - streptokoky, nebo v krychlovitých útvarech - sarciny. nebo v krychlovitých útvarech - sarciny. Tyčinkovité baktérie - bacily - se rozdělují podle tvaru na rovné, rohlíčkovitě zahnuté, spirálovité a také ohebné a neohebné. Tyčinkovité baktérie - bacily - se rozdělují podle tvaru na rovné, rohlíčkovitě zahnuté, spirálovité a také ohebné a neohebné.

13 SOŠS a SOU Kadaň 13Botanika - Bakterie Koky – kulovité bakterie Kulovité bakterie Kulovité bakterie Mikrokoky Mikrokoky Streptokoky tvoří řetízky Streptokoky tvoří řetízky Stafylokoky tvoří hrozny Stafylokoky tvoří hrozny

14 SOŠS a SOU Kadaň 14Botanika - Bakterie Kulovité bakterie - streptokoky U obou pohlaví nacházíme streptokoky v ústech, respiračním systému, hrtanu a kůži. U obou pohlaví nacházíme streptokoky v ústech, respiračním systému, hrtanu a kůži. Streptokoky se vyskytují často u žen ve vagíně a děloze (7-20 % žen), což může přinášet obrovské riziko pro novorozeně. Streptokoky se vyskytují často u žen ve vagíně a děloze (7-20 % žen), což může přinášet obrovské riziko pro novorozeně. U mužů se mohou vyskytovat v močové trubici, moči, stolici a horních cestách dýchacích. Z výkalů se streptokok může přenést do odpadních vod a tak kontaminovat vodní nádrže. U mužů se mohou vyskytovat v močové trubici, moči, stolici a horních cestách dýchacích. Z výkalů se streptokok může přenést do odpadních vod a tak kontaminovat vodní nádrže.

15 SOŠS a SOU Kadaň 15Botanika - Bakterie Streptokokus

16 SOŠS a SOU Kadaň 16Botanika - Bakterie Koky

17 SOŠS a SOU Kadaň 17Botanika - Bakterie Enterococus

18 SOŠS a SOU Kadaň 18Botanika - Bakterie Biofilm Nejstarší pozorovaný biofilm je zubní plak. Nejstarší pozorovaný biofilm je zubní plak.

19 SOŠS a SOU Kadaň 19Botanika - Bakterie Tyčinkovité bakterie

20 SOŠS a SOU Kadaň 20Botanika - Bakterie Escherichia coli Malá protáhlá bakterie s větším počtem bičíků. Malá protáhlá bakterie s větším počtem bičíků. Žije v tlustém střevě člověka. Žije v tlustém střevě člověka. Živí se nestrávenými zbytky potravy. Živí se nestrávenými zbytky potravy. Je heterotrofní. Je heterotrofní. Lidskému zdraví neškodí. Lidskému zdraví neškodí. Snadno se kultivuje na živných půdách – pokusný organismus. Snadno se kultivuje na živných půdách – pokusný organismus. Může přežívat i ve volné přírodě (splašky). Může přežívat i ve volné přírodě (splašky).

21 SOŠS a SOU Kadaň 21Botanika - Bakterie Escherichia coli

22 SOŠS a SOU Kadaň 22Botanika - Bakterie Bakterie z Marsu

23 SOŠS a SOU Kadaň 23Botanika - Bakterie Bacily Lactobacilus acidophilus Lactobacilus acidophilus Tyčinkovité bakterie Tyčinkovité bakterie V jogurtových kulturách V jogurtových kulturách Zlepšují trávení a vylučování. Zlepšují trávení a vylučování. Zabraňují vzniku plísní trávicího traktu. Zabraňují vzniku plísní trávicího traktu.

24 SOŠS a SOU Kadaň 24Botanika - Bakterie Další tyčinkovité bakterie Helicobacter pylori Helicobacter pylori Původce žaludečních vředů Původce žaludečních vředů

25 SOŠS a SOU Kadaň 25Botanika - Bakterie Bacily

26 SOŠS a SOU Kadaň 26Botanika - Bakterie Antrax – biologická zbraň? Akutní onemocnění dýchacího systému – způsobené bakterii bacilus antracis. Akutní onemocnění dýchacího systému – způsobené bakterii bacilus antracis. Nemoc typická pro střihače vlny. Nemoc typická pro střihače vlny.

27 SOŠS a SOU Kadaň 27Botanika - Bakterie Antrax Akutní onemocnění dýchacího systému – způsobené bakterii bacilus antracis Akutní onemocnění dýchacího systému – způsobené bakterii bacilus antracis

28 SOŠS a SOU Kadaň 28Botanika - Bakterie Antrax Kožní forma Kožní forma

29 SOŠS a SOU Kadaň 29Botanika - Bakterie Vibrio

30 SOŠS a SOU Kadaň 30Botanika - Bakterie Vibrio cholerae

31 SOŠS a SOU Kadaň 31Botanika - Bakterie Spirocheta

32 SOŠS a SOU Kadaň 32Botanika - Bakterie Syfilis - spirocheta Treponema pallidum Tato bakterie je infekční pro člověka a je jeho jediným hostitelem v přírodě. Tato bakterie je infekční pro člověka a je jeho jediným hostitelem v přírodě. Treponema pallidum je velmi citlivá na zevní vlivy, ničí ji i zředěné roztoky běžných dezinfekčních prostředků. Treponema pallidum je velmi citlivá na zevní vlivy, ničí ji i zředěné roztoky běžných dezinfekčních prostředků. Syfilis je pohlavní nemoc a vztahují se na ni přísná epidemiologická opatření dle zákona. Počet nakažených za rok v ČR v posledních letech stále stoupá. Syfilis je pohlavní nemoc a vztahují se na ni přísná epidemiologická opatření dle zákona. Počet nakažených za rok v ČR v posledních letech stále stoupá.

33 SOŠS a SOU Kadaň 33Botanika - Bakterie Původce syfilis - následky

34 SOŠS a SOU Kadaň 34Botanika - Bakterie Které pojmy spolu souvisí? 1.Streptokoky 2.Biofilm 3.Agar 4.Bacily a) Kulovité bakterie b) Tyčinkovité bakterie c) Zubní plak d) Medium pro kultivaci bakterii

35 SOŠS a SOU Kadaň 35Botanika - Bakterie Vyhodnocení 1.a 2.c 3.d 4.b

36 SOŠS a SOU Kadaň 36Botanika - Bakterie Opakování 1.Jak se dělí bakteriální buňka? 2.Čím je způsobeno, že nové buňky jsou klony původní buňky mateřské? 3.Jak rozlišujeme bakterie podle tvaru? 4.Čím bylo způsobeno šíření bakteriálních onemocnění v jihovýchodní Asii po vlnách Tsunami v roce 2005?

37 SOŠS a SOU Kadaň 37Botanika - Bakterie Použité zdroje  Kubišta, V.: Obecná biologie pro gymnázia, Fortuna, Praha, 2000  Nováček, J.: Biologie pro střední zemědělské školy. CREDIT, Praha, 1997  http://www.cs.wikipedia.org/wiki/Bakterie http://www.cs.wikipedia.org/wiki/Bakterie  http://www.yoohoo.euweb.cz/cantor2004/a ktual/aktual6/bakterie.html http://www.yoohoo.euweb.cz/cantor2004/a ktual/aktual6/bakterie.html http://www.yoohoo.euweb.cz/cantor2004/a ktual/aktual6/bakterie.html


Stáhnout ppt "BOTANIKA BAKTERIE PREZENTACE K LABORATORNÍMU CVIČENÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google