Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Povrchový slovosled kontextově nezapojených participantů na základě dat PDT Kateřina Rysová ÚFAL MFF UK GA ČR P406/12/0658 Koreference, diskurz a aktuální.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Povrchový slovosled kontextově nezapojených participantů na základě dat PDT Kateřina Rysová ÚFAL MFF UK GA ČR P406/12/0658 Koreference, diskurz a aktuální."— Transkript prezentace:

1 Povrchový slovosled kontextově nezapojených participantů na základě dat PDT Kateřina Rysová ÚFAL MFF UK GA ČR P406/12/0658 Koreference, diskurz a aktuální členění z kontrastivního pohledu

2 Výzkum ohniskové části věty systémové uspořádání (Sgall, Hajičová, Buráňová 1980) = HLOUBKOVÉ pořadí ohniskových členů ve větě Jak se systémové uspořádání promítá do povrchového slovosledu?

3 Povrchový slovosled ohniskových uzlů Narodil se v roce 1985 v Praze. Narodil se v Praze v roce 1985. zkoumáno na dvojicích participantů v PDT 2.0

4 Metody zkoumáno na oznamovacích větách, participanty jsou přímými potomky slovesa, mají nevětnou formu, tfa=f, jsou na povrchu vyjádřeny vyhledány počty dvojic v pořadí A – B, B – A vyhledávací dotazy sestavil J. Mírovský

5 Statistické vyhodnocení pomocí chí-kvadrát testu Testovaná hypotéza: rozdělení vzorku do dvou skupin (1. skupina s pořadím A – B, 2. skupina B – A) je rovnoměrné, odchylka daná pouhou náhodou. výpočet testu provedl J. Hajič, jr.

6 Výsledky

7 Neukázala se tendence k jednomu pořadí patiens / doplněk patiens / prostředek patiens / (ne)prospěch

8 Převažující uspořádání podle PDT patiens – aktor; místo – patiens; patiens – doprovod; patiens – směr (kam); místo – aktor; adresát – patiens; patiens – výsledek; čas (kdy) – aktor; míra – aktor; čas (kdy) – patiens; způsob – místo; způsob – směr (kam); způsob – aktor; čas (kdy) – místo; čas (jak dlouho) – patiens; míra – patiens; způsob – patiens.

9 PAT – ACT [V atletických soutěžích patří k překvapením vítězství Angličana Denmarka časem 13: 23.00.] Na dvojnásobné trati žen vynikajícím závěrečným finišem přesprintovala favorizovanou Jihoafričanku Elanu Meyerovou.PAT-f časem 31.56,97 Yvonne Murrayová.ACT-f ze Skotska.

10 LOC – ACT [Generálové podléhali nabídkám … Z důvěryhodného zdroje blízkého zpravodajským kruhům LN obdržely informaci, že mnozí z funkcionářů federálního ministerstva obrany, kteří měli slovo při výběru firem ucházejících se o armádní zakázky, se nezachovali jako náměstek Kalousek, který úplatek Eagle Group odmítl. … Podle našeho zdroje zvláštní služby ministerstva obrany své šéfy několikrát upozornily na rostoucí pozice zahraničních firem v odborech ministerstva, které rozhodují o výběru dodávek pro Čs. armádu, avšak bezvýsledně.] Marná byla i varování zpravodajců, že transformaci armády doprovázejí i v zahraničí.LOC-f pokusy.ACT-f o zkorumpování úředníků a že je nejvyšší čas vypracovat pojistky, které nebezpečí úplatků sníží na minimum.

11 TWHEN – ACT [Londýn –] Vítězný start fotbalistů Tottenhamu do nové ligové sezony v Anglii přibrzdil až ve 3. kole.TWHEN-f mistrovský tým.ACT-f Manchesteru United.

12 EXT – ACT [Přispělo k tomu i lepší osvětlení pracoviště. … Potvrdil jsem si, že je změna kvality patrna na první pohled.] Pracovníci si nový systém osvětlení velmi pochvalují, protože se mj. výrazně.EXT-f snížila únava.ACT-f očí.

13 MANN – ACT [Je-li tomu tak, pak tito géniové v umění (a nejen tam) nejsou tvůrci, ale daleko spíše jakýmisi „mluvčími“ jednotlivých epoch, kteří svým způsobem ohlašují nástup čehosi nového.] Pokud navíc přistoupíme na to, že člověk a lidstvo nejsou pouhou hříčkou přírody a že jejich existence jakýsi smysl má, není pak vůbec těžké vzít za svůj názor, že vývoj tohoto nepopsatelně složitého organismu budou jen těžko.MANN-f ovlivňovat nějaké náhody.ACT-f.

14 MANN – LOC [„O osudu zápasu se rozhodlo patrně ve 27. minutě, když domácí Přibyl za stavu 1:0 zblízka překopl prázdnou Koubovu branku.] Ten moment nás psychicky rozhodil a hráli jsme jen pasivně.MANN-f ve středu.LOC-f hřiště,“ říká budějovický trenér Tobiáš.

15 Možné důvody pro pořadí odlišné od systémového uspořádání Forma: Je možné.PAT očekávat.ACT Délka participantu („end-weight principle“) Sémantická „naplněnost“ Valence? Možnost výběru?:mýt si v pramenu ruce; držet v ruce cigaretu

16 Základní literatura k syst. usp. Sgall, P. – Hajičová, E. – Buráňová, E.: Aktuální členění věty v češtině. Praha: Academia 1980. Zikánová, Š.: What do the data in Prague Dependency Treebank say about systemic ordering in Czech? The Prague Bulletin of Mathematical Linguistics 86, 2006, s. 39– 46.


Stáhnout ppt "Povrchový slovosled kontextově nezapojených participantů na základě dat PDT Kateřina Rysová ÚFAL MFF UK GA ČR P406/12/0658 Koreference, diskurz a aktuální."

Podobné prezentace


Reklamy Google