Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana Nové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana Nové."— Transkript prezentace:

1 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání

2 Slovesný rod 7. ročník Mgr. Jana Říhová

3 obsah Vyvození Rod trpný – vyjádření Příčestí trpné Cvičení – rozliš slovesný rod Cvičení – rozliš rod u zvratných sloves Cvičení – převeď věty do rodu trpného Cvičení – převeď věty do rodu činného Cvičení – přísudek slovesný nebo jmenný Literatura

4 Ve větách podtrhni PO a PŘ Muž zatlouká hřebík. Činnost vykonává sám PO. rod činný Hřebík byl zatlučen. (mužem) Činnost nevykonává PO, PO je cílem činnosti. rod trpný

5 Rod trpný - vyjádření Opisný tvar Být, bývat + příčestí trpné Trénik se bude konat zítra. Sloveso ve zvratné podobě Trénik se koná zítra.

6 Příčestí trpné Z 3. os., č. j., zp. ozn., čas min. - -l,-la,-lo,-li,-ly + -n,-na,-no,-ni, -t,-ta,-to,-ti,-ty Psal - -l = psa + n psán, psána, psáno Kryla - -la = kry + t kryt, kryta, kryto, kryti

7 Rozliš slovesný rod Malíř namaloval zátiší s ovocem. Byl jsem rozzloben jeho pozdním příchodem. Těleso je ve vodě nadlehčováno určitou silou. Pokoj byl dokonale uklizen. Honza vynese každý večer odpadky. Hrad Rábí byl obléhán husity. Uvedená slova zapíšeme do sloupců.

8 Rozliš slovesný rod u zvratných sloves Výletníci se sešli v pět hodin. Domy se staví z cihel. Dveře se potichu otevřely. Před námi se zastavily srnky. Otužilci se koupají i o Vánocích. Zde se vyrábějí automobily. Kabáty se věšely na skoby.

9 Převeď věty do rodu trpného Dnes hrajeme rozhodující utkání. V salonu šijí obleky na míru. Disketu vám vrátím zítra. Do prodejny přivezli čerstvé broskve. Budou je prodávat hned po přejímce zboží. Chlazené ryby k nám dopravují aerolinie.

10 Převeď věty do rodu činného Všechny výtisky časopisu byly kamelotem vyprodány. Ten dopis byl určitě napsán ředitelem. Naší stanicí byl zpráva vysílán před hodinou. Hlavní líčení bylo soudcem přerušno. Letuškou vám budou sděleny další informace o letu. Dnes se hraje Romeo a Julie.

11 PŘS v rodě trpném nebo PŘJS? Náš Pavel je neschopen vojenské služby. Rušící voják musel být ze sálu vyveden. Během jízdy jsem byl 2x kontrolován. Po přečtení dopisu jsme byli zklamáni. Naše štěňata budou očkována proti vzteklině. Jsem si jista svým rozhodnutím. V elektrárnách jsou zavedena ekologická opatření.

12 literatura Honsigová L., Od pětky do osmičky, Fragment 1994 Honsigová L., Stovka cvičení, Fragment 1994 Český jazyk pro 7. ročník,I. a III. díl, Alter 1999


Stáhnout ppt "Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana Nové."

Podobné prezentace


Reklamy Google