Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

E TIKETA Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Miroslava Wrubelová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "E TIKETA Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Miroslava Wrubelová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785."— Transkript prezentace:

1 E TIKETA Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Miroslava Wrubelová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 E TIKETA pochází z francouzského étiquette ; v překladu lístek, štítek. Znamená souhrn společenských zvyklostí a norem chování; viněta, nálepka, značka.

3 Etiketa je konvenční záležitost, je tedy v každé společnosti a v každém prostředí odlišná. Zaměřuje se na několik hlavních okruhů, například: držení těla a gesta, oblečení a účes, pozdravy a gesta při setkání a loučení, chování při jídle, chování vůči osobám druhého pohlaví, řeč a rozhovor.

4 J AK PODĚKOVAT CIZINCI ? N AJDĚTE PODĚKOVÁNÍ A JAZYKY, KTERÉ K SOBĚ PATŘÍ : Děkuji. Thank you. Šukran. Cпасибо. Danke schön. Grazie. Köszenem. Merci. Česky Německy Francouzsky Maďarsky Italsky Rusky Arabsky Anglicky

5 Děkuji. Thank you. Šukran. Спасибо. Danke schön. Grazie. Köszenem. Merci. Česky Anglicky Arabsky Rusky Německy Italsky Maďarsky Francouzsky

6 N EZAPOMÍNEJTE NA SLUŠNÁ SLOVA Prosím. Používáme, když něco chceme. Promiňte. Používáme, když jsme někomu ublížili, ať už na těle nebo na duši. Je mi to líto. Říkáme každému, komu jsme způsobili nějakou nepříjemnost.

7 P RAVIDLA SLUŠNÉHO CHOVÁNÍ : Žena je společensky významnější než muž. Osoba starší je společensky významnější než mladší. Osoba nadřízená je společensky významnější než podřízená.

8 P ŘÍKLADY : Podání ruky nabízí žena muži, starší mladšímu, nadřízený podřízenému. Do dveří dáváme přednost ženě, staršímu, nadřízenému, ale pouze v případě, že se nejedná o dveře do restaurace. Jdou-li 2 muži s jednou ženou, její místo je uprostřed. Doprovází-li muž ženu do schodů, jde za ní.

9 D ISKUTUJEME : Uveďte další příklady pravidel slušného chování. Kdy naposledy jste se setkali s porušením pravidel slušného chování? Došlo v pravidlech slušného chování ke změnám v průběhu posledních 100 let? Jak často se ve vašem slovníku objevují slova prosím, děkuji?

10 V ÍTE, ŽE : V Mexiku nikdy nesmíte dát dámě rudé růže. dávají se pouze na hrob. V Rusku znamená darovaná růže nepřátelství nebo rozchod. Pokud Japonec při naslouchání zavře oči, není to považováno za neslušnost, ale za projev zájmu a soustředění. V Číně se běžně krká a plive, nikdy však u stolu nesmrkejte. Popotáhnout je však v pořádku. V Indii vždy k jídlu používejte pravou ruku, levá slouží k hygieně.

11 V ÍTE, ŽE : V Thajsku se nesmí sahat dítěti po hlavě, podle náboženství je hlava sídlem duše. V Singapuru vládne absolutní čistota, pod krutými tresty je zakázáno odhazovat odpadky na zem, sprejovat auta nebo fasády domů, ale také žvýkat. V Japonsku se při rozhovoru nesmíme dívat Japoncům do očí. Považují to za drzé, proto se dívají na rameno nebo někam dozadu. V arabských zemích si nesmíme přehodit nohu přes nohu. Tím byste mohli ukázat podrážku a to je krajně urážlivé.

12 Všem vám velmi děkuji za pozornost a spolupráci.

13 P OUŽITÉ ZDROJE : FOURNIER, Jean-Louis. Mysli! holce přece nemůžeš říkat vole!: manuál chování pro náctileté. Vyd. 1. Praha: IŽ, 2000, 162 s. ISBN 80-240-1566-8. VALENTA, Milan. Občanská nauka pro střední odborná učiliště. 1. vyd. Praha: SPN  pedagogické nakladatelství, 1999, 174 s. ISBN 80-723-5099-4.


Stáhnout ppt "E TIKETA Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Miroslava Wrubelová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785."

Podobné prezentace


Reklamy Google