Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tereza Jungbauerová 9. třída

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tereza Jungbauerová 9. třída"— Transkript prezentace:

1 Tereza Jungbauerová 9. třída
Pozdrav Tereza Jungbauerová 9. třída

2 Co je to pozdrav? Pozdrav je nejjednodušší, nejelementárnější společenský kontakt, nejzákladnější projev zdvořilosti, projev úcty, přátelství, který je projevován gesty, nebo slovy. Lidé se zdraví při loučení i vítání. Pozdrav patří ke společenskému životu lidí. Za život pozdraví člověk průměrně více než třistatisíckrát, což představuje celkem sto devadesát hodin.

3 Historie pozdravu Historie pozdravu není jistá. Každá kultura si vytvořila svůj vlastní pozdrav. Dříve se lidé nejčastěji klaněli.

4 Podání ruky Uklonění Políbení Smeknutí klobouku
Druhy pozdravů: Podání ruky Uklonění Políbení Smeknutí klobouku

5 Podání ruky Podávání ruky obvykle tvoří součást pozdravu. Je však vyšším stupněm vyjádření přátelství nebo vztahu. Podání ruky patří na celém světě k nejrozšířenější formě pozdravu. Vždy se podává ruka pravá, i u leváků. Podává se ruka celá, nikdy ne jen prsty. Způsob podání je velmi důležitý: bolestivý stisk je hrubostí a žádný stisk, jen vložení, působí nemožně, až to hraničí s projevem naprostého nezájmu vůči tomu, komu ruku podáváme. Nikdy nesmíme ženě ruku stisknout tak, aby jí stisk připadal významným, raději stiskneme velmi slabě. Žena s podáváním ruky mužům šetří a málokdy ji podá cizímu muži napoprvé. Příteli svého manžela však manželka podá ruku ihned, jakmile je představen. Mladá dívka podá ruku mládenci nebo mladšímu muži jen tehdy, jestliže ho  zná.

6 Podání ruky Kdo komu? Vždy osoba starší než vy.
Žena je ve společnosti nadřazena muži. Nadřízený k podřízenému. Více populární a známé osobnosti méně známým osobám. V zásadě tedy platí, že ve společnosti podává první ruku žena muži, starší žena mladší ženě, starší muž mladšímu muži.

7 Políbení ruky Políbení ruky je nutné pokládat za mimořádný projev úcty nebo vděčnosti a podle toho se rozhodujeme jestli polibek vykonat. Tajemství políbení ruky má zůstat doménou ženy, ta má rozhodnout, zda to dovolí. I muž se může rozhodnout, že ženě ruku políbí, přestože mu k tomu podána nebyla, ale sebemenší odpor ruky ženy proti tomu musí okamžitě respektovat. Žena podává k políbení ruku hřbetem k nám. Když ruku pozvedne, muž ji uchopí jemně a jeho prsty jsou pod špičkami jejich prstů. Pak přiblíží hřbet její ruky ke svým rtům, kterými se její ruky sotva dotkne.

8 Jak podávat ruku a jak ne?
- Zásadně si nepodáváme ruku v sedě, přes stůl, ani ne do kříže. - Nepodáváme ruku zašpiněnou při práci, ruku v sádře, ani v rukavici. Potí-li se nám ruka, nenápadně si ji utřeme v kapse do kapesníku.

9 Úklon Jestliže jsme přišli do společnosti a zdravíme ženu, je slušné se při pozdravu uklonit, a jde-li o starší ženu nebo společensky výše postavenou ženu, měl by být úklon hlubší (nikdy ne však hlubší než po naše ramena). Pánům se nikdy neklaníme, ale k pozdravu starším mužům nebo mužům vysoce postaveným přidáme úklon hlavou. Když se ženě ukloníme, děláme to v takové vzdálenosti od ní, abychom nemuseli v případě, že nám podá ruku ustoupit.

10 Pozdrav polibkem Polibek, byl vždy používán jako jeden z nejčastějších pozdravů. Římané kdysi líbali ženy, aby zjistili zda jejich dech nevoní po víně. V Evropě a v Latinské Americe je polibek na tvář běžný u rodinných příslušníků, kamarádů a mezi mladými. Podle odborníků polibek na tvář, který skončí ve vzduchu vyjadřuje neupřímnost a pokrytectví.

11 Smeknutím klobouku V dnešní době už není moc obvyklé nošení klobouků. Pokud má muž klobouk, je slušnost ho při pozdravu smekat. Výjimka může nastat, pokud prší nebo je mráz. Měli byste být na pozdrav připraveni, proto byste měli mít pravou ruku volnou, pokud smekáte pravou. Pro leváky platí opak. Zdravit byste neměli ani moc na velkou nebo na malou vzdálenost. Smekání je vhodné doplnit mírnou úklonou a pozdravem. Slovně zdravíte ale jen v případě, že potkáte dobré známé nebo přátele.

12 Pozdravy v cizích jazycích:
Good morning– anglicky Guten Tag - německy Bonjour – francouzsky Buenos días – španělsky Buon giorno – italsky здравствуй - rusky Ni hao – čínsky Šalom – hebrejsky Salve - latinsky Dobr´ dan – chorvatsky Dzień dobry – polsky Dobrý deň – slovensky 

13 Pozdravy skupin lidí: vodáci „Ahoooj“ myslivci „Lesu a Lovu zdar!“
rybáři „Petrův zdar“ šachisti "Šachu zdar a šachové skladbě zvlášť" horníci „Zdař Bůh“ sokolové "Nazdar!" hasiči "Vlasti zdar - ohni zmar!" sportovci „Zdar“.

14 Světový den pozdravů (World hello day)
Myšlenka světového dne pozdravů je u nás málo rozšířená. Vznikl v roce 1973, kdy se rozpoutala arabsko izraelská válka a USA uvedly svou armádu do pohotovosti. Michael McCormack, tehdy student Harvardské univerzity, byl válkou velmi znepokojený. Cítil se bezmocný. Věděl, že nemůže zabránit další globální válce. Přemýšlel, co by mohl každý z nás udělat pro to, aby válku zastavil. A tak přišel s nápadem Světového dne pozdravů. Věřil, že pokud by lidé všude na světě ukázali svým vůdcům, že je lepší spolu mluvit nežli bojovat, bylo by možné válkám zabránit. Vycházel z toho, že první slovo, které si lidé při setkání řeknou, je pozdrav. To platí mezi lidmi bez rozdílu víry, politické příslušnosti a národa. Den pozdravů se slaví


Stáhnout ppt "Tereza Jungbauerová 9. třída"

Podobné prezentace


Reklamy Google